Ljudi koji se guraju preko reda

anuška

Poznata ličnost
Član
Desilo mi se neki dan sledeće (ne baš prvi put). Došla sam lepo u banku i odmah po ulasku uzela svoj papirić s rednim brojem. Pošto banka ima nekoliko šaltera i u tom trenu nije bilo gužve, zadovoljno sam primetila da ću brzo da obavim svoj zadatak. Međutim, nekoliko trenutaka nakon, moje veselje zamenila je zbunjenost. Taman kad je gospođa na šalteru pozvala "moj broj" i to se potvrdilo na ekranu iznad njena mesta, u prostor je ušetala jedna ozbiljna dama, "glatko prešla preko mene" i "zauzela šalter. " Ovoga puta njena sreća nije dugo trajala. Službenica ju je zatražila broj, i nakon što joj ga nije mogla pokazati, zamolila ju da se udalji i uzme ga na ulazu pa se vrati na poziv. Sva šokirana, dama je uzviknula: "Pa kako sam ja to mogla da znam?!" - misleći na metodu uzimanja listića s rednim brojem na ulazu, a zanemarujući svoje ponašanje kada je, u ne baš velikoj banci, bez obaziranja prošla kraj onih koji su već čekali svoj red s listićem u ruci i zauzela red ispred. Preko reda, kako se kaže.

Ta situacija i nije retkost na mestima na kojima moramo da čekamo, ali koliko govori o samoj osobi? Da se samo obratila s pitanjem da ju se propusti zbog žurbe, malo tko bi joj to uskratio. Ali, drsko guranje preko reda doista zna čoveka da naoštri za prepirku.

Kako vi reagujete kada vam se desi da vam se neko bez reči "ubaci" preko reda?

lasta

Poznata ličnost
Član
:) Ti si još dobro prošla jer u bankama imaju brojeve, sva sreca i u mupu :).
No ja sam isla na burzu rada,naravno radim vec godinama ali na crno :D. Usla sam u hodnik burze koji je bio doslovno pretrpan. Ispred mene jedno oko 60 ljudi. Cekala sam jedno tri ure. Ispred mene su bila dva decka, tek zavrsila srednju i onak prestraseni pojma nemaju sto uopce cekaju tu :).
I nakon dvije ure i nesto sitno , ispred mene i dalje ta dva decka , dva gospodina i gospođa koja je vec na salteru kad evo ga, SULEJMAN VELICANSTVENI. Upade on ispred ova dva klinja okrenu se ka njima i izgovori " e ja cu brzo decki" . Njih dva kako navedoh ni sami pojma nemaju sto cekaju, kulturno odgovorise "gospodine odite u red i mi cekamo vec satima", on se okrenu i na to ce " gle ja sam vas obavijestio da budem brzo a nisam morao". Njih dva od neugode, jer je gospodin oko 40-tih na to nista ne rekose. Ja zamolim ta dva decka da se samo malo pomaknu, sto i ucinise...uredno prodem do gospodina i zamolim ga da se pomakne da stanem ispred njega na sto ovaj naravno planu s ovom izjavom " gledaj auto sam parkirao tu ispred i zurim se da mi ga ne pokupe". Dalje ne budem pisala u glavnom i zastitar, ako se to uopce moze nazvati zastitar, se toliko prepao mog napada da se nije pomaknuo. Sto cu, ne mogu kontrolirati bes :). No Sulejman naravno nije dosao na red pre nas. Svugdje pustim ispred sebe osobe s invaliditetom, trudnice, majke s malom decom i gospode iznad 65 god ( ok ovde ide procjena ). Pa i bilo koga tko uljdno pride i zamoli. Ali ove bez dobar dan, molim, mogu li.......NIKAD.

Tako da je moja reakcija na ovako neuljudne upade veoma agresivna ;).

U biti bas tada je ta agresivnost i bes bio jaci prosto iz razloga jer ovih 50 iza mene je gundalo iz daleka kako je navedeni "gospodin Sulejman" nepristojan i kako ne smije tako ali nitko da se usprotivi. A strasno me frustrira ta inercija naroda drzave iz koje ja jesam!

No kako rekoh, ja sam doista od onih sto bi pustili bilo koga ispred sebe u koliko je tu pristup s bontonom, u suprotnom se borim do zadnjeg daha sa apsolutnom svim sredstvima da ta osoba ne dobije tu prednost , koja naravno nije zasluzena :)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Baš kao to reče @lasta, ako me osoba ljubazno zamoli, mogu je i pustiti pod uslovom da se i oni iza mene slažu s tim. Inače, i ja itekako reaguje na utrčavanje preko reda. Pre par dana, mi se dogodilio da mi na šalteru u banci dok sam podizao novac stane čovek bukvalno pored mene. Kao prvo, mislim da tu treba da reaguju ovi iz banke, što sam im na kraju i rekao, kad su već šaltere napraviše tako da svako može videti koliko si novca podigao ili uplatio. Ja upitam čoveka, hoće li on prebrojati novac ili ipak ja. Čovek je bio zgranut mojim drskim pitanjem. Uz gunđanje je stao iza mene, što u principu nije rešilo problem moje diskrecije, pa sam zbog toga "malo" držao predavanje i ovima u banci.

anuška

Poznata ličnost
Član
Upravo tako kako i @lasta kaže, ako naiđe neka osoba koja je u žurbi, starija... i lepo zamoli da ju se propusti (jer je svesna da nije na redu i da su drugi došli pre nje i čekaju) uvek ću da pristanem. Ustvari, kad i proceniš da bi bilo nekoga lepo propustiti, sam ćeš to da učiniš. Neki dan mi se desilo na blagajni prodavnice da me žena htela pustiti ispred sebe jer je videla da stojim iza nje s jednom sitnicom (kilom riže), dok je ona imala puna kolica. Zahvalila sam joj se, ali nisam prihvatila ponudu. Ipak, veoma lepo od nje :) Prije par godina desio mi se drugačiji scenarij. Onako umorna nakon posla, otišla sam u prodavnicu kupiti par sitnica. Iza mene se na blagajni stvorio jedan stariji par - svako od njih u obe ruke držao je planinu proizvoda, ma da napuniš više od pola kolica - i ni pet ni šest - onako smijući se pobedonosno (što mi je podiglo tlak) uputili mi rečenicu: Imamo hrpu stvari pa ćeš da nas propustiš :o Ma jok! Ništa od toga. Da nisu tako nastupili, verovatno bih im sama ponudila videći ih onako, iako... ako su imali nameru da obave takav šoping, mogli su da i kolica uzmu, barem košaricu. Ali tako odgovorih: Ne može. Na to su počeli da njurgaju, ali to više nije bio moj problem.

Amy-

Poznata ličnost
Član
.....propustim uvek starije osobe...tudnice...i ukoliko neko stvarno žuri....
....mada u principu ne volim da čekam...kada duže vreme stojim u mestu u prostoriji punoj ljudi....desi se po nekad da mi pozli....pre nekih desetak godina srušila sam se kako sveća u pošti.....

lasta

Poznata ličnost
Član
@Amy- meni se to obavezno desi kada se vozim prepunim gradskim busevima :( i to samo ako stojim i da primjetih par puta isto kod cekanja no ako mrdam noge, znam da bude smeha sad no ako mrdam noge ili se prebacujem s noge na nogu.....smanjim mucninu i nesvesticu.

Shesau_

Poznata ličnost
Član
Ako nesto ne podnosim to je uletanje preko reda. Pre neki mesec je ceo sup odjekivao od moje galame. Cekam na red da pokupim pasose,jedan decko ispred mene i dolazi mladic,Rom i ulazi. Ja lepo u soku:o pola sata ostao unutra,pametan,odradio i taman izlazi nasmejan kad ono Ja:D Pitam da li smo mi ostali nevidljivi,on blene sto me jos vise isprovociralo :sneaky: Uglavnom,razgalamila se ja,svi zinuli i malo falilo da ga odalamim pa pomislim jos ce me privode zbog idiota. :ljut:

Beba

Poznata ličnost
Član
S obzirom da svi živimo brzo, da za nas ne važi ona parola "strpljen-spašen" dešava se svašta. Dešava se da i sama negde žurim ali zaista žurim, jer umem vrlo strpljivo da čekam red /u sebi bude svakakvih komentara/, ponekad zamolim da me puste preko reda ...najčešće to i urade ali ima i situacija kada se bune i ja onda ne bih pa sve da me odnesu npr. do šaltera.
Takodje sam vrlo uvidjavna kada su u pitanju drugi i kada vidim a to se vidi, oseti kada neko žuri...
Koliko puta odem kod lekara, gužva, ne vidi se kraj a neko uleti onako na kvarno. Ali ipak se setim kako je drugima kada se to desi meni, tj. kada i sama udjem onako ladno preko reda.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Nemam razumevanja za uzurbane. Svi bi nešto samo da pitaju. Izvinite, jel mogu samo nešto da pitam? Možete posle mene, jer i ja imam samo da pitam, odgovaram u dahu već zakrvavljenih očiju. :punch:

Poslednja izmena:

Landa

Poznata ličnost
Član
Mislim da u Americi nisam jos dozivjela da se neko uvaljuje preko reda. To je moguce samo prodavnicama i nisam imala taj slucaj.
U bankama i drugim ustanovama -nema potrebe -nema redova.

Beba

Poznata ličnost
Član
Nemam razumevanja za uzurbane. Svi bi nešto samo da pitaju. Izvinite, jel mogu samo nešto da pitam? Možete posle mene, jer i ja imam samo da pitam, odgovaram u dahu već zakrvavljenih očiju. :punch:
O da li je to moguće:):):)
Evo da demantujem sebe, čekam u katastru i zna se sistem bar kod nas , udješ kažeš šta hoćeš, oni provere u sistemu daju ti takse, uplati i dodji i onda opet ispočetka red. Jedan čovek je krenuo sa uplaćenim taksama prema vratima a ja sam reagovala. On se okrenu i rekao mi :"Ista ste kao moja supruga" nasmejao se.

helsing

Poznata ličnost
Član
nije to sto se guraju, nego ima onih koji se toliko pribiju uz tebe u strahu da se neko ne ubaci izmedju da "ga" tacno osetis na dupetu :) tad samo ostaje ili da mu jebes mater ili se postavis tako da te ceska po kuku :)

Vrh Dno