Ljubomora u vezi

Boki

Suspendovan nalog
Iako je jednom Toma Akvinski napisao ZELOTIPYA ORITUR EX AMORE, ljubomora ide u prilog tome da je neko nesiguran u ljubav. Da li ima razumne i nerazumne ljubomore? Zašto bi neko bio ljubomoran bez razloga, šta je razlog prave ljubomore i koliko ona ima uticaja na propast jedne veze? Ljubomora je više čovečanstvu odnela nego što je donela, jer prava ljubav i stabilna veza ne trpi ljubomoru. A ako počnemo i o nerazumnoj i patološkoj ljubomori koju je Svetska zdravstvena organizacija morala da uvrsti u poremećaje ličnosti, onda su neke stvari jasne. Da ne spominjem koliko se nesreća kod nas desilo upravo zbog ljubomore. Imao sam veoma teška i nenormalna lična iskustva sa ljubomorom, zato izbegavam takve čim osetim, a oseti se brzo. Sve se svodi na uzajamno poverenje i iskrenost, ostalo su umišljenje trice i kučine.

Njavica

Dreamer.
Član
Ljubomorna sam kad primetim da ima povoda da budem... Ali sam po prirodi jaaako posesivna osoba, ne samo sto se veza tice nego i prijateljstava tako da.. Naravno, retko ko moze da shvati tu moju posesivnost, i retko ko je trpi :)

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Osjećaj ljubomore u vezi ili braku nije ništa čudno. Ali, ono što je važno jeste način na koji će ljudi reagovati na te emocije koje osećaju. U nekim situacijama gotovo je nemoguće izbeći osećaj ljubomore, primerice:

• kada se partner ili partnerica uhvati kako odmerava netko drugi (po principu "ako je zauzet, nije oduzet")- nije ništa loše ako se netko kratkotrajno pogleda ili se slini za njim
  • kada ima zgodnu/zgodnog koleginicu/kolegu na poslu s kojom/kojim je u dobrim odnosima - to je možda delikatna situacija gde se (kako mnogi tvrde) dešava većina afera
  • kada se nađe s bivšim partnerom/partnericom na kafi ili piću - nije za osudu ukoliko to sastajanje (ili zivkanje na mobilni ili telefon) nije poprilično često te ako ta osoba nije izjavila da je ljubomorna ili juta na vas, a možda i gaji osećaje prema bivšoj/bivšem
  • kada smatra vašeg prijatelja/prijateljicu (ili poznanika/poznanicu) seksepilnom osobom - ni to ništa ne znači, dok se to svodi na zajedničko komentarisanje izleda, ako se to dešava često i taj komentar dođe "kao iz vedra neba", može da takođe bude ok, dok se ništa ne poduzme po tom pitanju

Ljudi različito reaguju u različitim prilikama, ali koje su to prilika koje kod većine partnera mogu da izazovu manju ili veću dozu ljubomore? Da li ste ljubomorni u vezi i u kolikoj meri?
Ne znam , ja sam izgleda neki fenomen, ali ove 4 stavke nisu za mene razlog za ljubomoru, na kraju krajeva, iz mog ugla ne postoji nijedan opravdan razlog za osecanje ljubomore u zivotu.

- Odmeravanje partnera - za mene najnizi oblik ljubomore je ovaj. Ljudi su vizuelna bica, ako imaju nekog, ako vole nekog, ne znaci da su slepi i ne znaci da ne postoje privlacni i lepi ljudi sa strane. Gledati je prirodan poriv i ko god je na to ljubomoran, ima ozbiljan psiholoski probelm.

- Zgodna koleginica - opet najnizi oblik ljubomore. Slican ovom odmeravanju

- Pice sa bivsom - za prirodno ljubomorne osobe, ovo je definitivno glavni razlog da sve mracne misli iz pomucenog uma izadju na povrsinu. Da, postoji mogucnost da se nesto desi na tom picu. A postoji mogucnost i da je cisto drugarskog tipa. No, sta ljubomorna osoba ima od toga? Osim sebe da jede i da se nervira. U vezi treba raditi na sebi, a ne na eliminaciji spoljnih faktora kako ne bi doslo do nekih izazova, jer je to i nemoguce.

- Smatra prijateljicu sexy - opet , iz mog, ugla najanizi oblik ljubomore. Pa ako je zgodna drugarica, sta ce da kaze? Kao grob je? Ne moze covek da bude nefer, pa ce iskreno reci, ako ga neko pita, da je drugarica seksi. To znaci da vidi, ne i da bi spavao s njom.

Iz prilozenog da se zakljuciti da sam ja operisana od ljubomore i ponosna sam na sebe zbog toga. Smatram da imam srece i da sam sosptveni mir i emotivni zivot tom prednoscu znacajno olaskala i unapredila.

Ljubomora nema nikakve veze sa ljubavlju, sa drugim osobama, vec sa licnim kompleskima i frustracijama. Uvek je kontraproduktivna. I ne volim kad kazu: ljubomoran u zdravoj meri. Sta to znaci? Dok nemam vecih povoda, ok sam, malo sam ljubomoran, kad se dobije, onda haos.

Ko hoce da prevari, prevarice. I to je stvar karaktera ili prilike. Ljubomora samo moze da gura jos vise u prevaru.

Zavrsicu sve to sa jednom divnom recenicom: Ako volis nekoga, oslobodi ga.

Džudi72

Neobaveštena
Član
Ja sam bila ljubomorna ranije. Kada je zaista bilo povoda za ljubomoru. Nisam patološki ljubomorna niti se opsesivno vezujem za nekoga.
Znam šta znači biti žrtva opsesivne ljubavi i ljubomore i drago mi je što sam izašla iz tih priča odavno.

Što se teksta iz uvodnog posta tiče, mislim da ima mnogo istine u ovome

kada ima zgodnu/zgodnog koleginicu/kolegu na poslu s kojom/kojim je u dobrim odnosima - to je možda delikatna situacija gde se (kako mnogi tvrde) dešava većina afera

Takvih ljubavi i afera ima skoro na svakom radnom mestu, bar u mojoj firmi ima i bilo je i ranije. Ali, i ako se ne desi ništa na poslu a partner/partnerka sumnjaju, može da bude jako nezgodno jer se ljubomora povećava.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Kažu da je ljubomora odraz nesigurnosti osobe. I to je po meni tačno.

laganini

Suspendovan nalog
..neka tebe kad ja vidim kad mi gutaju očima ženu da budem miran...a vidi i ona..valjda...malo ljubomore da vidi da kužiš stvari..:laugh:

T

Tokunaga

Gost
Kažu da je ljubomora odraz nesigurnosti osobe. I to je po meni tačno.
Šta je suprotno od ljubomore? Ravnodušnost?
Nije normalno biti ni ravnodušan u vezi, ali to ne sme prelaziti neku granicu koja je blizu gušenja.
Kažu da je ljubav kao testo: što više stežeš, više izlazi između prstiju. :)
Inače, mogao bih se složiti da je ljubomora odraz nesigurnosti ili nekog straha ("u osnovi svakog ljudskog postupka je strah" - S.Frojd) ali ljubomora u vezi je samo jedan od oblika koji se javlja.
Ljubomora na dobru poziciju, na platu, na lepu kuću, na nečiju ženu koja sjajno izgleda, na broj lajkova na društvenim mrežama, na osećaj za humor, na šarm i na neke situacije koje su pomenute u uvodnom i kasnijim postovima u temi.
Što bi Frojd rekao, sve su to patološka stanja sa korenima u detinjstvu (parafrazirano i uprošćeno).
Vremenom se takvo ponašanje samo razvija i dostiže nivo bolesti.
Ne bih voleo da imam ljubomornu osobu pored sebe, i hvala Bogu što mi je uslišio molbe. :)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Šta je suprotno od ljubomore? Ravnodušnost?
Nije normalno biti ni ravnodušan u vezi, ali to ne sme prelaziti neku granicu koja je blizu gušenja.
Kažu da je ljubav kao testo: što više stežeš, više izlazi između prstiju. :)
Inače, mogao bih se složiti da je ljubomora odraz nesigurnosti ili nekog straha ("u osnovi svakog ljudskog postupka je strah" - S.Frojd) ali ljubomora u vezi je samo jedan od oblika koji se javlja.
Ljubomora na dobru poziciju, na platu, na lepu kuću, na nečiju ženu koja sjajno izgleda, na broj lajkova na društvenim mrežama, na osećaj za humor, na šarm i na neke situacije koje su pomenute u uvodnom i kasnijim postovima u temi.
Što bi Frojd rekao, sve su to patološka stanja sa korenima u detinjstvu (parafrazirano i uprošćeno).
Vremenom se takvo ponašanje samo razvija i dostiže nivo bolesti.
Ne bih voleo da imam ljubomornu osobu pored sebe, i hvala Bogu što mi je uslišio molbe. :)
Zanimljiv stav... Mislim da postoje dve vrste ljubomore. Kada je izrazena u vezi/braku sa osobom, dakle i van veze, odnosno braka. U ovom drugom slucaju je mogu poistovetiti sa ostalim primerima koje si naveo, ali to ipak nije ljubomora, vec zavist. Mislim da to nije isto.

T

Tokunaga

Gost
Ljubomora je vezana za ljubav, ali je u suštini zavist. Dakle, ljubomora je sinonim za zavist.
Moje mišljenje, naravno. :)

• Sviđa mi se
Reagovanja: Gea

laganini

Suspendovan nalog
Ljubomora je vezana za ljubav, ali je u suštini zavist. Dakle, ljubomora je sinonim za zavist.
Moje mišljenje, naravno. :)
..ono o čemu pričaš može se gledat i iz drugog kuta može bit i stimulativna u smislu sviđami se tvoje auto pokušaću i ja nabavit isto...to j eta pozitivna strana..

T

Tokunaga

Gost
Smatram da umerena i zdrava ljubomora (pa i zavist) može biti stimulativna i pozitivna - dok ne pređe u bolest.
Problem je što ljudi često (iz najboljih namera) pređu tu granicu.

T

Tokunaga

Gost
Rekao bih da nisi dobro shvatila.
Da bih ti pokazao da grešiš, napiši svoju definiciju ljubomore i zavisti, pa da pišem dalje :)

G

Gea

Gost
Ja se borim često sa ljubomorom drugih žena. Vrlo mi često to stvori neprilike.

I iz iskustva tvrdim da je to, što kaže Aga, nesigurnost u sebe i zavist.

Najgore od svega je kad se to takva benigna emocija pretvori u zlobu.

Taca

ona, stara
Član
napiši svoju definiciju ljubomore i zavisti
Po meni, ljubomora je osećanje straha , verovanje da ćeš ostati bez onoga koga voliš (partnera, deteta, osobe za koju si vezan a imaš osećaj da je gubiš na bilo koji način). Zavist...ne bih definisala zavist jer nema veze sa ovom temom.

T

Tokunaga

Gost
Moraš da napišeš, videćeš sama zbog čega.
Neću ti ja trebati da tumačim sličnost ljubomore i zavisti. :)

Taca

ona, stara
Član
Zavist je kada misliš da neko ima nešto nezasluženo a ti misliš da si to više zaslužio od osobe koja ima. Recimo da tako mogu da definišem.
Ljubomoru vezujem za osobu koja me privlači, volim je, smatram da mi je potrebna.
Zavist vezujem za osobu koja nije vredna pažnje, ljubavi, nn lice u masi koje ne zaslužuje ono što želim/o.

Šta je tu slično?

T

Tokunaga

Gost
Isti (čak ni sličan) je motiv jer odražava nesigurnost u sebe i manjak samopouzdanja.
Zbog toga i tvrdim da su to sinonimi istog osećanja.

Vrh Dno