Letnja kujna

Taca

ona, stara
Starosedelac
Član od
25.05.2014
Reakcije
13.343
Horoskop
Ribe
U jednom sremačkom selu živele su dve sestre, Marica i Anica. Nikada se nisu udavale, dočekale starost jedna pored druge. Pošto u kući nikada nije bilo muškaraca ili dece, sve je bilo pospremljeno i uredno, smederevac uvek blista, u sobama na krevetima zategnuti prekrivači a na njima sede velike lutke iz Italije, uredno očešljane i sa pažljivo raširenom suknjom.
Kao i u skoro svim selima, i one su imale letnju kujnu. Tu se leti boravilo, spremao se džem i ajvar, pekle paprike, pila kafa sa komšinicama. Zimi se kujna selila u "glavnu" kuću. Pošto su bile sve starije, reše njih dve da se više ne sele iz letnje kujne i da i zimi tu borave da ne bi prljale kuću. Okreče one i srede letnju kujnu i tu se presele. Prođe neko vreme a njima sve žao da prljaju svoju lepu i urednu letnju kujnu pa odluče da smederevac i kredenac presele sa spoljašnje strane zida letnje kujne. Rešeno, učinjeno. Postave neke daske sa strane i presele se u dvorište sa malo krova i zaklona od kiše.
Seoski mangupi, kao i svi drugi mangupi, reše da se našale sa preurednim sestrama. Jedne letnje noći, skupi se par njih, okreče tokom noći svinjac i presele kompletnu kuhinju tamo. Kada su ustale ujutru, imale su šta da vide.
Posle ovog događaja, vratile su šporet i kuhinjski kredenac u kuću i nikada se više nisu selile odatle.

Beba

Starosedelac
Starosedelac
Član od
04.10.2014
Reakcije
11.243
Horoskop
Ovan
Letnja kujna...neko kaže da je potrebna, drugi da to rade upravo osobe kao sestre iz posta Gđe Blejz:zbunjen:
Imam je, odlična je za ove pretople dane, i služi samo da tamo skuvam, ispečem jelo i onda donesem u trpezariju jer je prijatnije, hladnije ...
U "letnjoj kujni" imam naravno skoro sve kao u kuhinji u kući ali nikada zaista nismo jeli u njoj, u smislu sednemo za sto svi i jedemo, ne, to radimo samo u kući. Tamo onako s nogu samo ja obavim doručak , nešto lagano...u njoj skuvam paradajz, napravim pekmez i otprilike to je to.
E da, tamo često iskuvam krpe za suđe, kada je kuvanje završeno i onda lagano...tada su najlepše. Eto to je nešto što je moja majka radila i ja nastavila.
E što se tiče pedantnosti, održavam je sasvim pristojno , sigurno ne kao sestre Marica i Anica...nisam tako dokona ;)

Taca

ona, stara
Starosedelac
Član od
25.05.2014
Reakcije
13.343
Horoskop
Ribe
Ako se preselim u kuću, svakako ću imati i letnju kujnu. To je statusni simbol svake domaćice. :D Ali neću imati svinjce da se mangupi ne dosete. ;) :D

Beba

Starosedelac
Starosedelac
Član od
04.10.2014
Reakcije
11.243
Horoskop
Ovan
Znaš stvarno je nekako ko ima kuću postalo pravilo napraviti letnju kuhinju, sve imam u njoj sve začine, ma sve... ali uvek mi nešto nedostaje , sto puta tamo ovamo...uh poludim.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Član od
26.11.2016
Reakcije
2.139
Horoskop
Strelac
Potreba, jašta...:) Mi to nismo imali, nije planirano kad se kuća gradila. Al smo u nekom trenutku spontano izbacili kola iz garaže i premestili u ladovinu od loze, a garažu počeli da koristimo leti kao kujnu... Sad je ta garaža "polovnjača" - "pola riba, pola devojka" (tj pola kuhinja pola garaža)....
Svašta naš čovek smisli kad ga nevolja natera.... :D

Taca

ona, stara
Starosedelac
Član od
25.05.2014
Reakcije
13.343
Horoskop
Ribe
To spontano rešenje je u stvari genijalno! Leti ti nije neophodna garaža ali jeste letnja kujna. A zimi ti ne treba da kuvaš van kuće ali ti treba garaža. Dva u jedan. Ovo da patentiraš! :thumbsup::genije:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Član od
12.02.2009
Reakcije
15.150
Horoskop
Ovan
Dok sam bio u vojske, moj tata je sazido (bez dozvole :whistling:) letnju kujnu, s dva odelenja. :genije: I nigde lada nema. :D

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Član od
26.11.2016
Reakcije
2.139
Horoskop
Strelac
Evo, i ko čuo i ko ne čuo : iskoristite garažu.:)
Četvorotočkaša pod jabuku, on ionako ima svoju klimu, a vi u četvorotočkaševu kućicu...
Rešo ili mali šporet, česma i sto sa stolicama na rasklapanje, jedan bakin kredenac (nema letnje kujne bez toga :D ) sve to može da stane u garažu... uz automobil... Proverila!:)

Landa

Starosedelac
Starosedelac
Član od
04.07.2017
Reakcije
631
Horoskop
Jarac
Evo, i ko čuo i ko ne čuo : iskoristite garažu.:)
Četvorotočkaša pod jabuku, on ionako ima svoju klimu, a vi u četvorotočkaševu kućicu...
Rešo ili mali šporet, česma i sto sa stolicama na rasklapanje, jedan bakin kredenac (nema letnje kujne bez toga :D ) sve to može da stane u garažu... uz automobil... Proverila!:)
haha i ja u garazi imam -toster , rernicu i indukcionu plocu --u kuci skoro nista ne kuvam.

Vrh Dno