Letnja kujna

Taca

ona, stara
Član
U jednom sremačkom selu živele su dve sestre, Marica i Anica. Nikada se nisu udavale, dočekale starost jedna pored druge. Pošto u kući nikada nije bilo muškaraca ili dece, sve je bilo pospremljeno i uredno, smederevac uvek blista, u sobama na krevetima zategnuti prekrivači a na njima sede velike lutke iz Italije, uredno očešljane i sa pažljivo raširenom suknjom.
Kao i u skoro svim selima, i one su imale letnju kujnu. Tu se leti boravilo, spremao se džem i ajvar, pekle paprike, pila kafa sa komšinicama. Zimi se kujna selila u "glavnu" kuću. Pošto su bile sve starije, reše njih dve da se više ne sele iz letnje kujne i da i zimi tu borave da ne bi prljale kuću. Okreče one i srede letnju kujnu i tu se presele. Prođe neko vreme a njima sve žao da prljaju svoju lepu i urednu letnju kujnu pa odluče da smederevac i kredenac presele sa spoljašnje strane zida letnje kujne. Rešeno, učinjeno. Postave neke daske sa strane i presele se u dvorište sa malo krova i zaklona od kiše.
Seoski mangupi, kao i svi drugi mangupi, reše da se našale sa preurednim sestrama. Jedne letnje noći, skupi se par njih, okreče tokom noći svinjac i presele kompletnu kuhinju tamo. Kada su ustale ujutru, imale su šta da vide.
Posle ovog događaja, vratile su šporet i kuhinjski kredenac u kuću i nikada se više nisu selile odatle.

Beba

Poznata ličnost
Član
Letnja kujna...neko kaže da je potrebna, drugi da to rade upravo osobe kao sestre iz posta Gđe Blejz:zbunjen:
Imam je, odlična je za ove pretople dane, i služi samo da tamo skuvam, ispečem jelo i onda donesem u trpezariju jer je prijatnije, hladnije ...
U "letnjoj kujni" imam naravno skoro sve kao u kuhinji u kući ali nikada zaista nismo jeli u njoj, u smislu sednemo za sto svi i jedemo, ne, to radimo samo u kući. Tamo onako s nogu samo ja obavim doručak , nešto lagano...u njoj skuvam paradajz, napravim pekmez i otprilike to je to.
E da, tamo često iskuvam krpe za suđe, kada je kuvanje završeno i onda lagano...tada su najlepše. Eto to je nešto što je moja majka radila i ja nastavila.
E što se tiče pedantnosti, održavam je sasvim pristojno , sigurno ne kao sestre Marica i Anica...nisam tako dokona ;)

Taca

ona, stara
Član
Ako se preselim u kuću, svakako ću imati i letnju kujnu. To je statusni simbol svake domaćice. :D Ali neću imati svinjce da se mangupi ne dosete. ;) :D

Beba

Poznata ličnost
Član
Znaš stvarno je nekako ko ima kuću postalo pravilo napraviti letnju kuhinju, sve imam u njoj sve začine, ma sve... ali uvek mi nešto nedostaje , sto puta tamo ovamo...uh poludim.

šufnudla

neprilagođena
Član
Potreba, jašta...:) Mi to nismo imali, nije planirano kad se kuća gradila. Al smo u nekom trenutku spontano izbacili kola iz garaže i premestili u ladovinu od loze, a garažu počeli da koristimo leti kao kujnu... Sad je ta garaža "polovnjača" - "pola riba, pola devojka" (tj pola kuhinja pola garaža)....
Svašta naš čovek smisli kad ga nevolja natera.... :D

Taca

ona, stara
Član
To spontano rešenje je u stvari genijalno! Leti ti nije neophodna garaža ali jeste letnja kujna. A zimi ti ne treba da kuvaš van kuće ali ti treba garaža. Dva u jedan. Ovo da patentiraš! :thumbsup::genije:

šufnudla

neprilagođena
Član
Evo, i ko čuo i ko ne čuo : iskoristite garažu.:)
Četvorotočkaša pod jabuku, on ionako ima svoju klimu, a vi u četvorotočkaševu kućicu...
Rešo ili mali šporet, česma i sto sa stolicama na rasklapanje, jedan bakin kredenac (nema letnje kujne bez toga :D ) sve to može da stane u garažu... uz automobil... Proverila!:)

Landa

Poznata ličnost
Član
Evo, i ko čuo i ko ne čuo : iskoristite garažu.:)
Četvorotočkaša pod jabuku, on ionako ima svoju klimu, a vi u četvorotočkaševu kućicu...
Rešo ili mali šporet, česma i sto sa stolicama na rasklapanje, jedan bakin kredenac (nema letnje kujne bez toga :D ) sve to može da stane u garažu... uz automobil... Proverila!:)
haha i ja u garazi imam -toster , rernicu i indukcionu plocu --u kuci skoro nista ne kuvam.

Vrh Dno