• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Legalizacija prostitucije

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Prostituciju, kao najstariji zanat, koji datira jos od pre nego su nastala uredjena drustva, nemoguce je iskoreniti, sto je praksa do sada pokazala. Ne bih da zalazim u moralisticke diskusije sada i razloge zasto se time neko bavi, ali je evidentno da se prostitutke nalaze u vrlo nezavidnom polozaju.
prostitucija12.jpg
Legalizacija bi im omogucila zdravstvenu zastitu, pa bi se samim tim mogli uvesti obavezni pregledi, pre svega za bolesti prenosive seksualnim putem.

Prostitucija je kriminalni akt, po danasnjem zakonu, u koji su ukljuceni sama prostitutka, primalac usluga i njen makro. Medjutim, vrlo cesto je usko povezana sa jos mnogim kriminalnim radnjama, kao sto su nasilje, izrabljivanje, prisila, narkomanija, itd. Da li bi legalizacija ublazila propratni kriminal?

Sama drzava bi mogla imati finansijske koristi od toga, u smislu poreza.

Dakle, pitanje bi bilo, posto je vec nemoguce iskoreniti prostituciju, da li je treba legalizovati ili bi pak, tim cinom dali dodadnu mogucnost izbora za zaradu, sto moze biti vrlo lose u teskoj situaciji kakvoj se nasa drzava nalazi trenutno i time na kraju povecali broj prostitutki?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.498
Horoskop
Ovan
Ja bih je svakako legalizovao. Upravo ovo sto si navela su razlozi, a pri tome bi se verovatno smanjio broj nasilja, makroa i sl. Pitanje je kako to legalizovati.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Apsolutno sam za legalizovane tog najstarijeg zanata na svetu.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Jako skakljivo pitanje i kao sto rece Stemis pitanje je kako bi se ta legalizacija izvrsila.
Problem je sto mi se cini da bi se i tada desavale razne malverzacije, pod okriljem zakona, a da bi se pri tom i dalje negde radilo nelegalno. Time bi se problemi oko nje udvostrucili.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Da pojasnim zašto sam za legalizaciju prostitucije.Legalizacijom bi se stvar mogla popraviti sama po sebi - ako bi se stvorilo tržište koje će država kontrolirati financiski i pratiti da ne dolazi do kršenja radničkih prava, ponuda bi se trebala popraviti (zdravije i zadovoljnije prostitutke), cene dignuti, uklonile bi se suvišne karike u lancu prodaje (svodnici) a oblici prostitucije u kojima se žene ili djeca zlostavljaju i iskorištavanje bi se drastično smanjilo. Naglašavam da bi se situacija mogla popraviti i da to nije provjeren recept koga valja slediti ( ako model funkcionira u Belgiji, Njemačkoj, Australiji da će funkcionirati i kod nas), ali ne vidim kako bi se situacija time mogla pogoršati i koje su to tako strašne posledice legalizacije prostitucije.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Sta znam...Ovo je jako specificno podneblje i kod nas mnogo sto sta ne uspeva, dobrim delom krivicom same drzave...Ima ta legalizacija svakako svojih prednosti, ali nas sistem, a ni mentalitet, nije dorastao Nemackoj, Australiji itd...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.498
Horoskop
Ovan
Sta znam, mozda i ne bi tako tesko islo, vecim gradovima. U manjim sredinama je bruka i razvesti se.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ja još kad čekam da me legalizuju, stalno se nešto krijem, neko mi traži i fiskalni račun, ja nemam...strašno. :notworthy:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Zaboravih danas da naglasim jos jedan veoma vazan problem oko legalizacije prostitucije, a to je pitanje sta bi ta legalizacija povukla za sobom? U smislu ako smo legalizovali prostituciju, mozemo i marihuanu...Ako je i to legalizovano mozemo i sverc. Ne moze porez biti jedini i glavni razlog legalizacije necega. Da to moze, legalizovala bi se svakaka radnja iz ekonomskog kriminaliteta i ubirao bi se porez....

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Kada bi se i legalizovala prostitucija, niko ne bi imao koristi. Prvo, oni koji okupljaju prostitutke i eksploatišu ih u sprezi su sa ljudima na vlasti. Drugo, ucenjivanje prostitutki od strane onih korisnika koji su takođe uticajni. Treće, pitanje je šta bi Srpsko lekarsko društvo reklo kada bi preuzelo kontrolu nad zdravljem ovih žena. Četvrto, i dalje bi postojao tok prostitucije na crno. Peto, kada bi se uvele te žene u evidenciju, bilo bi jako problema jer većina jesu belo roblje, nemaju državljanstvo, nemaju ništa. Šesto, kako bi se i gde suprotstavili oni koji su ih uveli u sve to na nelegalan način, to tek samo mogu da zamislim. Sedmo, da li će i neke maloletnice ili druge mlade devojke potrčati da se legalizuju kao laka zarada u ovoj nenormalnoj zemlji, bojim se da će ih biti i to dosta. Osmo, ne možemo da mešamo šverc sa prostitucijom, jer šverc nikada nije bio legalan, a prostitucija u nekim zemljama jeste legalna kao i marihuana. Deveto, ne mogu više da izmišljam razloge. Deseto, molim da se i ja legalizujem. Hvala.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
I prostitucija i sverc i marihuana su po prirodi krivicna dela, samo razlicite vrste, u tom kontekstu moze se tako reci...Argument negde jesu, negde nisu, ne umanjuje gornje pitanje....Sa ostalim se slazem.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Anchy, krivično delo je krivično delo ako to neko izglasa, odredi i strpa u krivična dela. To rade ljudi, ne neko ko je nepoznata viša sila. Ako ti isti ili neki drugi sa dozvolom većine to izbace iz krivičnog zakona, onda je legalno. Imamo primere u drugim mnogo razvijenijim zemljama gde je legalizovana. I da se ne legalizuje, već smo duboko zašli u javno prostituisanje, pa se niko nešto ne trza i ne buni.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Ne mozes porediti strane sisteme sa nasim iz milion razloga. Pre svega njihovi pravni sistemi su drugaciji od naseg, zatim njihova drustva i kultura su drugacija od nase...

Moje pitanje je bilo postavljeno u kontekstu naseg drustva...U tom smislu sam rekla ako bi se legalizovala prostitucija, povuklo bi za sobom i neka druga dela...Nase drustvo je vec ionako bolesno iako smo formalno pravna drzava...Sa tim cinom napravili bismo prvi korak ka anrahiji.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Da li to znači da se slažeš sa mojim postom od deset navedenih stvari gore ili ne? To me interesuje, pa idem dalje sa prostitucijom. :genije:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Moram priznati da na ostatak nemam primedbi, inace bih vec napisala do sad :genije:

Idemo dalje....Rec ima Boki :laugh:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ne mozes porediti strane sisteme sa nasim iz milion razloga. Pre svega njihovi pravni sistemi su drugaciji od naseg, zatim njihova drustva i kultura su drugacija od nase...

Moje pitanje je bilo postavljeno u kontekstu naseg drustva...U tom smislu sam rekla ako bi se legalizovala prostitucija, povuklo bi za sobom i neka druga dela...Nase drustvo je vec ionako bolesno iako smo formalno pravna drzava...Sa tim cinom napravili bismo prvi korak ka anrahiji.

Anarhija, kako mi to poznato zvuči.
Prvo, ako si našla da upoređuješ naše društvo i prostituciju, mislim da je sve jasno, rekoh da nam prostitucija cveta, ako neko to ne želi da vidi, to je druga stvar. Drugo, da li onda to znači da je ne treba legalizovati ili treba hapsiti prostitutke? Tu tek imam da pišem. Treće, da li je naša država dorasla da prihvati zakone EU i sveta ili ne, ako se borimo da sve bude ok, onda mislim da trebamo rešavati sve redom. Četvrto, za legalizaciju prostitucije imam razloge za i razloge protiv toga.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Sto se hapsenja prostituki tice, ja nih vidim kao kolateralnu stetu sa minimalnom dozom svesti. Zna se ko tu vuce konce. Njih bih pre, cast izuzecima, jos i zastitila koliko toliko. Dakle u kontekstu hapsenja , hapsila bi one koji stvaraju plodno tle prostituciji ( a to je sad pa tek prica ko to stvara ) i makroe. Prostituke su zadnja karika u lancu.
Sto se zakona EU tice...Prvo da kazem da za mene EU nije sveta zajednica koja je dostigla ne znam ni ja kakav drustveni nivo..Svakako da su napredniji od nas, ali njih gledati kao svetlost je smesno. Ne, nasi zakoni nisu dorasli tome, pre svega jer je nase drustvo na mnogo nizem nivou....

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.498
Horoskop
Ovan
Ukoliko bi se kod nas legalizovala prostitucija, ostali bi van zakona makroi i maloletnice.

Helena79

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
20.01.2013.
Broj reagovanja
132
Horoskop
Ovan
Prostitucija donosi veliki novac i državi ali i makroima i cijelom tom lancu i nije ni važno da li je legalizovati li ne. Uhapsiće deset prostitutki i pojaviće se novih deset....

Vrh Dno