• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Kosovo (ni)je Srbija

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.496
Horoskop
Ovan
Bilo ja par tema o Kosovu, ali u kontekstu pristupanja EU.
Ovu temu posvećujem samo Kosovu, sa ili bez ikakvog konteksta, sa željom da vidimo kakav je naš stav vezan za problem Kosova.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Jadni su oni tamo.... šikaniraju ih na sve strane ali je najbolnije što Parlament ništa ne preduzima.... samo naklapaju... sramota....:thumbsdown:

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Žao mi je tih ljudi tamo..naših..Ne vidim da se radi nešto konkretno za njih sem sporadičnih poseta tom narodu tamo..Jedino SPC i dalje prikuplja pomoć u vidu hrane preko humanitarnog SMS broja.

I ne znam rešenje za Kosovo i Metohiju. Plašim se da je sada kasno, da je neko pravo rešenje moralo biti doneto ranije.

A problem KiM datira ne od devedesetih već decenijama unazad.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.496
Horoskop
Ovan
Slazem se da je Kosovski problem star citav vek.
I bojim se da smo mi Kosovo davno izgubili. Ne kazem da ga treba priznati i formalno, ali nije resenje ni ovako...

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Taj problem datira još od 70-tih godina.... po meni, ne treba ga priznati ali se mora nači rešenje za te ljude tamo, da ne gube glave i nemaju miran san i deca detinstvo...

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Nema dogovora u Briselu ni posle pete runde dijaloga koja je trajala juče i danas. Novi susret Ivice Dačića, Hašima Tačija i Ketrin Ešton 4. marta.

Nastavak na B92

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Jesam veliki poštovalac Josipa Broza, jesam još uvek pionir, jesam drug član...ali šalu na stranu, jeste zeznuo situaciju sa Kosovom, Milošević je hteo da ispravi stvari na silu, nije išlo, prepustili smo se celom svetu i demokratiji i sada smo tu gde smo. Nema nazad. :(

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.496
Horoskop
Ovan
Sve mi se čini da će Srbija i Kosovo zajedno u EU, u paketu, međusobno priznate.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Kosovo nije nase vise, to je cinjenica, koju mi normalno ne zelimo priznati. Ne moze biti nase mesto u kom pognute glave ides ako si Srbin. Ne znam da li ce se ikad vratiti pod nasu teriotriju. Sumnjam. Albanski lobi je najjaci na svetu, mada ne bi ni oni toliko papke pruzili, da nemaju podrsku SAD, a oni opet iz svojih interesa sve to rade. U svakom slucaju strada narod najvise.

Nedavno sam citala tri teorije moguce buducnosti Kosova. I nijedna, ali nijedna ne ide nama u korist. Vec su manje ili vece zlo.

Koa obicnom gradjaninu, priznajem smucilo mi se sve oko Kosova. Ne mislim da sam time manje patriota, samo ne mogu vise slusati jedne te iste price.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.496
Horoskop
Ovan
Koa obicnom gradjaninu, priznajem smucilo mi se sve oko Kosova. Ne mislim da sam time manje patriota, samo ne mogu vise slusati jedne te iste price.
Dragao moja, to je zato što naši političari itekako imaju petlju da dobiju pare, poklon i privilegije. E a kada treba da se pokažu m..., nema ih nigde, niti ih imaju, a verujem da nemaju čim ni misliti. Bio sam vurgalan, izvinite, ali oni ne zaslužuju da se o njima bolje govori.
Zamislite predsednika Srbije, ide da pita SANU šta da radi sa Kosovom???? Pa što ih nisu stavili na svoju listu za poslanike pa nek im kažu šta misle? Sreća da se nisu kolektivno izjasnili.
Srbija je izgubila Kosovo! To je jasno svima. Kome nije, nek ide na Kosovo, pa nek se uveri. Da li će tako trajno ostati? Da, dokle god budemo imali ovakve bitange na vlasti.
Da li ga ikada možemo vratiti? Možda, verovatno, ali treba vremena, možda vekova, a to tada, ko će ga znati šta će biti važno.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Sto se nemanja muda tice, to se valjda i na delu pokazalo oko afere spomenika u Presevu.

Ono sto mene brine, a sto cuh od jednog bliskog prijatelja koji zivi blizu granice sa Kosovom, to je tendencija sirenja Albanaca van Kosova. I o tome se slabo prica, a trebalo bi.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.496
Horoskop
Ovan
Tako oni osvajaju teritorije. A ko im prodaje zemlju gde se naseljavaju?
To i jeste suština priče, šta će ti država, ako nemaš narod koji je priznaje tamo. E to se nama desilo sa Kosovom.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Takodje istakla bih i da oni dole na Kosovu svi lepo zive ( mislim na Albance naravno ), siva ekonomija na vrhuncu, niko dole ne vozi kola mladja od 5 godina..I onda normalno sa tom kupovnom moci mogu da kupe sta hoce i koga hoce. A mi Srbi ionako hronicno bez para. Idila...

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Neću da idem u daleku istoriju, već samo pred kraj 20-tog veka. Srbi su masovno prodavali svoja imanja na KiM. I to traje i danas. Ima jedna narodna poslovica koja kaže -"čije ovce na planini pasu, njegova je planina".
Ono što posebno "upada" u oči, bar meni je činjenica da se na svim protestima protiv granica na KiM, i na svim protestima vezanim za KiM, najmanje ljudi koji su odatle došli pojavljuje. Oni sede u svojim stanovima koje su ovde kupili, a neko drugi mitinguje umesto njih..i kad bi se, ne daj Bože ratovalo, ratovao bi neko drugi umesto njih. Njima nije stalo.
Ponavljam, žao mi je onih koji su ostali tamo, na milost i nemilost Šiptara i trupa MZ..ali..Ko zna koliko će vremena proći dok to Kosovo ponovo ne bude naše..decenije, vek..ko zna...

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Neću da idem u daleku istoriju, već samo pred kraj 20-tog veka. Srbi su masovno prodavali svoja imanja na KiM. I to traje i danas. Ima jedna narodna poslovica koja kaže -"čije ovce na planini pasu, njegova je planina".
Ono što posebno "upada" u oči, bar meni je činjenica da se na svim protestima protiv granica na KiM, i na svim protestima vezanim za KiM, najmanje ljudi koji su odatle došli pojavljuje. Oni sede u svojim stanovima koje su ovde kupili, a neko drugi mitinguje umesto njih..i kad bi se, ne daj Bože ratovalo, ratovao bi neko drugi umesto njih. Njima nije stalo.
Ponavljam, žao mi je onih koji su ostali tamo, na milost i nemilost Šiptara i trupa MZ..ali..Ko zna koliko će vremena proći dok to Kosovo ponovo ne bude naše..decenije, vek..ko zna...

Kljucan zakljucak. I stvarno je tako. :thumbsup:

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.258
Horoskop
Ovan
Bila sam očevidac kada je policija odlazila na Kosovo, odlazila sa pesmom i vraćala se s pesmom na ustima. Ali to je bilo 80-tih godina.
Bila sam očevidac kada je policija ,,morala "da ide na Kosovo po cenu disciplinske kazne, suspenzije i raskida radnog odnosa. Odlazili su odvažni, hrabri...ostajali i odbijali da idu oni drugi. Kažnjavani, suspendovani ali ipak posle godina i godina dobijali spor i vraćali se na posao sa dobijenom velikom odštetom, sa isplaćenim svim platama u tom periodu . Ne bih kategorisala te ljude ali su na kraju ispali ,,pametniji, mudriji,, ...ne to im je omogućila država, zakoni, loši pravnici u firmi. Policajci koji su bez pritisaka odlazili, vraćali su se bez pompe, bez bilo kakve nagrade, a neki se nikada nisu vratili.

Otišla sam od srži teme ali je ovo sastavni deo iste.
To je ono što ja znam i o čemu mogu da pišem, preživljavala sa njima svaki momenat u odlasku i dolasku. Na kraju koji je rezultat te misije. Oboleli, depresivni...kako oni tako i njihove porodice, isprepadana deca i žene...svakako da nije uspela u onome što je propagirala.
Ali kao i sve...oni tamo ,,veliki,, donesu odluku ...da li sada razmišljaju o njoj...

Ovu moju priču samo stavite negde izmedju redova vaše, jer ona je deo svakog posta koji je napisan...

T

Tokunaga

Gost
Nekim mojim kolegama iz drugih zemalja, ja sam ovako objašnjavao situaciju sa Kosovom i Metohijom:
(usput, treba ispraviti naslov teme)
Zamisli da živiš u trosobnom stanu.
Jednog dana, u jednu sobu upadne neki lik i odluči da je ta soba njegova a ne tvoja.
Kreneš da mu objasniš neke stvari, ali se pojavi jedan opasno jak lik i udari ti šamar.
Ti kažeš "Ok, neka ga tamo, neću da ga diram".
Za sedam dana, taj isti jak lik se pojavi i kaže "evo papir, potpiši da to više nije tvoje".
Šta bi ti uradio? (pitanje upućeno kolegama)
Mi kažemo: "neću da ga diram, ali neću ni da potpišem"
Ovakvo objašnjenje je prekidalo rasprave, jer nije bilo kontra-argumenta.

Inače, da mene neko pita - nikada ne bih potpisao.
To što se vrši pritisak da se prizna nezavisnost tzv države Kosovo (i Metohija) je samo znak da nije sve tako kako nam pričaju, tj da je to gotova priča.
Još uvek se mi pitamo, itekako.

laganini

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
19.04.2017.
Broj reagovanja
723
Horoskop
Strelac
...kosovo je izgubljeno za.srbiju..moje misljenje..jedna od mnogi repulika il pokrajina koje nisu disali sto za vrime prve to vise druge juge...

T

Tokunaga

Gost
Odnos snaga u svetu je takav da ne treba ni pokušavati vratiti svoju teritoriju.
Ne treba ništa potpisivati, i treba čekati promenu snaga u svetu.
Nije nemoguće da USA uskoro izgube primat i uticaj.
Ili to, ili jako dobro naplatiti tu nezavisnost i završiti tu priču.
Trećeg nema.

laganini

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
19.04.2017.
Broj reagovanja
723
Horoskop
Strelac
..i sto onda..mislis u nekom drugom odnosu snaga kosovo vratit pod kisobran srbije..kako..represijom...to nije moglo proc ni prije trideset godina...

Vrh Dno