• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Koliko ste destruktivni?

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
..."Приликом правилног изабирања човека води његов разум. Али ми такође знамо како је тај инструмент слаб и непоуздан. Он је лако подложан човековим страстима и жељама и предаје се њиховом утицају. Човеков је мозак недовољан не само као замена за ослабљене инстинкте, већ страховито компликује задатак живљења. Тиме не мислим на инструменталну интелигенцију, употребу мисли у виду инструмената за баратање предметима ради задовољења својих потреба; уосталом, човеку је то заједничко са животињама, посебно с приматима. Мислим на онај вид у коме је човеково мишљење постигло потпуно нови квалитет, самосвет. Човек је једина животиња која предмете не само спознаје већ која зна да их спознаје. Човек је једина животиња која нема само инструменталну интелигенцију већ и разум, способност употребе свога мишљења за објективно разумевање – то јест за спознају природе ствари по себи а не само као средства за његово задовољење. Обдарен самосвешћу и разумом, човек је свестан себе као бића одвојеног од природе и од других; он је свестан своје немоћи, свог незнања; он је свестан свог краја: смрти.
Самосвест, разум и имагинација прекинули су ,,хармонију“ која карактерише животињску егзистенцију. Појава самосвести, разума и имагинације сврстала је човека у неправилност, хир свемира. Човек је део природе, подређен њеним физичким законима које није способан да промени, а трансцендира природу. Он је издвојен, иако је њен део; он је без дома, а опет је ланцем везан за дом који дели са свим бићима. Бачен у тај свет на случајно место и време, истиснут је из њега случајно и против своје воље. Будући да има свест о себи, схвата своју беспомоћност и ограничења свога постојања; не може се ослободити свога духа, чак и кад би то желео; не може се ослободити свога тела све док је жив – а његово му тело ствара жељу да буде жив.
Човеков се живот не може живети понављањем примера своје врсте; он мора живети. Човек је једина животиња која се не осећа код куће у природи, која се може осећати протераним из раја, једина животиња за коју је њено властито постојање проблем који мора решити и од кога не може побећи. Не може се вратити предљудском стању хармоније с природом а не зна куда ће стићи ако буде ишао напред."

,,Анатомија људске деструктивности", Ерих Фром

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.795
Horoskop
Lav
Tema je odlična, ali ne znam šta da napišem, kako ne bih išla u off topic.

Човек је једина животиња која се не осећа код куће у природи

Da, i zbog toga je čovek deskruktivan kada je reč o prirodi, ali i prema drugim živim bićima..prema biljkama ( ruši i seče šume ) prema životinjama ( tuče ih, nehumano se ponaša, izbacuje ih na ulicu ) i prema ljudima.

Čovek je deskrutktivan prema drugim ljudima i fizički ali i psihički-verbalno.

Što se tiče pitanja iz naslova..ne znam odgovor.

Ponekad, sada sve ređe ( valjda to ide sa godinama ) povredim verbalno drage osobe, ali se onda maksimalno trudim da to ispravim, uz izvinjenje..Ne volim da se svađam, još manje da povređujem druge iako sam sama bila nekada povređena.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
Destrukcija je širok pojam a ja nisam poznavalac. Nisam čak pogledala ni definiciju, reko, možda i sami dođemo do odgovora.
Ali me posebno interesuje autodestrukcija, tj. destrukcija prema samom sebi.
A evo i definicije za istu:

"Autodestrukcija je oblik samokažnjavajućeg ponašanja koje je često reakcija na osobne neuspjehe koji možda i nisu realni, ali si ih ne možemo oprostiti. Autodestruktivna osoba često okrivljuje samu sebe za sve poteškoće koje je doživjela, a nerijetko ta krivnja prelazi u mržnju prema sebi.

Autodestruktivna osoba je jako nesretna osoba koja svoj pravi problem ne može vidjeti od silnih negativnih emocija koje osjeća prema samoj sebi. Te emocije utječu na sve aktivnosti u svakodnevnom životu, uključujući i međuljudske odnose koji su često nestabilni i kratkotrajni zbog čega se javlja usamljenost i depresija."

Zvuči poznato?
Koliko puta ste se u životu sreli sa atodestrukcijom?
I kako se borite protiv nje ukoliko ste je uopšte svesni?

Meni recimo prija okruženje koje mi oruža podršku svakodnevno i ukazuje mi na moje vrline i pozitivne stvari koje činim.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.765
Horoskop
Strelac
Destruktivna nisam, ali umem da zapadnem u autodestruktivne faze. Mislim da se upravo čupam iz jedne.
Ne traje to dugo, nije ni mnogo dramatično, ali mi se dogodilo par puta u životu. To se događa kad zaboravim/potisnem šta je u životu bitno, kad podlegnem uticaju sredine, kad u svakodnevnoj jurnjavi zaboravim na sebe.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.548
Horoskop
Ovan
Човек је једина животиња која се не осећа код куће у природи
Ja moram prvo ovo da prokomentarišem. Ovo je toliko tačno da je neophodno izbaciti reč životinja, jer nema smisla vređati ih. Nije ni čudo što se tako odnosimo prema prirodi.
A što se tiče destrukcije i autodestrukcije, daleko više sam autodeskruktivan.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
Bojim se da smo svi u manjoj ili većoj meri autodestruktivni. A kako da ne budemo destruktivni i po društvo i svet oko nas ako ne znamo da pomognemo ni sebi?

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.795
Horoskop
Lav
Pronašla sam se u ovoj definiciji...jesam ponekad autodeskruktivna. Ne sve vreme, ali ponekad da..

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.765
Horoskop
Strelac
Bojim se da smo svi u manjoj ili većoj meri autodestruktivni. A kako da ne budemo destruktivni i po društvo i svet oko nas ako ne znamo da pomognemo ni sebi?
Da. Treba tražiti stručnu pomoć ili, ako ste/smo disciplinovani, postoji literatura iz oblasti popularne psihologije sa metodama i tehnikama samopomoći... U suštini je to (tehnike i metode) svodivo na "baždarenje" ili reprogramiranje mozga ("ono što mislim - to kreiram"). Potrebno je vežbanje, tj. svakodnevni trening.
Psihologija je moćna nauka, mislim da će nam biti sve potrebnija i potrebnija...

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
I, šta da radimo Taco, govori! :unsure:
Ovo što kaže Šufi. ☝️
Da promenimo ugao gledanja, da se resetujemo, da redovno ulažemo u mentalno zdravlje!!! Da se ne zapostavimo. I mnogo, mnogo davanja i primanja ljubavi, dobrote i pozitivnih emocija.
Jednostavno, okružiti se srećom ma odakle ona stizala.

Vrh Dno