• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Ko smo mi ?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
"U tebi su tri čoveka: Jedan, kakav bi želeo biti.
Drugi, kakav misliš da jesi. I treći, kakav si zaista.
Tog jedino ne poznaješ."
Balzak

Kakvi smo zaista?
Da li smo onakvi kakvim sebe vidimo ili možda onakvi kakvim nas drugi vide?
Da li smo pravi odraz sebe ili samo nečijeg očekivanja ili iluzije?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Svako se od nas trudi da postane ono što želi, da li mislimo da smo već postali ili nam se samo čini, to već povlači i ovo treće "kakav si zaista", a to mogu da procene drugi.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Sve ok, samo se ne slazem kod toga da samo drugi mogu proceniti kakvi smo zaista. Tvrdim i da covek moze sam za sebe objektivno proceniti kakav je. Naravno postoje ili ce postojati trenuci u zivotu u kom ne mozemo pretpostaviti kako cemo reagovati i kako ce nasa licnost to podneti, ali isto tako to ni drugi ne mogu znati.

U skladu sa sim, mislim da znam kakva sam zaista, kakva bih zelela da budem, a ovo kako sebe vidim je zapravo vrlo slicno onom kakva sam zaista.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ako se čovek toliko uzdigne da objektivno proceni kakav je zaista, a po prirodi smo prilikom procena naročito za sebe vrlo subjektivni, zar nije to neka vrsta podvojene ličnosti, koja izlazi iz sebe da bi sebe bolje procenila?

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Ne bih ja to nazvala podvojenom ličnošću. Svako od nas je svestan svojih vrlina ali i svojih mana. Mislim da možemo da budemo objektivni kad dajemo mišljenje o sebi, ako smo iskreni. Iskreni pre svega prema sebi, pa onda i prema drugima.

Onakvi smo kakvi sebe vidimo i kakvim nas i drugi vide.

Ima mnogo primera, ja to volim slikovito da objasnim.

1. Znamo da smo iskreni, iskreni smo i prema drugima, i drugi nas kao takve vide.

2. Poznajemo svoju svađalačku crtu ličnosti, vidimo sebe kao svađalicu, a kao takvu nas i drugi vide.

3. Znamo da imamo neki talenat, svesni smo toga, to vide i drugi.

4. Razmaženi smo, znamo to, pokazujemo i prema drugima, tako da nas i drugi vide kao razmaženu osobu.

Dadoh i pozitivne i negativne osobine. Svi smo, ponavljam, svesni sami sebe. Kao takvi kakvi smo, ako smo iskreni pokazujemo se i pred drugim ljudima.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Po nekim pitanjima sam baš onakav akv bih želeo da budem. Naravno, negde sam totalno pao. Nisam siguran da možemo u poptunosti objektivno da procenimo sebe, ali verujem da ako ima iskrene volje za tim, može se prilično tačno pogoditi.

Insajder

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
05.04.2013.
Broj reagovanja
2.178
Horoskop
Ovan
Mi smo samo splet hromozoma i tkiva koji se upravlja prema životnim situacijama.
neko manje a neko više fleksibilan u svom bivstvovanju.

Sebe vidimo kako želimo, a drugi na s vide kako prezentujemo tu refleksiju nadražaja na spoljni svet.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
insajder moram ti reći da ne piše puno, ali svaka ti je slatna. Bistro i pametno momče. I još ovan u horoskopu. I posle nek kaću za nas da nismo pametni!

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Muškarci u znaku ovna su ovnovi a žene?:D

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Ovo je vrlo lep odgovor. Nisam znala da li su ovnovice ili ovce :laugh:

Insajder

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
05.04.2013.
Broj reagovanja
2.178
Horoskop
Ovan
što reče jednom moja sestra : "Sve je to lepo, dok te životinjke ne porastu, onda od jagnjeta poraste ovca, od jareta koza, od kuce-džukela...." :roflmao:

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Malo drugačije,ali da ne otvaram temu...

Vladeta Jerotić
"И заиста, човек нема већег непријатеља од самог себе. Човек тражи на принудан начин и у страху од себе самог непријатеље ван себе да би му било лакше да сопствено Зло пројицира на неког другог.

Али, када остане једном сам са собом, мораће да се разрачуна са собом. У самоћи он то мора да учини, у потпуној самоћи, јер ће тек тада приметити да није сâм и да никада није био сâм.

Разговор са самим собом увек је био разговор са Ти, дијалог. Зар и дете најпре не каже Ти, па тек онда Ја! Тада, уистину, почиње права индивидуација, и из те страшне унутарње борбе са Злом у себи, ма откуда то Зло долазило, долази СЛОБОДА и из слободе ОДЛУЧИВАЊЕ и из одлучивања ОДГОВОРНОСТ и са одговорношћу ОЗАРЕНОСТ што значи почетак не надчовека, него Човека."

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Bilo bi lepo da su svi ovakvi:

VEDRI LJUDI
Postoje ljudi koji oko sebe šire radost.

Jednostavno, spontano. Gde se pojave – svane sunce. I kad odu našim bićem odjekuju zvona njihovog smeha i njihova radost traži svoj dom u našoj duši.

Takvi su da niko pored njih ne može biti nedotaknut. Kao da su sazdani od nekakvih opeka smeha i igre, dovedeni iz nekog boljeg sveta i nastanjeni kao dobri gosti među nama. Ozbiljni su kao odrasli i istovremeno jednostavni poput dece. U svojoj radosti pronalaze i snagu. I za sebe i za druge. Poteškoće im ne stavljaju na lice smrknutosti. Vedrina je njihov životni moto.

Neretko poželimo biti kao oni. Ili im barem biti dobri prijatelji. Da se što češće možemo napajati na izvorima njihove ozbiljne bezbrižnosti.

A oni su zaista oduševljeni.

Svime, baš svime, zvukovima, bojama, vetrom, talasima, listom jesenjih toplih boja, dobrom knjigom, novim susretom... Pa ne znaš šta je kod njih najvažnije.

Ili oduševljenje rađa radost, ili njihova unutrašnja vedrina rađa oduševljenje. Kao da se takmiče oduševljenje i radost - ko će više doći do reči.

Hvala životu što takvi postoje.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Bilo bi lepo da su svi ovakvi:

VEDRI LJUDI
Postoje ljudi koji oko sebe šire radost.

Jednostavno, spontano. Gde se pojave – svane sunce. I kad odu našim bićem odjekuju zvona njihovog smeha i njihova radost traži svoj dom u našoj duši.

Takvi su da niko pored njih ne može biti nedotaknut. Kao da su sazdani od nekakvih opeka smeha i igre, dovedeni iz nekog boljeg sveta i nastanjeni kao dobri gosti među nama. Ozbiljni su kao odrasli i istovremeno jednostavni poput dece. U svojoj radosti pronalaze i snagu. I za sebe i za druge. Poteškoće im ne stavljaju na lice smrknutosti. Vedrina je njihov životni moto.

Neretko poželimo biti kao oni. Ili im barem biti dobri prijatelji. Da se što češće možemo napajati na izvorima njihove ozbiljne bezbrižnosti.

A oni su zaista oduševljeni.

Svime, baš svime, zvukovima, bojama, vetrom, talasima, listom jesenjih toplih boja, dobrom knjigom, novim susretom... Pa ne znaš šta je kod njih najvažnije.

Ili oduševljenje rađa radost, ili njihova unutrašnja vedrina rađa oduševljenje. Kao da se takmiče oduševljenje i radost - ko će više doći do reči.

Hvala životu što takvi postoje.
Na žalost, sve ih je manje.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.014
Horoskop
Ribe

Drugi nas vide kao bolje osobe nego što zaista jesmo, jer se ipak, pred drugima, prikazujemo u boljem svetlu.
Mi sebe vidimo kao lošije osobe nego što zaista jesmo, jer smo svesni svojih skrivenih tajni i poroka za koje drugi ne znaju. ;)

Dakle, nema objektivnosti jer ne postoji merna jedinica za ljudske kvalitete... svako ocenjuje prema sopstvenim merilima...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Kakvi smo zaista?
Da li smo pravi odraz sebe ili samo nečijeg očekivanja ili iluzije?
Pitanju su pre svega, rekao bih, namenjena filozofima. ž
Ali, pošto to nisam, reći ovo:
Mislim da postoje dve vrste ljudi, oni kojima je bitno šta oni misle o sebi i oni kojima je važnije šta drugi misle o njima. I potpuno je nebitno kojoj grupi pripadate, važno je da jednog dana kada podvučete crtu budete zadovoljni sobom i svojim životom i delima.

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
???????????????????????????????????
- Питања су увек била иста: Ко сам? Зашто сам овде? Одакле долазим? Куда идем? Вечна питања, и старих цивилизација.
Постоји један пардокс. Чини се да су та питања данас бројнија или чак жешћа. А има и супротно: нема питања зашто сам, ко сам. Него има питања младих, и не само младих: не занима ме одакле сам и куда идем, занима ме овде и сада.

- Постоји страх од празнине. Имамо празну посуду, сваки човек да у нешто верује. Празна посуда треба да се испуни нечиме: науком, уметношћу, стваралаштвом, породичним животом, философијом, религијом...

Као да су данашњи млади људи испражњени, или се нису напунили, или је толико много понуда да не знају шта ће. Онда претрпавају, па се препуне, па онда избаце напоље и опет остане празна посуда јер их ништа није задовољило.

-Постоји та потреба за одмором тишином (Имамо дан и ноћ, откуцаје срца – одређени ритам у животу). Видите то с кафићима, гласна музика... нема онда комуникације. Онда им ни не треба комуникација. Проблем отуђења. Да би се заменила нормална комуникација потребна је брзина, потребно је мноштво различитих доживљаја, утисака. Као калидоскоп – мрднеш мало и већ друга слика.

-Човек је несигурно биће целог живота. Испуњава га једино вера, али нека аутентична вера, права вера, доживљена вера. Рекли смо празна посуда; сваки верује у нешто, али тај који верује уопште не мора бити религиозан. Разлика верујућег и религиозног. А онда разлика побожног и религиозног.

- Човек је природно и духовно биће. Нису довољни природни закони. Постоји трансценденција која нема законитост природе.

- Колико смо слободни, а колико одређени? Хиљадама година људи питају има ли судбине? (политеистичке религије највише... у монотеистичким религијама не би требало да имају никакву судбину).

Vrh Dno