Ko nama piše istoriju?

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Član
Kako kome odgovara ;) Odličan text o licu i naličju svake medalje. :)

"...Diskurs je ostao na panegiričkom favorizovanju neke od društvenih klasa, viših klasa sa jedne i radničke, sa druge strane. Dok veći deo sugrađana čini se podržava novi pristup istoriji grada oličen u Zlatnom dobu, tražeći u slavnoj predratnoj prošlosti beg od sumorne svakodnevice, a u posleratnoj istoriji grada uzroke i izgovore za mnogo toga lošeg što im se dogodilo u poslednjih tridesetak godina, stara garda se čini se još više ušančila u stavu o potrebi bezrezervne odbrane istorije ugnjetavane radničke klase i osude surovih buržoaskih eksploatatora. "

https://jugpress.com/leskovac-izmedju-dva-svetska-rata-sjaj-i-beda-srpskog-mancestera/

...i tako, nekom dobro, nekom loše, zavisi u kom kraju grada živiš. Nekad pišu istoriju oni iz centra, nekada oni sa periferije.

Tihi

onaj što teče
Član
Kako su opljačkani braća Teokarovići

Kad su planovi bili gotovi odlučili su da o svemu obaveste svoga vođu i učitelja Josipa Broza koji je već pet godina gazdovao Beogradom i državom. Broz je čuo za braću Teokarević, ali nije znao koliko ih ima i gde se sada nalaze. Rekli su mu da je reč o trojici braće, da imaju fabrike štofova i da su osuđeni na robiju i oduzimanje celokupne imovine u zemlji. Ovde je reč o velikom bogatstvu van domašaja domaće vlasti. Braća Teokarević se zovu: Lazar, Vlade i Slavko.
Broz se, prema svedočenju Slavka Teokarevića nama, robijašima u Sremskoj Mitrovici, veoma ljutio:
-U kakvom zatvoru, božju ti majku, a tolike pare vani! Trebalo je prvo pokupiti pare, pa ih tek onda otpelati u zatvor. I šta sad? Oni u zatvoru, a njihovo bogatstvo u tuđim zemljama. Pa šta smo mi tu dobili? Ništa!
Prevara je uspela
Komisija je uveravala Broza da će ona uspeti da nagovori Teokareviće da svoju imovinu prebace u svoju državu, ali da i njima, budući da su na robiji, treba učiniti neke ustupke.
-Obećajte da će biti pušteni van, to vas ništa ne košta - rekao im je Broz. - A posle im treba reći da je narodna imovina vraćena narodu...

Deo teksta Antonije Đurić ceo tekst http://www.glas-javnosti.rs/clanak/feljton/glas-javnosti-25-01-2009/kako-su-opljackani-teokarevici

I storija je pisana u ime naroda
i sve sto su radili oni su to radili u ime naroda
I vile po Dedinju i Senjaku su oduzimane u ime naroda.Za potrebe visokih državnih službenika

Poslednja izmena:

Aleksija

Ronin
Član
9 različitih pijaca je bilo tada u Leskovcu, dakle mnogo zanatlija, majstora, proizvodjača, kupaca... Ne znam da li sada u bilo kom gradu ima toliko. Da ne govorim o drugim podacima. A o celom tom periodu se jako malo zna...
Ko piše istoriju? To pitanje me je još u školi mučilo. Jer se u knjigama iz istorije neke stvari uopšte ili nimalo ne pominju, dok se drugima posvećuje prevelika pažnja.
Monarhija,kapitalizam,komunizam,demokratija. Razlika je samo u nazivima, suština je ista. Borba za vlast. I eto, tako znamo ko piše istoriju.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Monarhija,kapitalizam,komunizam,demokratija. Razlika je samo u nazivima, suština je ista.
Apsolutno se slažem.
Kažu, istoriju pišu pobednici. Međutim, čini mi se da Srbija i kada je bila pobednica, gubila je.
Mislim da smo mi sami krivi za to. Kada pogledam kako je Arčibald Rajs pisao o nama (Čujte Srbi), a to je napisao posle nepunih 10 godina od Velikog rata, ne mogu a da ne osetim stid, kako smo se odnosili prema ratnim veteranima. Mi ne poštujemo naše zrtve, naše pretke, našu istoriju, tradiciju. Nama ništa nije sveto. Mi smo se za 4 godine odrekli hrišćanstva, crkve, jer smo posle 1945. zaboravili kako smo sačuvali nacionalnu svest pod Turcima. Mi i dalje ne znamo ulogu četnika i partizana za vreme II sv. rata. Mi ni dan danas ne znamo mnogo toga o i u vezi sa bombardovanjem SRJ. Naši ratni veterani se tužakaju sa državom i ovde i pred međunarodnim sudovima za svoja prava koja im država za koju su se borili uskraćuje.
Našu istoriju čini mi se pišu drugi, jer mi nećemo. :(

Poslednja izmena:

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Član
Istoriju može da piše samo onaj ko nije pristrasan, ko gleda sa strane. Kao Arčibald Rajs recimo. Inače je subjektivna.
Ko je ovde objektivan, ne pravi kompromise i ustupke?
Pa to nisam čak ni ja. 😁

Goranko

Novajlija
Član
Tema o savezničkom bombardovanju Leskovca me je odvela do Vikipedije:
Prilično siromašna stranica, i podacima i izvorima. Nema nam @Goranko. Šteta, možda bi mogao da mi napiše nešto više o tome ko Srbiji piše istoriju?
Vikipedija nudi malo podataka o nekim ličnostima i događajima. Verovatno Vikipedija nema dovoljno stručnih saradnika.
Ima dobrih istoričara na fakultetima i u institutima, ali su malo zastupljeni u medijima. Prisutniji su istraživači kao Deretić koga sam gledao juče na Happy TV.

istoričar94

Novajlija
Član
Apsolutno se slažem.
Kažu, istoriju pišu pobednici. Međutim, čini mi se da Srbija i kada je bila pobednica, gubila je.
Mislim da smo mi sami krivi za to. Kada pogledam kako je Arčibald Rajs pisao o nama (Čujte Srbi), a to je napisao posle nepunih 10 godina od Velikog rata, ne mogu a da ne osetim stid, kako smo se odnosili prema ratnim veteranima. Mi ne poštujemo naše zrtve, naše pretke, našu istoriju, tradiciju. Nama ništa nije sveto. Mi smo se za 4 godine odrekli hrišćanstva, crkve, jer smo posle 1945. zaboravili kako smo sačuvali nacionalnu svest pod Turcima. Mi i dalje ne znamo ulogu četnika i partizana za vreme II sv. rata. Mi ni dan danas ne znamo mnogo toga o i u vezi sa bombardovanjem SRJ. Naši ratni veterani se tužakaju sa državom i ovde i pred međunarodnim sudovima za svoja prava koja im država za koju su se borili uskraćuje.
Našu istoriju čini mi se pišu drugi, jer mi nećemo. :(
Ово је једна веома комплексна тема на коју је веома тешко дати исправан, или барем приближно коректан одговор.
Уџбеници и оно што се репродукује данас у настави и даље "лелуја" између одређених страна. По мени је то и нормално, јер је познато (барем у нашој струци) да не постоји она универзална истина. Историју највише обликују политичке и економске прилике, па онда све остало.

Ни сам Рајс, колико год да је "погодио" у срж пишући о нашем народу није био довољно добар да на одговарајући начин напише нешто што је непристрасно. Да се разумијемо, његово дјело је врхунско штиво за сагледавање менталитета и навике нашег народа, али је и сам господин Рајс био огорчен односом власти према њему тако да и у "Чујте Срби" постоје одређени пасуси који обилују неистинама..односно, дјело није посве објективно.

У погледу Другог свјетског рата од деведесетих година прошлог вијека стварају се поједине конструкције којима се почиње негирати све оно партизанско-комунистичко у нашој историји. И ту постоји велика грешка. Период Броза и другова је обликовао наш менталитет упутивши ток прошлости у сасвим другом правцу. На нивоу научне фантастике би било да данас размишљамо да ли је та епоха била погрешна и "шта би било кад би било". Она дефинитивно није била погрешан потез из очију очевидаца. Данас се води политика, барем код нас у БиХ, насилног по-православљења друштва. Да поједноставим, бабе које нису знале ни да имају крсну славу данас знају боље о цркви и обичајима од свештеника и других црквених лица. И онда када некоме кажеш "Дај шта ти причаш, твоји су били комунисти", они хоће очи да ти изваде. Замијенили су Брозову слику са неким новим иконама, али прошлост нису и никада неће обрисати. И да не буде сада да сам ја присталица једног или другог, као што се код нас људи одмах подијеле. Коректно би било да се од обје стране издвоје предности, мане, врлине па да се онда дискутује о некој теми из прошлости. Нпр о четницима и партизанима.

У РС се деведесетих година отишло у сасвим другом правцу. Професори на Универзитетима и у школама почињу да се додатно "посрбљују". Они одбацују ијекавски дијалекат и са њим бројне ријечи и изразе које су им имале хрватски или не-српски призвук. На тај начин све што је на латиници остаје њихово, а ово на ћирилици је наше. То је погрешно! Накнадном произвољном селекцијом дијелова прошлости по принципу "ово ми се свиђа, а ово не" доводимо се у ситуацију да изгубимо наш идентитет. Писањем историје треба да се баве квалификовани стручњаци који би на основу свог критичког става приближили прошлост на корак до истине. Чак и када текстове пишу такве особе, то не мора да значи да неће доћи до погрешне интерпретације неког документа или извора. Као што рекох на почетку, нема универзалне истине.

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Član
Она дефинитивно није била погрешан потез из очију очевидаца.
I ja stojim iza tog stava. 👍

Vezano za pisanje istorije, verujem da ne može biti objektivna dokle god ima zainteresovanih, suprotstavljenih strana. Makar imali i zvanje istoričara. Tek kada "zaintetesovani" nestanu, kada njihov interes nestane, biće moguće obraditi skoriju istoriju. Na žalost, mnoge istine će takođe umreti do tada, zauvek izgubljene sa svojim svedocima.

Goranko

Novajlija
Član
Ово је једна веома комплексна тема на коју је веома тешко дати исправан, или барем приближно коректан одговор.
Уџбеници и оно што се репродукује данас у настави и даље "лелуја" између одређених страна. По мени је то и нормално, јер је познато (барем у нашој струци) да не постоји она универзална истина. Историју највише обликују политичке и економске прилике, па онда све остало.

Ни сам Рајс, колико год да је "погодио" у срж пишући о нашем народу није био довољно добар да на одговарајући начин напише нешто што је непристрасно. Да се разумијемо, његово дјело је врхунско штиво за сагледавање менталитета и навике нашег народа, али је и сам господин Рајс био огорчен односом власти према њему тако да и у "Чујте Срби" постоје одређени пасуси који обилују неистинама..односно, дјело није посве објективно.

У погледу Другог свјетског рата од деведесетих година прошлог вијека стварају се поједине конструкције којима се почиње негирати све оно партизанско-комунистичко у нашој историји. И ту постоји велика грешка. Период Броза и другова је обликовао наш менталитет упутивши ток прошлости у сасвим другом правцу. На нивоу научне фантастике би било да данас размишљамо да ли је та епоха била погрешна и "шта би било кад би било". Она дефинитивно није била погрешан потез из очију очевидаца. Данас се води политика, барем код нас у БиХ, насилног по-православљења друштва. Да поједноставим, бабе које нису знале ни да имају крсну славу данас знају боље о цркви и обичајима од свештеника и других црквених лица. И онда када некоме кажеш "Дај шта ти причаш, твоји су били комунисти", они хоће очи да ти изваде. Замијенили су Брозову слику са неким новим иконама, али прошлост нису и никада неће обрисати. И да не буде сада да сам ја присталица једног или другог, као што се код нас људи одмах подијеле. Коректно би било да се од обје стране издвоје предности, мане, врлине па да се онда дискутује о некој теми из прошлости. Нпр о четницима и партизанима.

У РС се деведесетих година отишло у сасвим другом правцу. Професори на Универзитетима и у школама почињу да се додатно "посрбљују". Они одбацују ијекавски дијалекат и са њим бројне ријечи и изразе које су им имале хрватски или не-српски призвук. На тај начин све што је на латиници остаје њихово, а ово на ћирилици је наше. То је погрешно! Накнадном произвољном селекцијом дијелова прошлости по принципу "ово ми се свиђа, а ово не" доводимо се у ситуацију да изгубимо наш идентитет. Писањем историје треба да се баве квалификовани стручњаци који би на основу свог критичког става приближили прошлост на корак до истине. Чак и када текстове пишу такве особе, то не мора да значи да неће доћи до погрешне интерпретације неког документа или извора. Као што рекох на почетку, нема универзалне истине.
Slažem se.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Strucne osobe bi trebale da daju svoj doprinos u iznalazenju istine. Apsolutne istine nema, možda bas zato sto nismo dovoljno tragali, odnosno tražili od onih koji trebaju da istražuju, odnosno bave naučnim radom, da to i cine. Najlakše je reci slažem se, ili ne slažem se. To mogu i ja.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Politički i ekonomski odnosi utiču na sve, pa i na većinu istoričara. :)
Rajsa sam pomenuo iskljucivo zato sto je vrlo lepo opisao naše vrline ali i naše mane. Gotovo da je ceo vek prošao, a mi ništa nismo naučili, odnosno promenili na sebi. Čak šta više, mi i to delo A. Rajsa osporavamo jer je bio u sukobu sa, pre svega, Nikolom Pašićem. Verovatno to osporavanje njegovog dela nije bilo slučajno u ono vreme nakon smrti Rajsa, a sada se to verovatno samo prepisuje kako bi se osporilo ono sto je napisao o našem društvu koje i danas “boluje” kao i pre sto godina.
Steta, bilo bi mnogo bolje da smo se bili realniji i samo kriticniji.
No, ovu temu sam pokrenuo iz drugih razloga, a to su pre svega prikrivanje istorijskih činjenica, te samim tim laziranje istorije, zbog čega mi i dan danas zbunjeno slušamo raznorazne istoričare i političare koji nam serviraju “njihovu” istoriju koja se menja u zavisnosti od politickih odnosa, onih s početka...
Kriticka misao istoričara je naravno potrebna i poželjna, ali dajte da prvo znamo sve istorijske činjenice, pa ćemo onda da “nagadjamo” zašto su nas saveznici bombardovali. Dakle, @istoričar94 ja bih da pre nego pocnemo da ocenjujemo, recimo ulogu komunista u našoj istoriji, saznamo sve činjenice vezane za njih. Ako se činjenice o nekoj epohi prikrivaju ili ne znaju, onda ni ocena te epohe ne može biti dobra.

Aleksija

Ronin
Član
Mora postojati odgovor na pitanje zbog čega su nas saveznici bombardovali. Jesmo li uradili nešto toliko strašno pa se zato ćuti o tome? Čime smo to izazvali? Jer u pitanju je kraj rata. Nekako bih lakše podnela činjenicu da su to uradili neprijatelji, bar bi imalo neke logike. Ne podržavam ratovanje, niti bilo kakav vid nasilja, da se razumemo, samo pokušavam da shvatim šta se desilo.

Vrh Dno