• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Kako dobiti ono što želite?

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Kako dobiti ono što želite? Naučite veštinu pregovaranja

pregovaranje%201.jpg
Cilj pregovora je situacija u kojoj su svi više - manje zadovoljni, pa započnite s postavljanjem otvorenih pitanja kako biste saznali što točno druga strana želi (osim, naravno, ako to već ne znate). Smislite rješenja koja će zadovoljiti potrebe obaju strana.

Evo nekoliko jednostavnih tehnika koje će vam pomoći da postanete dobar pregovarač:

1. Samopouzdanje i traženje više nego što očekujete dobiti - uvijek postoji šansa da dobijete ono što tražite, ali jedini način da to dobijete jest da to u zatražite. Nikada se nemojte libiti tražiti bolju ponudu, nižu ili višu cijenu, ili pak drugačiji dogovor. Najgore što se može dogoditi je da vam ta druga osoba kaže ne, a s time niste apsolutno ništa izgubili – već samo možete dobiti u slučaju da ta osoba pristane ili pak nađete neki drugi dogovor "na pola puta".

2. Nemojte prihvatiti prvu ponudu - oklijevajte i nećkajte se, barem u početku. Prije nego pregovori počnu vi morate odlučiti što ste spremni prihvatiti, a što ćete odbiti . Ova taktika se može podijeliti u tri faze: zahvalite se na objašnjenju i objasnite da ta njihova ponuda nije baš točno ono što vi tražite, u posljednji trenutak pitajte: "Čisto da budem fer prema vama, što je najbolje što mi možete ponuditi?", pažljivo saslušajte prijedlog i pitajte puno pitanja

3. Šutnja je zlato - nakon što ste saslušali prijedlog druge strane, recite: "Žao mi je, ali morat ćete ponuditi nešto više od toga (bolje se potruditi)." A onda utihnite. Tišina stvara napetu i pomalo čudnu atmosferu. Prema istraživanjima – prva osoba koja progovori ipak je spremna na ustupke, pa pričekajte

4. Kad vas netko zatraži nešto, tražite nešto zauzvrat - kad vas netko za vrijeme pregovora zatraži za neki ustupak, kažite: "Ako ja to učinim za tebe, što ćeš ti učiniti za mene?". Tako ćete automatski dobiti neku protuuslugu koju možete iskoristiti odmah ili kasnije

5. Dajte do znanja da ste spremni otići - dajte toj osobi s kojom pregovarate do znanja da ste spremni otići/odustati od pregovora ako je to potrebno ili ako vam ta osoba ne učini ustupak. Čak i ako se radi o nečemu što žarko želite – nemojte to ni u ludilu pokazati drugoj strani - dajte im do znanja da ste spremni otići i odustati od dogovora

Izvor: žena.hr

Da li ste vešt pregovarač?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Da li ste vest pregovarac?

Kako kad...Nekad me strpljenje i takticnost izdaju. Ali umem, kad se potrudim, da uverim sagoovrnika u ono sto hocu.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Nisam nikada pregovarao, a da nisam došao do dogovora koji meni odgovara. Težak sam za pregovore, valjda davim i gnjavim dok ljudi ne popadaju.

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.647
Horoskop
Devica
Ja zapravo blebecem dok ne dobijem sta zelim :laugh:

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Kako kad, ali većinom nisam vešt pregovarač. Za pregovaranja treba osmisliti lukavu taktiku, a to mi nije jača crta.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
nisam baš ni ja neki pregovarač... ali jedino što umem da dam jake argumente kada smatram da sam u pravu...

Vrh Dno