• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Kako da izrazimo svoje mišljenje bez straha

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
shutup.jpg

Zaista je pravo umeće izreći svoja mišljenja i stavove u nekim situacijama i okolinama.Primerice, nije lako biti previše otvoren u poslovnim krugovima, ali i u osobnim odnosima ponekad je potrebno pomno birati rečnik, kako bi se izbeglo nerazumevanje i krivo tumačenje reči. Što nam može pomoći u tome?​
  • razmisliti pre nego što izgovorimo nešto - ipak je bolje "ispeći pa reći", promisliti malo o onome što kanimo izreći nekome, izbegavati nepristojnost i grube i nepristojne reči
  • biti smireni -ne bi se trebalo prepustiti podizanju glasa ili mahanjem rukama i unošenjem u lice; bolja je metoda reći nešto smireno i jasno, ali ipak odlučno; kada smo previše uzrujani, često iz nas leti bujica reći koje često puta i ne želimo i ne smemo reći
  • ponekad nije loše napisati ono što želimo reći - kada smo nekim ili nečim nezadovoljni, možda bismo trebali iskoristiti mogućnost slanja poruke mailom i u njemu izraziti svoje stavove; to možda nije potpuno prikladno u osobnim odnosima, ali u službenim prilikama moglo bi pomoći (primerice, ukoliko niste bili zadovoljni uslugom u nekoj trgovini ili restoranu, firmi, možete se i pismeno obratiti)
Da li ste skloni biranju reći ili uvek (gotovo uvek) kažete iskreno nekom što mu ide, pa kud puk'lo da puk'lo?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ja uvek biram reci, u smislu izrazavanja. Posto se dalo do sad primetiti da sam vrlo detaljna u davanju svojih stavova, jasno je da je mene tesko ne razumeti sta hocu da kazem. :) Tako pricam i u RL.

Sto se tice iskrenosti...Smatram da je cesto precenja. Pomalo mi je nejasno zasto ljudi konstantno insistiraju na stopostotnu i vecnu iskrenost, a onda kad je dobiju, ne umeju da se s njom izbore. Da me neko ne shvati pogresno, iskrenost u pojedinim stvarima je zaista neophodna, ali ne u svemu.
Ako vec nekom nesto planiram da kazem, a da pritom znam da se tom nekom nece dopasti, jedino cu birati `upakovan`` nacin za to, ali ce sustina biti ista. To su male psiholoske varke. Covek mnogo bolje prihvati odredjenu kritiku ako mu se kaze na jedan lepsi nacin, s dozom razumevanja. Agresija u kritici izaziva cist kontraefekat kod svakog.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ne izražavam mišljenje uvek i na svakom mestu. U kakvom sam okruženju mislim da to ne bi imalo efekta, a i mislim da bi se mnogi uvredili. Nemam strah da kažem bilo šta što mislim, čak i onima koji mogu da mi nanesu zlo, jer sam upadao u takve situacije i izlazio iz njih upravo kroz izražavanje svog mišljenja, naravno podržan od većine. Rekoh u jednoj temi da sam direktan i surovo iskren, tako da me je to koštalo u životu.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Da bismo lako mogli da izrazimo svoje mišljenje, najbolje je naučiti asertivno ponašanje. Više o asertivnosti na
http://www.psiholoskikutak.com/asertivnost/

Izražavam svoje mišljenje kada me neko nešto pita, kada sam ljuta zbog nečega ili kada hvalim nešto/nekoga..mislim na RL, na forumu pišem uglavnom svuda :)

Treba naći meru i znati kako se ponašati sa osobom A a kako sa osobom B. "Koga moraš moliti, nemoj ga kuditi" kaže poslovica..to znači da sa poslodavcem npr moramo da razgovaramo pristojno i na odgovarajući način. Ako nam nešto nije po volji ne možemo sa poslodavcem ili sa lekarom npr da budemo grubi- "ja rekoh pa kud puklo da pukne"..

Isto važi i za osetljive osobe. Tu se slažem sa Anchy, da može iskrenost i preterana otvorenost da bude kontraproduktivna.

Iskrena sam, ne volim foliranja, ali znam kada treba nešto da prećutim-u gore navedenim primerima.Ponekad mi to teško pada, pa se kod kuće, zbog neke nepravde rasplačem, ali idem dalje.

A volim da šaljem mejlove kome treba-kad nešto nisam zadovoljna :)

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Kada sam smiren, umem da biram reči. Problem je što sam retko smiren. :speechless:

lutalica

optimista sa iskustvom
Starosedelac
Učlanjen(a)
12.08.2012.
Broj reagovanja
614
Horoskop
Rak
Inace sam vrlo razlozna i smirena....ali, uvreda me izbacuje iz takta, i dobijam neodoljivu zelju da povredim (verbalno, naravno) doticnu osobu... Ruzno, znam, ali ruzne stvari izazivaju ruzne rakcije.:devilish:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
A koliko uvreda je potrebno za izbacivanje iz tog radnog takta? :p

Stemis

Prinudni upravnik