• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Jeste li neraspoloženi test

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Jeste li depresivni ili samo neraspoloženi?

Normalno je da svakog čovjeka uhvate periodi sjetnog i tužnog raspoloženja, no oni ne traju dugo i uzrokovani su objektivno lošim događajima. Nažalost se kod mnogih ljudi (prosječno u dobi od 40-50 godina) javlja dugotrajno, izrazito duboko i tužno raspoloženje - depresija - koja najčešće nema ozbiljnih vanjskih uzroka. Otkrijte u kojoj mjeri se to odnosi na vas.

6be96e15eb31570456065e3e5aa1391a.jpg

Na ljestvici od 1 do 5 procijenite koliko se dolje navedene tvrdnje odnose na vaše životno stanje. Brojke znače:

1 - gotovo nikada
2 - rijetko
3 - tu i tamo
4 - dosta često
5 - gotovo uvijek.

1) Gubim zanimanje za aktivnosti koje su me prije veselile.
2) Ne uspijevam zaspati kad legnem u krevet, niti nakon što se probudim usred noći.
3) Osjećam se tužno i deprimirano.
4) Teško se koncentriram i razmišljanje mi je usporeno.
5) Kod nekog događaja prvo gledam negativne strane, te najčešće i ostanem pri njima.
6) Apetit mi je vrlo slab i mršavim, ili je pak izrazito pojačan i jako se debljam.
7) Javljaju mi se misli o smrti i samoubojstvu.

347cf7e40aba558594b50716aff501bb.jpg

:kul: Osjećam nedostatak energije i snažan umor.
9) Imam osjećaj da je život bezvrijedan i besmislen.
10) Osjećam smanjenu seksualnu želju.
11) Prati me osjećaj krivnje i često sam/a sebe optužujem.
12) Teško nalazim zadovoljstvo u uobičajenim stvarima.
13) Znam "buljiti" u prazan prostor i osjećati da će se nešto jezivo dogoditi.
14) Jednostavne zadatke teško izvršavam i predstavljaju mi prepreku.

Rezultati:
1) Ako vam je zbroj procjena ovih tvrdnji manji od 40, vi ste osoba vrlo pozitivnog i dobrog raspoloženja. U svakodnevnim aktivnostima nalazite zadovoljstvo, te životne tegobe i prepreke ne utječu negativno na vaše psihofizičko stanje. Naravno da i vas ponekad uhvate teži periodi kada ste nezadovoljni, no u globalu ste dobrog raspoloženja i puni životnog elana. Samo naprijed u tom svjetlu!

cbe8b460ed09daa9fff40f8eeb2b10ac.jpg

2) Zbroj procjena između 40- 54, znači da ste skloni neke životne situacije gledati iz negativnog kuta. Iako nemate simptome ozbiljne depresije, zna vam se dogoditi da vas neka prepreka ili loša okolnost izbaci iz takta, te vam ometa svakodnevno funkcioniranje. U te prepreke i loše okolnosti ne ubrajamo traumatične događaje kao što su smrt bliske osobe, rastava, gubitak posla, itd., jer je za takve situacije normalno da vas ozbiljno prodrmaju i "bace" u intenzivno deprimirano raspoloženje.

156fba3896d75c4252f846c13342d236.jpg

Skloni ste u "manje ozbiljnim" situacijama brigu i tugu prebaciti na ostala područja života koja nisu direktno zahvaćena problemom (nesanica, poremećena prehrana, gubitak interesa...). Većina ljudi, pogotovo u srednjoj zreloj dobi, pripada ovoj kategoriji. Nije čudno s obzirom na našu ekonomsku i društvenu situaciju da nas ponekad hvata bezvoljnost i besperspektivnost.

Generalnu situaciju ne možete tako brzo promijeniti, no ono što možete učiniti jest pozitivno gledati na budućnost, odrediti dostižne ciljeve koje će vas razveseljavati i sagledavati prepreke kao izazove, a ne razloge za uvlačenje u sebe...
3) Ako vam je zbroj procjena iznad 54, skloni ste depresiji. Ako je najmanje 8 gore navedenih simptoma prisutno u vašem životu gotovo svaki dan kroz najmanje dva tjedna, onda je vaša depresivnost vrlo ozbiljna i ima uvjete za kliničku dijagnozu. Ili deprimirano raspoloženje ili gubitak zanimanja i osjećaja ugode moraju biti jedan od tih simptoma. U tom slučaju obavezno potražite stručnu pomoć!

890486e4e4008bc22d57426ecc9e4429.jpg

Ako je vaše raspoloženje duboke rastuženosti u skladu sa stvarnom životnom situacijom (neki tragični događaj, gubitak financijske sigurnosti...) onda gore navedena stanja ulaze u normalni vid reakcija na takve događaje. U svakom slučaju sjetno raspoloženje nije nimalo ugodno ni zavidno stanje, no srećom se većina depresija može liječiti i s vremenom se ublažava. Stoga ne čekajte da vas tuga još dublje zahvati, nego krenite u akciju i povratite svoju životnu energiju!

Sheportal.net

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
1) Ako vam je zbroj procjena ovih tvrdnji manji od 40, vi ste osoba vrlo pozitivnog i dobrog raspoloženja. U svakodnevnim aktivnostima nalazite zadovoljstvo, te životne tegobe i prepreke ne utječu negativno na vaše psihofizičko stanje. Naravno da i vas ponekad uhvate teži periodi kada ste nezadovoljni, no u globalu ste dobrog raspoloženja i puni životnog elana. Samo naprijed u tom svjetlu!

tačno 40... ja mislim da je ovo.... a vi procenite...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Trojka...ali ja sam već pod stručnim nadzorom, svakog meseca. :unsure:

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac