Ikone brenda mobilnih telefona

Jova

Suspendovan nalog
Nokia 3310 - Ikona brenda koji nestaje
Heroj prošlog vremena

Nokia 3310 je prodat u više od 126 miliona primeraka širom sveta i naslednik je modela 3210 koji je takođe bio izuzetno uspešan (čak i prodavaniji sa preko 160 miliona jedinica). Predstavljen je 1. septembra 2000. a u prodaju je pušten u poslednjem kvartalu iste godine. Ovaj model je postao kultni telefon širom sveta a i 14 godina kasnije skoro niko od bivših vlasnika ne spori da im je to bio najomiljeniji telefon u životu. Neki ga i dan danas koriste kao drugi telefon. Zbog svoje velike popularnosti ovaj telefon je imao još 7 naslednika: 3315, 3320, 3330, 3350, 3360, 3390 i 3395.

Šta je tajna uspeha?
Nokia 3310 je razvijena u Kopenhagenu, Nokijinom odseku u Danskoj. Kompaktan i lakši od modela 3210 za čitavih 20 grama (133 vs. 153), odlično je ležao u ruci i imali ste, u ergonomskom smislu, potpunu kontrolu nad aparatom. Imao je monohromatski ekran od 84 x 48 px. (i do 20 x manje nego današnji smartfoni) i nešto brži odziv nego prethodnik. Imao je bateriju u dve varijante, lakšu (ukupne težine 115 grama) i težu (133 grama) koja ipak bila naprednija i prepoznatljiva je bila po tome što je aparat sa ovom baterijom imao čuvenu start-up animaciju sa dve ruke koje se dodiruju. Baterija je bila NiMH i obezbeđivala je autonomiju od 4 sata i 30 minuta razgovora, odnosno 250 sati u stand-by režimu. Aparat je imao podršku za 28 svetskih jezika.

Imala je zaobljene ivice zbog kojih je lepo ležala u ruci a dugmići su bili lako dostupni palcem. Veliko dugme sa plavom linijom dominira tik ispod ekrana i to je glavni funkcijski taster. Levo ispod se nalazi C dugme za brisanje ili vraćanje korak u nazad a desno je navigacioni taster za gore i dole (levo – desno). Crni gumirani taster za uključivanje/isključivanje se nalazio na vrhu telefona.

Nokia 3310 je bila poznata i po tome što je po prvi put donela nekoliko novih stvari na mobilni telefon koje su bile retkost u to vreme. To je uključivalo digitron, Nokia monitor mreže, štopericu i podsetnik. Imala je 4 igrice: Pairs 2, Bantumi, Space impact i popularnu zmijicu u novoj verziji – Snake 2. Snake serija igara je bila popularna na Nokia telefonima od kraja ’90 pa skoro celu sledeću deceniju.

3310 je bila popularna i zbog SMS poruka jer je bila prvi uređaj koji je dozvoljavao pisanje tri poruke bez prekidanja; 459 karaktera koji su se slali kao tri poruke jedna za drugom a prva je imala i SMS chat opciju. Takođe, imala je i pozivanje glasom određenih, ranije predefinisanih brojeva za brzo glasovno biranje.

Nokia 3310 je mogla da se prilagodi promenjljivim maskama i hiljadama različitih dizajna koje su pravile različite kompanije. Takođe, imala je i 35 polifonih melodija a mesta je bilo za još 7 koje ste mogli sami da komponujete preko ugrađenog kompozera. Telefon je takođe imao i profile koji su omogućavali personalizaciju tonova i upozorenja a skrinsejveri su mogli da se naprave od slikovnih poruka.

Nokia 3330 je bio naslednik uređaja Nokia 3310 koji je doneo nekoliko poboljšanja: WAP funkciju, animirane skrinsejvere, fliper igricu pod imenom ‘Bumper’ i telefonski imenik nezavistan od SIM kartice sa kapacitetom od 100 unosa. Takođe, imao je i mogućnost skidanja Java MIDP aplikacija preko WAP-a (Snake II šeme, Bumper tabele, Space Impact poglavlja).

Ovaj uređaj se prodavao po ceni od 180$ i jedan je od retkih uređaja kojih ćemo se sa setom sećati i kroz 20 godina.

prekoramena.com

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
I dan danas ga čuvam. Pukao mi je displej, ali me je nekoliko godina odlično služio. Fantastičan telefon. Prava pravcata ikona. :thumbsup: Inače, poklonila mi ga je tašta. :)

Jova

Suspendovan nalog
Ja imam taj model Nokia 3310...Star 15 godina...Nedavno sam mu zamenio masku tako da sada izgleda kao nov...Ubacio sam u njega novu sim karticu sa novim brojem na dopunu i nosim ga ponekad kada izadjem negde sa drustvom...Stavim ga ponosno na sto i cekam reakciju ostalih kada ga vide...Prava je ikona koja se vise ne proizvodi...

Jova

Suspendovan nalog
Zašto su stari mobilni telefoni sve popularniji?

Da li se sećate vremena kada je igrica “Zmija” na vašem Nokia telefona bila sve što treba za zabavu? Verovali ili ne izgleda da se to vreme ponovo vraća...

Naime, sve veći broj korisnika ima želju da se vrati na stare, klasične mobilne telefone kojima baterija traje i po nedelju dana, jednostavni su za korišćenje i skoro pa neuništivi u odnosu na njihovu “mlađu braću” pametne telefone.

Ovo je dovelo do toga da su stari modeli Nokia, Motorola i Ericsson mobilnih telefona dostigli cenu i do 1.000 evra.

- Postoje ljudi kojima cena ne predstavlja problem, pa tako imamo modele koji koštaju preko 1.000 evra. Njihova cena je visoka zbog toga što se u današnje vreme oni jako teško pronalaze – izjavio je Džesem Hadad koji je 2009. godine pokrenuo sajt vintagemobile.fr.

Tako na primer Nokia 8800 Arte Gold trenutno košta 1.000 evra, dok obična Nokia 8800 može da se kupi za 250. Hadad je mislio da od ovog posla neće biti ništa, a onda je prošle godina prodaja značajno skočila. U prethodne dve do tri godine, preko njegovog sajta prodato je više od 10.000 starih mobilnih telefona. Trenutno se najbolje prodaje Nokia 8210 po ceni od 59.99 evra.

- Starija populacija traga za što jednostavnijim uređajima, dok je mlađima potreban što jeftiniji sekundarni telefon – rekao je Hadad.

Ironija u svemu ovome jeste to što je trend počeo tek kada je telekomunikaciona industrija odlučila da ove uređaje reciklira u korist smartfona.

Za Demijena Duanija, stručnjaka za nove tehnologije agencije FaDa, nošenje retro telefona je stvar mode.

- Divno je pronaći neki predmet za koji znamo da je iz druge ere. To je kao kada kupite skupe stare patike, koje niste mogli sebi da priuštite kad ste bili tinejdžer – kaže on.

Takođe, jednim delom ljudi se okreću ovakvim modelima zato što su zatrpani sredstvima komunikacije.

Izvor: Dailymail, Telegraf

Karudijan

Il capo dei capi
Član
Imao sam tu Nokia 3310. Mislim da je to nabolji mobilni telefon ikada napravljen. Izdrživ,nepoderiv...Ma,najbolji. Definitivno.

Jova

Suspendovan nalog
Evo zašto kriminalci u Britaniji obožavaju Nokiju staru 16 godina

http://www.kurir.rs/zabava/tech/idu-kao-alva-evo-zasto-kriminalci-u-britaniji-obozavaju-nokiju-staru-16-godina-clanak-1671747

LONDON - Dileri droge ne žele da koriste smart telefone, već se okreću onim starinskim, a navodno omiljeni im je model Nokia 8210.

Britanski mediji tvrde da su se kriminalci u Birmingemu okrenuli običnim telefonima kako bi izbegli policiju. Nije retko da se prodaje krek u zamenu za ovaj telefon umesto novca.

- Imam tri Nokije 8210 i preko njega policija ne može da me locira, a i dugo mu traje baterija. Verujem staroj Nokiji - rekao je jedan diler.

Ovaj telefon ne poseduje GPS koji se nalazi u svim smart telefonima, kao ni Bluetut, NFC ili WiFi. Ovi telefoni su zato toliko popularni, da se i dan danas prodaju kao alva. Interesantno je da ovaj telefon danas košta oko 30 funti, što je mnogo za tehnologiju staru 16 godina.

( Businessinsider)

Taca

ona, stara
Član
Ima taj stari vic koji kaže:

Sudare se Čak Noris i Nokija 3310. Dugo su bolovali i na kraju su oboje preživeli!

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Meni su se jako dopadali modeli Nokia 3310, N95 i Motorola Razr. Ali sam samo 3310 imao.

sovac

Novajlija
Član
Stemiš a jbg tada su im cene bile preterane a sada mož kupiš bilo koji od tih modela tada ali sada to nije to 🙁

Vrh Dno