Hocu samo da vam kazem/saopstim...

Aleksija

Oportunistkinja
Član
Dodješ do šaltera i pitaš lepo, treba li ovo da se koči ili da se otkočuje? 😂 Jer prvo mora stručno lice da ti kaže, a posle tek eksperimentišeš. 😁

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Sad mi nešto sinulo, da promenimo temu, :D kako se vika hirurg ženskog pola, hirurgica?

Taca

ona, stara
Član
Elem, ono oko snobova...ima ta neka jezička elita, jelte, pa postavih pitanje...e ono je dragi moji za sociološku analizu. Da sam juče umrO...

...Te na prosto pitanje kako se vika ženski hirurg, barem tuce načelnika hirurgije naše države lidera u regionu se obrecnulo da je muškog roda i da nema tu pretvaranja u ženski rod, te da sam "lingvistkinja u crnom" (žena, ko bi rek'o koliko je nazovi elita zatucana, egomanijačna i mizgonična)...

Da bi izbegla filozofe, navela sam primer rečenice gde treba da se napiše, bez pominjanja imena osobe (a to je teško za ukapirati kada imaš doktorat):
"Hirurškinja (izgleda da može i hirurgica), operisala je pacijenta i udala se za njega posle oporavka".
Ovakva rečenica isključuje mogućnost "Doktor hirurgije operisao je pacijenta i udala se za njega posle operacije" što je visokocenjenim sagovornicima teško palo jer su ipak i homofobi, ljubim ih ja zatucane.
Vrhunac idiotluka je komentar: "moja mama je hirurg i nema ništa protiv da je tako zovu". :zbunjen:

E sada, "zidanje" ženskog roda reči hirurg.
Većina se složila (iako stičem utisak da niko pojma nema) da se pravilno kaže hirurškinja, upravo kako je cenjeni @Живота napisao. A objašnjenje zašto je to tako, jeste navodni logički sled da je po principu sluga - sluškinja, hirurg hirurškinja. Mada nema objašnjenja zašto onda nije hirurgica po sledu kuvar - kuvarica. :rolleyes:

Od korisnih saveta, istaklo se ime profesorke psiholingvistike na FF u Novom Sadu, profesorke dr Svenke Savić i saznanje da je divna profesorka izdala knjigu sa terminima - imenicama u ženskom rodu, preporukama kako ih koristiti na prikladan i neuvredljiv način, kao i terminima profesija u ženskom rodu.

Pa koga zanima, neka izdvoji 1471,00 din i eto odgovora.

rod i jezik.jpg

Da bi i ovde izbegli šovinističko natezanje, ukoliko bi nekome palo na pamet, evo i njenog Kodeksa neseksističke upotrebe jezika.
Srdačno preporučujem štivo, ko ga nije izučavao na fakultetu. Ko jeste, neka obnovi gradivo.

Kodeks neseksisticke upotrebe jezika

Interesantno je da se u Vojvodini imenske reči menjaju po rodu, tako smo učeni i učimo, dok se na Filološkom u Beogradu uči drugačije. :)

Eto šta sve istrpeh bez preke potrebe. :)

Живота

Poznata ličnost
Član
Padeža realno ima previše, a vi južnjaci se ustvari mnogo preciznije izražavate. Postoji onaj čuvenim primer sa kumom, kad muž ženi kaže "bio sam s kumom" naravno žena je u nedoumici, da li sa muškim kumom ili ženskim (kumkinjom) Na jugu takav problem ne postoji, ako si bio sa muškim kumom onda kažeš "bio sam s kuma" a ako si bio sa ženskim onda ćeš reći "bio sam s kumu" i sve je čisto i kristalno jasno, nema nedoumica!

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Vodeći forum, određujući pravila ponašanja, itd. došao sam do sledećih zaključka:
- što je više izbora, to se prilikom izbora ljudi više dvoume;
- što više prava im dajete, to ih još više traže.
Ne ulazeći opravdanost tih prava i mogućnost izbora, iskustvo me uči da je i uredništvu i članovima daleko lakše ukoliko ne znamo svoja prava i mogućnost izbora, govorim naravno u načelu.
Na primer, nekada je ovaj forum imao jako precizna i opsirna pravila ponašanja. Sada više to nije slučaj. Lakše je i meni, ali članovima. Verujte mi.

Tako je i u stvarnom životu, mogućnost pravljenja izbora i ostvarivanja nekih prava koja ranije nismo uglavnom nam nisu život učinili ni lepšim ni lakšim.

Aleksija

Oportunistkinja
Član
Vodeći forum, određujući pravila ponašanja, itd. došao sam do sledećih zaključka:
- što je više izbora, to se prilikom izbora ljudi više dvoume;
- što više prava im dajete, to ih još više traže.
Ne ulazeći opravdanost tih prava i mogućnost izbora, iskustvo me uči da je i uredništvu i članovima daleko lakše ukoliko ne znamo svoja prava i mogućnost izbora, govorim naravno u načelu.
Na primer, nekada je ovaj forum imao jako precizna i opsirna pravila ponašanja. Sada više to nije slučaj. Lakše je i meni, ali članovima. Verujte mi.

Tako je i u stvarnom životu, mogućnost pravljenja izbora i ostvarivanja nekih prava koja ranije nismo uglavnom nam nisu život učinili ni lepšim ni lakšim.
I ništa te ne shvatam. 😁 Na šta se ovo odnosi?

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Na svakojake diskriminacije koje danas vršimo, a za koje ranije nismo znali. Pri čemu je meni posebno upečatljiva jezička diskriminacija.

Vrh Dno