Hleb

anuška

Poznata ličnost
Član
Hleb je osnovna ljudska hrana i deo jelovnika ljudi od davnih vremena. Ima ga u raznim oblicima i okusima, a mnogi imaju i razne dodatke koji upotpunjuju okus. Hleb se uglavnom kupuje u pekarnicama, ali mnogi od nas odlučili su da mese i peku vlastiti, ručno ili u pekaču. Zanimljivo je da mnogi narodi i zemlje imaju vrstu hleba koji je važan deo njihove kuhinje. Evo nekih primera (slobodno nastavite ako se setite drugih vrsta):

Hrvatska - palentenjak, raženi hleb, kukuruzni hleb
Italija - Focaccia, Ciabatta
Indija - Naan, Roti, Paratha (beskvasni hleb)
Francuska - Baguette
Španija - hleb sa salamom
Nemačka - Stollen (hleb s kandiranim voćem)
Brazil - brazilski hleb od sira
Švedska - švedski lomljivi hleb
Velika Britanija - engleski puding od hleba
Grčka - zapečeni grčki hleb s feta sirom, grčki hleb s maslinama, grčki seljački hleb
Turska - turski hleb (neretko punjen raznim nadjevima)
Maroko - kesra
Meksiko - tortilja

anuška

Poznata ličnost
Član
Ideje kako da iskoristimo stari hleb:

Krušne mrvice - stari hleb usitnimo i spremimo u posudu; ako nije dovoljno suv, stavimo ga u pećnicu na 10ak minuta pa onda napravimo od njega mrvice

Puding od hleba - može da bude na bazi mleka, jaja, maslaca, šećera, a može da se u puding dodaju i vanila, suvo voće, kokos... recepata na netu ima mnogo...

Ribollita - gusta supa, podretlom iz Toskane, na bazi hleba; njena osnova sastoji se od starog hleba, belog graha i povrća kao, na primer, šargarepa, luk, kupus, kelj...

Krutoni - prema francuskoj reči croute (hrskava korica); to su kockice od hleba obložene masti, uljem, maslacem te začinjene raznim začinima; peku se u pećnici ili na tavi, a mogu da se dodaju salati, supi, da se jedu kao grickalica

Pohovani hleb - prvo umočimo kriške u mleko, pa u jaje, pa ispržimo

Semmelknodel (ili okruglice od starog hleba) - recept je iz bavarske podretlom; za izradu trebamo pola starog hleba, 2 jaja, litra i pol vode, pola šolje mleka, malo peršina, soli

Prepečenac - osim u tosteru, možemo da ga izradimo i ovako: tanke kriške stavimo na rešetke u pećnici i tako sušimo na 100 stepeni dok ne postane suv i poprimi crvenkastu boju; i njega možemo da iskoristimo tako da ga sameljemo u mrvice ili pohamo, ali i dodamo umesto brašna da neki umak zgusnemo

Pica od starog hleba - kriške starog hleba poredamo na tepsiju po papiru za pečenje, mleko izmešamo s jajima i prelijemo po hlebu, dalje po običaju, paradajiz, salama...

Pita od starog hleba - tu ide stari hleb, mlekositni kravlji sir ili feta sir, jaja, kisela pavlaka, kisela voda, sol, ulje

Torta od starog hleba - suvi stari hleb treba da usitnimo i stavimo u mleko da omekša; nakon toga ručno ili mikserom izradimo smesu; dodamo jaja u koja smo dodali šećer s vanilin šećerom, brašno, rastopljeni maslac, rum; dodamo i po želji grožđice, jabuke, lešnjakesveži sir, vaniliju...

anuška

Poznata ličnost
Član
Pekač hleba

Pošto sam duggogodišnji korisnik pekača hleba, osvrnut ću se i na ovaj meni odličan proizvod. Trenutno imam svoj četvrti pekač, tri su odradila svoje. Hleb pečem skoro svaki dan, a kupovni hleb skoro smo zaboravili. Na ideju kupovine pekača došla sam videvši reklamu na jednom satelitskom programu sredinom devedesetih. Međutim, kod nas još nisu bili u prodaji, pa smo ga tek za koju godinu kupili. Osim što nam nije ispunio želju da hleb spremi za nekoliko minuta, nije nas razočarao, nakon više od 12 godina. Pripremamo ga s raznim vrstama i kombinacijama brašna - raženi, crni, beli, polubeli, graham, kukuruzni...
Kakav će hleb biti, ovisi o osobnom ukusu. Postoje razne vrste ove popularne namirnice, a svako podneblje (ili osoba) preferira nešto. Razne vrste hleba dostupno nam je u mnoštvu pekara te mnogi od nas teško mogu da odole njegovom mirisu kada tek stigne na police. Ipak, sve smo slobodniji i samostalniji u izboru. Police trgovina i stranice web shopova sve više ispunjavaju ponude aparata koji zamenjuju pekare i pekarne - pekači hleba. Strojevi raznih jačina, oblika i veličina namenjeni su za kućnu upotrebu, sami ga mešaju i peku. I bez sumnje, sve više i više zauzimaju mesto u kuhinjama i postaju osnovno pomagalo ljudi koji spadaju u istinske ljubitelje peciva. Verojatno ima više razloga zašto je pekač sve popularniji- on sam radi svoj posao, dovoljno je samo ubaciti potrebne sastojke... može se vremenski programirati tako da nas ujutro dočeka miris tek pečenog hleba, još onako toplog i svježeg... nema aditiva ni ostalih pomoćnih sastojaka koji se redovno ubacuju u kupovni hleb, već sami određujemo sastojke, a to je u današnje vreme mnogima od nas sve važnije, a sve se to još odvija u našoj kući i zahvaljujući našim rukama...
Naravno da postoje oni koji su se okušali s pekačem i nisu ostali zadovoljni. Razlozi su verovatno različiti i individualni. Ipak, onima koji još nisu došli u dodir s njime, toplo preporučujem.

Njavica

Dreamer.
Član
Jooooooj volim leba da jedem, pa to je strasno :D S tim sto ovaj obicni beli tako fino goji da sam morala da ga izbacim, i sad umesto toga jedem dvopek, tesko mi bilo da se naviknem, volim bre kad je hleb vruc na stolu pa ja jos ukradem onaj kraj jao jao... <3 E da inace kod mene u radnji su jedno vreme dovozili baget hleb, ne znam stvarno koja ga pekara pravi al mogu vam reci odliiican posao! :)
Ali uvek se na pomen hleba, setim bake, koja je pravila prezle, ili kako se vec to zove, mrvice od hleba ;) eto a ja to kupujem :D ccc

Beba

Poznata ličnost
Član
Već pet godina jedem integralni hleb ali ne onaj lažni, obojeni iz prodavnice. Kupujem od žene koja ga pravi od integralnog brašna, znači celo zrno se melje bez prosijavanja a to brašno pravi njen muž. Bogato je mineralima i vitaminima, a posebno vitaminima E i B-kompleksa te celuloznim vlaknima. Hleb od ovog brašna ima tamniju boju, tvrde strukture, pun ukus. Integralno brašno iz cijelog zrna pravi je izbor za osobe koje se brinu o svom zdravlju ali nije pravilo.

Inače ni tog hleba ne jedem puno tako sam navikla, u principu veći deo spremljenog jela mogu jesti bez hleba.

G

Gea

Gost
Posno Mc Donalds pecivo

500ml tople vode, 1 kvasac i 3 kasike šećera umešati i ostaviti da uskisne, pa usuti u brašno.
Dodati 1 kašiku soli i 100ml ulja.
Umesiti i ostaviti da naraste. Testo premesiti i praviti oblike po želji i ređati u podmazan pleh.
Pecivo ostaviti da narasta 90minuta,
pa premazati posnim majonezom (2-3 kasike majoneza je potrebno), posuti susamom i ispeći.
Pola margarina istopiti, da bude vreo, pa pečeno pecivo preliti margarinom i pokriti čistom salvetom, da omekne.
Ukusno je i danima mekano.

Landa

Poznata ličnost
Član
Par godina jedem uglavnom hljeb bez glutina-sama pravim.Mislim da je lakse za varenje i nema nadimanja.
Takodje i tjesteninu -pastu- kupujem od rizinog brasna.

Bilo mi je nezamislivo jelo bez hljeba. Nismo li hljebna nacija.:rolleyes:

Vrh Dno