• Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog veb sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Pročitajte više.

Filmovi inspirisani stvarnim događajima

anuška

Kolonista
Kolonista
Među filmskom publikom jedan od omiljenih žanrova jeste onaj koji prikazuje ljude i događaje koji su u stvarnome životu doista postojali. Mnogo je ljudi svojim životom utecalo na ostale ljude i ostvarilo stvari koje su promenile mnogo toga. Time su postali i neiscrpna inspiracija filmaša diljem sveta. Ova tema pozabavit će se filmovima.

Erin Brokovich

Film je 2000. godine snimljen prema stvarnim događajima. Režirao ga je Steven Soderbergh. Glavnu ulogu tumači Julija Roberts, ženu po imenu Erin Brokovich, koja je tužila jednu korporaciju zbog onečišćenja okoliša koje je ugrozilo zdravlje ljudi. U maloj ulozi u filmu našla se i sama junakinja Erin (konobarica). Film je pokupio dobre kritike i osvojio više nagrada, među ostalim i oskara i zlatni globus.

Icy

White Wolfess
Kolonista
Temple Grandin

Baziran na knjizi Emergence Autori: Temple Grandin & Margaret M. Scariano

Film namenjen svima koji u životu dođu do tačke u kojoj sebi kažu „Ja zaista više ne mogu dalje!“
Autistična žena koja je postaja jedan od najboljih naučnika u humanom rukovanju stokom u industrijskoj proizvodnji.

anuška

Kolonista
Kolonista
Uhvati me ako možeš

Film Stivena Spilberga, snimljen je 2002. godine. U glavnoj ulozi pojavljuju se Leonardo di Caprio, Tom Hanks, Christopher Walken. Radnja u filmu prati period '60ih godina 20. veka i inspirisana je stvarnim događajima jednog hoštaplera, Abagnalea, ali ne drži se detalja, već je radnja slobodno interpretisana. I u ovom filmu lik koji je bio inspiracija za snimanje filma, pojavljuje se u maloj ulozi francuskog policajca. Glavni lik bio je prevarant koji je vodio život pun akcije i pretvarao se da je lekr, pravnik, pilot..

anuška

Kolonista
Kolonista
Montevideo, vidimo se

Film je inspirisan istinitim događajima, istorijskim uspjehom fudbalske reprezentacije Jugoslavije 1930 godine. Radnja se odvija u glavnom gradu Urugvaja, u kojem se našla prva oformljena reprezentacija tadašnje Kraljevine Jugoslavije, učestvujući na Prvom svetskom nogometnom šampionatu. Ekipa iz jedne male nepoznate balkanske zemlje, kojoj nitko ne daje šanse za uspeh, za protivnike dobiva glavnog favorita prvenstva, reprezentaciju Brazila... Film sam pogledala i svideo mi se, svaka preporuka.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Montevideo, vidimo se

Film je inspirisan istinitim događajima, istorijskim uspjehom fudbalske reprezentacije Jugoslavije 1930 godine. Radnja se odvija u glavnom gradu Urugvaja, u kojem se našla prva oformljena reprezentacija tadašnje Kraljevine Jugoslavije, učestvujući na Prvom svetskom nogometnom šampionatu. Ekipa iz jedne male nepoznate balkanske zemlje, kojoj nitko ne daje šanse za uspeh, za protivnike dobiva glavnog favorita prvenstva, reprezentaciju Brazila... Film sam pogledala i svideo mi se, svaka preporuka.

Nisam ga gledao, nisam mogao ići. :(

Jova

Suspendovan nalog
Beogradski Fantom

Film se zasniva na istinitom dogadjaju...Glavni akter je Vlada Vasiljevic koji je ukrao Porsche 911f i ludom voznjom jurio ulicama Beograda....Radnja se odvija Krajem 1979 i pocetkom 1980 godine dok je Tito bio na Kubi...Kada je Tito trebao da se vrati u zemlju Policija je dobila zadatak da ga pod hitno ukloni sa ulica Beograda...Neko ga je ocinkario i ughvatili su ga tako sto su mu postavili zamku da se zakuca u Autobus.
Kada je uhvaćen u zatvoru se ponašao izuzetno korektno, poštujući kućni red. Bio je srednjeg rasta i svakodnevno je radio sklekove, da bi bio u fizičkoj kondiciji. Nekada su mu na leđima sedela i četvorica robijaša. Iako divovski jak Fantom nije koristio silu. Cuvari su zazirali od njega, a kriminalci su ga poštovali iako nije bio čovek njihove sorte. Jednog dana, posle posete njegove sestre, Vlada Vasiljević je kroz šuber pobegao iz CZ-a. Tri dana kasnije se sam vratio u zatvor. Rekao je da je morao da obavi još jednu noćnu vožnju, da policajci ne misle da su ga pobedili. Za kaznu je dobio 30 dana u samici. Posle toga Fantom je bio zatvorenik bez mane."
I...tu bi trebalo da bude kraj.Ali.....jednom obeležen kao neprijatelj režima,bio je na spisku za odstrel.Prema podacima beogradskog SUPa,poginuo je na auto putu kod Požarevca u Ladi,neko se "zakucao" u njega.Malo je ova priča van pameti,jer se ovo teško moglo desiti takvom vozaču.Vlada je povredjen,prebačen u Beograd gde je posle nekoliko dana i preminuo.Povrede koje je zadobio nisu bile toliko opasne da ne preživi,ali činjenica da su mu posete bile zabranjene,da je samo jedan lekar smeo da brine za njega,nedvosmisleno ukazuju da je to bilo "samoubistvo iz zasede".Inspektor Sveta Todorović-Džonson je istinu o ovom krajnje čudnom momku,odneo u grob.Dosije je nestao iz policije,eventualno možda vojna obaveštajna služba ima neke detalje,ali to niko ne zna.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Beogradski Fantom

Film se zasniva na istinitom dogadjaju...Glavni akter je Vlada Vasiljevic koji je ukrao Porsche 911f i ludom voznjom jurio ulicama Beograda....Radnja se odvija Krajem 1979 i pocetkom 1980 godine dok je Tito bio na Kubi...Kada je Tito trebao da se vrati u zemlju Policija je dobila zadatak da ga pod hitno ukloni sa ulica Beograda...Neko ga je ocinkario i ughvatili su ga tako sto su mu postavili zamku da se zakuca u Autobus.
Kada je uhvaćen u zatvoru se ponašao izuzetno korektno, poštujući kućni red. Bio je srednjeg rasta i svakodnevno je radio sklekove, da bi bio u fizičkoj kondiciji. Nekada su mu na leđima sedela i četvorica robijaša. Iako divovski jak Fantom nije koristio silu. Cuvari su zazirali od njega, a kriminalci su ga poštovali iako nije bio čovek njihove sorte. Jednog dana, posle posete njegove sestre, Vlada Vasiljević je kroz šuber pobegao iz CZ-a. Tri dana kasnije se sam vratio u zatvor. Rekao je da je morao da obavi još jednu noćnu vožnju, da policajci ne misle da su ga pobedili. Za kaznu je dobio 30 dana u samici. Posle toga Fantom je bio zatvorenik bez mane."
I...tu bi trebalo da bude kraj.Ali.....jednom obeležen kao neprijatelj režima,bio je na spisku za odstrel.Prema podacima beogradskog SUPa,poginuo je na auto putu kod Požarevca u Ladi,neko se "zakucao" u njega.Malo je ova priča van pameti,jer se ovo teško moglo desiti takvom vozaču.Vlada je povredjen,prebačen u Beograd gde je posle nekoliko dana i preminuo.Povrede koje je zadobio nisu bile toliko opasne da ne preživi,ali činjenica da su mu posete bile zabranjene,da je samo jedan lekar smeo da brine za njega,nedvosmisleno ukazuju da je to bilo "samoubistvo iz zasede".Inspektor Sveta Todorović-Džonson je istinu o ovom krajnje čudnom momku,odneo u grob.Dosije je nestao iz policije,eventualno možda vojna obaveštajna služba ima neke detalje,ali to niko ne zna.
Nisam čuo za ovu priču, a znaš da sam iz tog kraja. Uvek smo bili uzorni građani. :D

anuška

Kolonista
Kolonista
Pompeji

Doba antike, 79. godine . Talijanska pokrajina Kampanija, kraj Napulja. Grad se nalazio na samo 30 metara nadmorske visine i nije imao izvora vode, ali strateški položaj bio je važan, pa je grad bio razvijen. Danas ga najviše znamo po tome što se navedene godine desila erupcija vulkana Vezuv, prilikom čega je grad uništen. Erupciji su prethodili raniji potresi, ali do 79. g. verovalo se da je Vezuv samo planina. Vulkanski pepeo zatrpao je područje u radijusu od 70 km, veruje se da je tada u Pompejima živelo oko 20 hiljada ljudi.
Ovaj film je upravo priča o Gradu Pompeji koji je stradao od erupcije vulkana u manje od jednog dana. Redatelj filma Paul W. S. Anderson radio je na ovome filmu više od 6 godina.

anuška

Kolonista
Kolonista
300: Uspon carstva

Još jedan holivudski spektakl, temeljen na istorijskim događajima u koji su uključeni Grci i Perzijanci. Ovo je nastavak samoga filma 300 (događaji koji su usledili nakon bitke kod Termopila, koja se obrađuje u prvome filmu), o kojemu ću u narednom postu nešto da napišem. Radnja se i u ovom filmu dešava u vreme grčko-persijskih ratova, ovoga puta prati bitku kod Salamine. Sukobljene vojske vodili su Grk Temistoklo i Perzijanka Artemidija.

anuška

Kolonista
Kolonista
300

Film je inspirisan stvarnim zbivanjima, kada su Perzijanci postali prava pretnja Grcima, 480. g. pr. n. e. (grčko-perzijski ratovi). Tada su im se suprotstavili, među ostalima, elitni spartanski hopliti, njih 300, pod vodstvom kralja Leonide. Sukob se odvio kraj prolaza Termopili (Vruća vrata). Perzijsku vojsku predvodio je Kserkso, sin Darija I., koja je u svojim redovima imala Besmrtnike, elitnu perzijsku jedinicu.

anuška

Kolonista
Kolonista
I ja volim istorijske filmove. Upravo ovih dana u bioskopu bit će Pompeji i 300: Upon carstva, nadam se da ću bar jednog da pogledam :)

anuška

Kolonista
Kolonista
Pogledala 300:Uspon carstva. Efekti odlični, istorijski deo neću da komentrišem... to je holivud. Ali, zanimljivo mi je da je glavni lik, uz Temistokla, Artemizija, persijska admiralica, koja i jeste postojala i sudelovala u bitki kod Salamine i koja se nakon poraza vratila u logor, a tada je navodno Kserkso izjavio: Moji muškarci postali su žene, a žene su postale muškarci.

Poslednja izmena:

Beba

Domorodac
Domorodac
Danas je premijerno prikazan film ,,Bili smo prvaci sveta" koji svedoči o tome kako je nastala čuvena jugoslovenska škola
košarke.
Film inspirisan osvajanjem prve zlatne medalje na Svetskom prvenstvu 1970 god. u Ljubljani. Pa kada stigne u naše gradove gledaćemo...čini mi se po mladim glumcima koji su akteri da će biti dobar!
Na tv-u sam pre sat vremena gledala razgovor RTS novinara i pop pevačice Ane Kokić koja ima jednu kratku ulogu u filmu, vezano za domen muzike:)

Beba

Domorodac
Domorodac
Reditelj filma ,,Bili smo prvaci sveta" uspeo je da na fantastični način prenese prošlost u sadašnjost.
„Priča je o sjajnim ljudima koji su negde znali da odsanjaju svoj san i koji su znali sistem u kojem su jednostavno postavili prave vrednosti, i sada se mi ovim filmom vraćamo u taj sistem vrednosti i pokušavamo da u jednom sistemu razrušene vrednosti vratimo nazad ono što mislimo da je izuzetno važno.“

„Ja kao reditelj, jako volim košarku, košarka je u našoj krvi, tako da su i glumci pokazivali jako, jako dobre rezultate, čak i devojke su pokazivale dobre rezultate, i iskreno malo više su se radovali kada postignu koš“, dodao je Bajić.

„I, naravno, tu su se isticala dva glumca, jedan je Stefan Kapičić, sin Dragana Kapičića, koji je na jedan predivan način pokušao da prenese energiju svoga oca, i s druge strane Petar Krešimir Ćosić, sin Krešimira Ćosića, koji je nažalost izgubio oca kada je imao svega dve godine i kao da je ovaj film njemu na neki način vratio tog oca i vratio sve ono što je on preživeo.“

Na pitanje koga sve očekuje na premijeri filma, Bajić je odgovorio: „Danas će u Beograd doći i Nikola Plećaš, 'Nikola Sveti' kako su ga nekada zvali, doći će i Skansi, biće ti u Dragan Kapičić, sguran sam da će to biti dobra atmosfera, i ono što smo mi pokušali, a mi smo pokušali da napravimo film za bioskope da jednostavno gledaoci to nagrade dolaskom u bioskope i dolazeći na film“.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Reditelj filma ,,Bili smo prvaci sveta" uspeo je da na fantastični način prenese prošlost u sadašnjost.
„Priča je o sjajnim ljudima koji su negde znali da odsanjaju svoj san i koji su znali sistem u kojem su jednostavno postavili prave vrednosti, i sada se mi ovim filmom vraćamo u taj sistem vrednosti i pokušavamo da u jednom sistemu razrušene vrednosti vratimo nazad ono što mislimo da je izuzetno važno.“

„Ja kao reditelj, jako volim košarku, košarka je u našoj krvi, tako da su i glumci pokazivali jako, jako dobre rezultate, čak i devojke su pokazivale dobre rezultate, i iskreno malo više su se radovali kada postignu koš“, dodao je Bajić.

„I, naravno, tu su se isticala dva glumca, jedan je Stefan Kapičić, sin Dragana Kapičića, koji je na jedan predivan način pokušao da prenese energiju svoga oca, i s druge strane Petar Krešimir Ćosić, sin Krešimira Ćosića, koji je nažalost izgubio oca kada je imao svega dve godine i kao da je ovaj film njemu na neki način vratio tog oca i vratio sve ono što je on preživeo.“

Na pitanje koga sve očekuje na premijeri filma, Bajić je odgovorio: „Danas će u Beograd doći i Nikola Plećaš, 'Nikola Sveti' kako su ga nekada zvali, doći će i Skansi, biće ti u Dragan Kapičić, sguran sam da će to biti dobra atmosfera, i ono što smo mi pokušali, a mi smo pokušali da napravimo film za bioskope da jednostavno gledaoci to nagrade dolaskom u bioskope i dolazeći na film“.
Jedva čekam da ga odgledam.

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Igra kodova
Film o briljantnom timu naučnika, na čelu sa Alanom Tjuringom, koji je radio na razbijanju nacističkog Enigma koda.