• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Filmovi i psihologija

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Kako na vas utiču domaći i strani filmovi?

Kako filmovi puni nasilja deluju na vas, a kakve posledice mogu imati na decu i mlade?

Da li je sve zaista samo stvar ukusa, da li je sve to samo laka zabava ili nešto više od toga?

Ponekad mi se čini da ljudi iz sveta filma nemaju baš talenta da stvore nešto novo, ponekad deluje kao da su zapali u krizu i ne znaju šta novo da predstave gledaocima. Stiče se utisak da stalno gledamo nešto već viđeno. Uz toliko prelepih tema, sa toliko mnogo motiva, pored svih ispisanih knjiga, scenarija, uz ovakvu tehniku koju imamo danas, mislim da je moguće izaći iz ustaljenog šablona akcionih filmova koje se svakodnevno serviraju gledaocima, koji iznova sve gutaju, a ne zapitaju se - da li imamo nešto pametnije i bolje?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Filmofil sam i volim najrazlicitije tipove filmova.

Koliko mi nekad prijaju filmovi sa ozbiljnom i zahtevnom tematikom, toliko mi prijaju i komedije nekada, najcesce kad sam umorna, pa ne zelim bilo kakva naprezanja.

Zanrove koje najvise preferiram su sf ( zbog maste ) i misterije ( zbog zahtevanja aktivnog razmisljanja o temi filma ), volim filmove sa apokalipsticnom tematikom ( iako imaju najcesce srecan kraj, volim ih zbog adrenalina, s ozbirom da se bas unesem u pricu ), ponekad odgledam i poneki horor, al na njima sam vec teska, s ozbirom da sam jaaaako gadljiva, te za vecinu zeludac i nemam ( recimo filmovi poput Saw ili Pogresnih skretanja, svaki pokusaj gledanja tih filmova uznemirio me je )
Takodje volim filmove sa istorijskom tematikom, no njih nisam sposobna da gledam,a da pri tom krajnje kriticno ne posmatram sve do najsitnijih detalja, jer sam alegicna na filmove koji su kao istorijski, a zapravo se x detalja ubace koji nemaju veze sa realnoscu ( primer za to bi bio film 300, koji sam dozivlea kao parodiju na termopilsku bitku ). U sustini vidim li u takvim filmovima da se znacajnije odstupa od realne istorije, otpisujem ih kao dobre.

Zanrovi koje ne volim su tipicne americke tzv. romanticne komedije, koje su mi izlisne, povrsne i na tinejdzerskom nivou ( da , sa 13-14 godina ti filmovi su mi bili cool ). Takodje sam alergicna i na sve tipove filmova ala Gospodar prstenova ili Hari Poter.
Ne volim ni filmove, koje stvarno ne znam u koji bih zanr svrstala, gde sat i po vremena ne mozes shvatiti radnju, pouku i sta je pisac hteo reci...Ono kad se zapitate sto ste uopste utrosili 100 minuta svog zivota ( tipican, ne bas najsrecniji, primer takvog filma je Seks i grad ).

Sto se tice pitanja na kraju..Mozemo li bolje? Pa verovatno. Nisam bas toliko kao Boki kriticki nastorojena prema generalnoj danasnjoj kinematografiji, jer smatram da dobrih filmova ima i danas.

Sto se tice filmova koji se rade prema knijigama, oni su najcesce za moj ukus, promasaji. Iz nekog razloga vecina rezisera je sklona modifikovanju same radnje, ponekad ima cudnih poteza tipa izbacivanje relativno znacajnih likova iz knjige, te smatram da je jaaako, jako mali broj filmova uspeo da isprati knjige na pravi nacin.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Boki je kritički nastrojen prema bezvrednoj kinematografiji. Nasilje, ludačke vožnje kolima, ubistva, samoubistva, silovanja, odvratne scene...mislim da ih imamo i previše. Da pomenem film koji je mene jako uznemirio "Srpski film", "Lepa sela lepo gore", svi mogući filmovi o američkim herojima koji su neuništivi, toliko ponavljanja istih i sličnih scena nasilja, ja toliku krizu u svetu filma nisam dugo video. Najgore je kada naši ljudi počnu da kopiraju loše, umesto dobre filmove. Imamo valjda takvu ljubav da ovde može da uđe u bioskope i domove sve ono što čak i drugi neće i odbace.

I ja gledam filmove po romanima, istorijske, mitološke, komedije i romantične, ali previše smo zasuti totalnim bezvezarijama u drugim žanrovima. Ko koliko prihvata od mladih takve filmove i kako ih spajaju sa sopstvenim životom, sa čime se poistovećuju, koga smatraju uzorom i idolom - mafijaše, loše policajce, ulične secikese, dilere, narkomane ili jednostavno vole kada glavni junak usmrti gomilu ljudi. U svim ovim filmovima, što je najgore vrte se potpuno isti ljudi, od Stivena Sigala, preko Stalonea, pa do ostale bulumente koje očigledno nema talenta da glumi i u drugim žanrovima, ali to je druga tema. Ovde je bitan odnos filma i psihologije.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Da pomenem pored Srpskog filma i Klip je veliku medijsku paznju dobio. Pogledala oba i zaista nisam sigurna kojim recima bih to prokomentarisala.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Srpski film ne bih gledao ni za 500 evra. Lepa sele su zaista jako potresan film. Inače, volim komedije, filmove koji me opuštaju, ne volim horore.

Habibi

Član partije :P
Starosedelac
Učlanjen(a)
30.04.2011.
Broj reagovanja
192
Horoskop
Ribe
Anči je lepo opisala sve ono što bih i ja rekla (ko zna koji put ovo ponovih :D )
Dakle volim sve što je neobično ima lepu priču,gde nemogu da provalim kraj filma...Da me ne opterećuje i ne užasava jer sam jako osetljiva,pa zato horore ne gledam uopšte... Volim animirane filmove baš upravo odgledah jedan lep dugometražni zove se Tajni Arijetin svet - http://www.filmovizija.com/the-secret-world-of-arrietty-2010-video_e1911dba6.html koga zanima nek pogleda zaista je divna priča...
O našim filmovima imam jako oskudno mišljenje jer za svega par njih mogu reći da vrede gledanja...

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Filmovi danas u velikoj meri utiču na mlade. Znam to iz sopstvenog okruženja. Sestrina klinka zna napamet sve serijale "Žikine dinastije".
Akcioni filmovi puni nasilja su pored SF-a i Gospodara prstenova i Harija Potera omiljeni kod tinejdžera.

To je loše. Termini emitovanja takvih filmova punih nasilja bi trebalo da se promene.

Što se mene tiče, volim istorijske drame i one sa temom apokalipse-isto kao Anchy. Volim i porodične drame, pa rado gledam i reprize.

U principu, nisam filmofil, ali mi se nekada dešava da danima gledam samo filmove i serije, a da sam minimalno na netu i u tom periodu ne čitam ništa.

"Srpski film" nisam gledala, i ne mogu ništa da kažem o njemu, jer sam zaista neobaveštena kada su filmovi u pitanju.

Da, dešava mi se da se uživim u radnju filma, da se radujem, strepim, tugujem sa glavnim i omiljenim filmskim junakom.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Psihoanaliza i filmska umetnost pripadali su istoj kulturnoj klimi, disali su iste socijalne brige. Reflektovali su iste intelektualne argumente i naučna dostignuća, i komentarisali su iste političke konflikte koji su bojili to doba. Uticali su jedno na drugo, prožimali su se od samog početka. Svaki je delovao samostalno, na svoj način, ali su bili jači kada su delovali zajedno.

Svako filmsko ostvarenje, bez obzira na temu koju prikazuje, nužno se bavi psihologijom. Psihologijom likova, priče, zapleta. Sa junacima filmova koje volimo možda možemo da se identifikujemo, mogu da nas nasmeju, rastuže, iznerviraju, razočaraju, iznenade… u svakom slučaju, reagujemo na njih. Samim tim stvara se interakcija između filma i gledaoca, interakcija koja je posredovana upravo psihološkim faktorima.

Vrh Dno