• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Fanatizam podanika i glasača

" Od retoričkog pitanja „Aleksandre, da li te je ovaj narod dostojan?“, preko „Nije Srbija potrebna Aleksandru Vučiću, već je on potreban Srbiji“, „Vučićevo raspeće je naše vaskrsenje“, „Zadnju kap krvi ću dati za Aleksandra Vučića… izjavite ovo Bogu i ljudima“, ekstatično-histeričnog nastupa mlade SNS sveštenice predsednikovog kulta, sa ledenim žarom u očima u emisiji koja je trebalo da bude debatna, ovo su samo neke od nebrojenih manifestacija psihosocijalne patologije zvane fanatizam. "

Nastavak u dnevnom listu DANAS

Razmišljala sam da pišem na blogu o ovoj temi. O fanatizmu. Tako sam slučajno našla ovaj lični stav.

Autorka teksta pisala je o fanaticima SNS-a. Ja sam imala priliku da sretnem i verske fanatike i one koji opsesivno mrze pojedine javne ličnosti.

Šta vi mislite o ovoj temi? Da li ste imali priliku da sretnete lično ili virtualno nekog fanatika? Kako može da se pobegne od njih?

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.980
Horoskop
Strelac
Pa, to je "tema nad temama" za Srbe! Mi smo društvo fanatika. Fanatično podržavamo krajnosti, ne samo u politici, već u svim oblastima.
Da li se od njih beži i kako? To bi značilo da se plašimo njihove bolesti. A ako nas njihov fanatizam ne dotiče, ako ih ignorišemo, onda nismo svesni opasnosti u koju nas, protiv naše volje, uvlače.
Obrni-okreni, ne valja.

Hvala Džudi za ovaj tekst iz Danas-a.
Briljantan je!

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.827
Horoskop
Ribe
Ovde se stvara društvo poltrona. Ne znam da li ste primetili koliko ih ima? Niču kao pečurke posle kiše, pritom ne mislim samo na političare i one opskurne likove u skupštini koji se besramno "uvlače" vodji, ponižavajući se do krajnjih granica, već na svakodnevni život, na poslu recimo... Idolatrija je dostigla nezapamćene razmere, ja zaista nemam stomak da gledam pink i happy ali ponekad, samo ponekad, stisnem zube i odgledam po par minuta... pa se zapitam, Bože da li je ovo moguće? Moj otac koji već uveliko gazi devetu deceniju života, mi kaže da Tita nisu ovoliko obožavali i dizali u nebesa! Iako je Tito bio "filadelfija" za ovog... ne znam ni kako bih ga nazvao? ne znam kuda sve ovo vodi ali baš se bojim budućnosti, propadamo kao društvo, kao narod, sve nas je manje, sve smo nepismeniji, neobrazovaniji, zatucaniji... umesto da je obrnuto!

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.935
Horoskop
Lav
Ja ne volim SNS, jedva čekam da AV padne sa vlasti..ali moram da pomenem da su se pojavili ( posebno na Tviteru ) fanatici koji pišu "Slava Putinu" i "Slava Ukrajini".
Imam utisak da se i jedni i drugi raduju i navijaju..a za rat se ne navija, bez obzira na kojoj teritoriji postoji.

A mi živimo u Srbiji. Valjda nam je najvažnija Srbija, tj stanje u kome se nalazimo i koje moramo da menjamo.

Fanatici su i antivakseri, ali i oni koji non stop pišu o vakcinama. I tu postoje samo crno i belo.

Najlošija stvar kod fanatika je što ne prihvataju normalan dijalog i slepo slede neke svoje idole.

Naše društvo je duboko podeljeno, i stalno, stalno se deli.

jolemisa

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
02.05.2022.
Broj reagovanja
165
Horoskop
Škorpija
Ne mogu vise da svarim ljude koji toliko velicaju Vucica,a ne mogu da podnesu druga misljenja o njemu.Zasto?Pa nije on sve i sja.Nema oblasti u koju se bolje ne razume od svakog ministra.Zasto ih je postavljao,ako misli da radi sve sam.On je pravnik,ali kriminalni advokat koji izvlaci najvece kriminalce iz zatvora,a zatvara nevine ljude.Podseca me na vreme Kaponea.

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.827
Horoskop
Ribe
Meni ustvari najviše smeta to što Vučića izjednačavaju sa Srbijom, pa ako ne voliš Vučića ti ne voliš Srbiju, jer Srbija to je Vučić!

jolemisa

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
02.05.2022.
Broj reagovanja
165
Horoskop
Škorpija
Ne znam ko to radi.Verovatno njegovi podanici,ali su glupi da to odrade kako treba,jer ne znaju da sastave dve normalne reci,a da ne spomenu svog dragog predsednika.Postoji masa naroda koji znaju da Vucic nije i ne moze biti Srbija.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.980
Horoskop
Strelac
Meni bi bila jako zanimljiva razlika između pasioniranog (strastvenog) i fanatičnog zastupanja neke ideje. Kada prvo prelazi u drugo?
Pretpostavljam da se to meri stepenom tolerancije prema drugim idejama, kako piše u tekstu. No, bojim se da granica nije baš jasna i da se njome može manipulisati.
Tek, jedva čekam Džudin blog o tome.

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.827
Horoskop
Ribe
Mislim da kod nas na političkoj sceni ima puno ketmana, nemoralnih ljudi koji, siguran sam u to, misle sve najgore o Vučiću i njegovoj vladavini ali zbog lične koristi hvale ga na sva usta!

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.935
Horoskop
Lav
Evo teksta sa mog bloga :

Fanatizam kao društveni fenomen

-Napomena: Ja sam drugarica/gospođica/gospođa član jedne političke stranke, ali ću se potruditi da budem što objektivnija –

Već neko vreme planiram da napišem tekst o društvenom fenomenu koji je prisutan u celom svetu, ali kod nas poprima razmere epidemije. Reč je o fanatizmu.

Nerado koristim Vikipediju u svojim tekstovima, ali ovog puta moram. Šta je fanatizam?

Evo kako ovu reč objašnjava Vikipedija: “ Fanatizam je emocija koju obeležava zanesenost, zaslepljenost, intenzivna posvećenost nekim vrednostima, uz spremnost za njihovu bezuslovnu odbranu ili na širenju tih vrednosti ili ideja kako na osobe, grupe ili institucije. Fanatizam skoro uvek uključuje spremnost i na lične žrtve, ali u izvesnim ekstremnim uslovima, spremnost na pojedinačno i masovno žrtvovanje drugih, posebno kada je u pitanju neka ideologija, vođenje ratova, verski i ideološki ekstremizam.“

Slučajno sam na internetu pronašla TEKST iz dnevnog lista „Danas“. Autorka teksta pisala je o fanatizmu članova i simpatizera SNS-a. U potpunosti se slažem sa navedenim tekstom. U njemu je autorka pisala samo o jednoj grupi fanatista, a njih u Srbiji ima mnogo.

Poslednjih godina ateisti i vernici „ratuju“ na društvenim mrežama a verujem i u svakodnevnom životu. I jedni i drugi „ratnici“ su fanatici.

Od početka pandemije COVID 19, antivakseri su se aktivirali ( utihnuli su samo na kratko u vezi MMR vakcine ). Žestoko napadaju one koji znaju važnost vakcine protiv koronavirusa. Ni ti vakseri ne ostaju dužni antivakserima i rasprave traju na svakom mestu i u svako vreme.

Kada je počeo rat u Ukrajini Srbija se, po ko zna koji put, podelila. “ Slava Ukrajini“, „Slava Rusiji, živeo Putin“ čitam na net forumima i pitam se gde ti ljudi žive. Ne žive u Ukrajini, nisu stanovnici ni Rusije i čemu onda to navijanje, navijanje da rat traje. Sa društvenih mreža svoj fanatizam preneli su i na ulice ( mislim na murale ).

Podelama nikad kraja. U Srbiji postoje ljudi koji fanatično vole i oni koji fanatično mrze pojedine muzičare, glumce, javne ličnosti. Da li ti fanatici poznaju javne ličnosti koje vole i mrze? Ne, ali to nema veze. I jedni i drugi ne planiraju da promene svoje stavove.

Vreme je da se vratim politici..

Na početku višestranačkog sistema formirane su političke stranke. I pojavili su se prvi politički fanatici. Ne stidim se da kažem da sam pre ulaska u Stranku slobode i pravde, bila član SPO-a i DSS-a.

U DSS-u nisam primetila fanatike, ali je Srpski pokret obnove bio pun takvih ljudi. Jedna sam od malobrojnih koja je odbila kafu i fotografiju sa nekadašnjim „Kraljem trgova“.
Možda razlog za to leži u činjenici da sam tog „Kralja“ viđala mimo TV kamera i demonstracija. Upoznala sam sve njegove mane, to je razlog..a onaj najvažniji je da ne pravim idole kada su političari u pitanju.
Nemam fotku ni sa Vojom Koštunicom, mada sam relativno često komunicirala sa njim.
Kada je SSP u pitanju takođe nisam fanatik. Želim da upoznam predsednika stranke čiji rad pratim godinama i o kome imam izuzetno pozitivno mišljenje, ali neću da se slikam. Dovoljna je samo jedna kafa.

*

Ja stvarno nisam ničiji fanatik i ne volim fanatike i taj fenomen zvani fanatizam.
Nisam psiholog i neću da pravim psihološke profile fanatika. To ostavljam da rade oni koji su stručni.
Po mom skromnom mišljenju, fanatizam nikome ništa nije dobro doneo, niti će doneti.

Šta vi mislite? Da li fanatično obožavate nekoga i zašto? Ukoliko niste fanatik, da li ste imali priliku da se sretnete nekog fanatika i da li ste se upuštali u razgovor sa njim?

Kako je to živeti u ovoj našoj podeljenoj Srbiji a po načinu života ste mirni i niste fanatik?

----------------------------------------

Ukoliko poželite da zavirite u ostale tekstove sa bloga, ovo je LINK

Meni bi bila jako zanimljiva razlika između pasioniranog (strastvenog) i fanatičnog zastupanja neke ideje. Kada prvo prelazi u drugo

Nisam ni psiholog, ni sociolog, ali ću kao laik izneti svoje mišljenje, koje se možda i podudara sa mišljenjem stručnih lica.

Bold: Prvo može, ali i ne mora da prelazi u drugo.

Strastveno ( pasionirano ) se zastupa neka ideja, ali osoba i dalje ima interesovanje za druge stvari i strastveno zastupanje neke ideje ne ometa svakodnevno normalno funkcionisanje te osobe.

Za razliku od onih koji pasionirano ( strastveno ) zastupaju neke ideje i koji pritom mogu normalno da funkcionišu, fanatici sve vreme, u svakoj prilici, na svakom mestu zastupaju tu ideju.

Tokom vremena gube interesovanje za druge stvari, ono što fanatično brane postaje opsesija. Tada nastaju problemi u komunikaciji sa porodicom, prijateljima, rođacima, komšijama...

Osoba priča samo o ideji koju fanatično brani. Sklona je verbalnim, nekad i fizičkim sukobom, samo da bi bila u pravu te da bi mogla da nastavi razgovor o tome.

Lično poznajem osobu koja je fanatik. U pitanju je bivši komšija, stariji čovek i sve što sam opisala u gornjem pasusu vezano je za njega.

Taj komšija je prošao put od strastvenog zastupanja neke ideje do fanatika.

Poslednja izmena:

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.827
Horoskop
Ribe
Fanatizam ne treba vezivati samo za politiku i političke ideje i stavove. Fanatizam je vrlo zastupljen i u religiji, pa tako imamo verske fanatike, ljudi ih uglavnom vezuju za Islam ali nema samo u Islamu fanatika ima ih i u drugim religijama. Možete biti fanatik i u nekim drugim sferama života, recimo fanatični navijač nekog kluba, fanatični obožavatelj nekog pevača, benda, glumca, glumice... Problem nastaje kada fanatizam predje u teror(izam)! Niko meni ne brani da obožavam "svog" boga ali to mi svakako ne daje za pravo da postavim bombu u autobus i dignem u vazduh "nevernike" koji ne veruju u "mog", nego veruju u nekog "drugog" boga ili uopšte ne veruju. Osnovno je da ljudi imaju pravo na izbor, svi ljudi, pa tako izmedju ostalog i na izbor političke opcije (stranke). Meni je mladost prošla po raznimim mitinzima, demonstracijama, protestima, saborima... Od 9.marta '91 kada sam još bio srednjoškolac, pa do 5. oktobra 2000. mislim da nisam propustio nijedan miting! Kada se setim onih šetnji 96/97 zbog izborne kradje, propustio sam valjda samo jednu i to onog dana kada mi je bila slava. Medjutim, nisam nikada bio fanatični obožavatelj nekog političara, više sam bio fanatični protivnik Miloševićevog režima. Jeste u početku mi je najsimpatičniji bio V.Drašković, jer on je u to vreme bio simbol opozicionog delovanja, "kralj trgova" što bi rekla Rada (Džudi) i u tom trenutku najveći protivnik Miloševićevog režima, ili je to bar tako delovalo... Posle sam se "prešaltovao" na Đinđića. Sećam se da su i tada postojali ljudi koji su fanatično obožavali Miloševića, baš kao što danas fanatično obožavaju Vučića, to su uglavnom isti ljudi. Imam u svom okruženju par njih, pokušavao sam više puta da u nekom razgovoru probam da ih "odučim" od Vučića ali nažalost nisam uspeo, verovatno zato što sam pokušavao na racionalan način da ih razuverim u njihovom ubedjenju ali onda sam shvatio da je "vera" u AV iracionalna, a nešto što je iracionalno ne može se objasniti racionalnim, oni ga prosto obožavaju, smatraju ga bezgrešnim, mesijom, spasiteljem, a to opet vodi u jednu vrstu kulta, religije, to je kao kad biste nekog zagriženog pripadnika neke verske sekte probali da ubedite u suprotno od onoga u šta on tako čvrsto i nepokolebljivo veruje. Nema šanse! Oni čak i kad ih ubedite da je nešto loše uradio ili pogrešio uvek nadju opravdanje tipa "nije znao", "nisu mu rekli"...

jolemisa

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
02.05.2022.
Broj reagovanja
165
Horoskop
Škorpija
Evo teksta sa mog bloga :

Fanatizam kao društveni fenomen

-Napomena: Ja sam drugarica/gospođica/gospođa član jedne političke stranke, ali ću se potruditi da budem što objektivnija –

Već neko vreme planiram da napišem tekst o društvenom fenomenu koji je prisutan u celom svetu, ali kod nas poprima razmere epidemije. Reč je o fanatizmu.

Nerado koristim Vikipediju u svojim tekstovima, ali ovog puta moram. Šta je fanatizam?

Evo kako ovu reč objašnjava Vikipedija: “ Fanatizam je emocija koju obeležava zanesenost, zaslepljenost, intenzivna posvećenost nekim vrednostima, uz spremnost za njihovu bezuslovnu odbranu ili na širenju tih vrednosti ili ideja kako na osobe, grupe ili institucije. Fanatizam skoro uvek uključuje spremnost i na lične žrtve, ali u izvesnim ekstremnim uslovima, spremnost na pojedinačno i masovno žrtvovanje drugih, posebno kada je u pitanju neka ideologija, vođenje ratova, verski i ideološki ekstremizam.“

Slučajno sam na internetu pronašla TEKST iz dnevnog lista „Danas“. Autorka teksta pisala je o fanatizmu članova i simpatizera SNS-a. U potpunosti se slažem sa navedenim tekstom. U njemu je autorka pisala samo o jednoj grupi fanatista, a njih u Srbiji ima mnogo.

Poslednjih godina ateisti i vernici „ratuju“ na društvenim mrežama a verujem i u svakodnevnom životu. I jedni i drugi „ratnici“ su fanatici.

Od početka pandemije COVID 19, antivakseri su se aktivirali ( utihnuli su samo na kratko u vezi MMR vakcine ). Žestoko napadaju one koji znaju važnost vakcine protiv koronavirusa. Ni ti vakseri ne ostaju dužni antivakserima i rasprave traju na svakom mestu i u svako vreme.

Kada je počeo rat u Ukrajini Srbija se, po ko zna koji put, podelila. “ Slava Ukrajini“, „Slava Rusiji, živeo Putin“ čitam na net forumima i pitam se gde ti ljudi žive. Ne žive u Ukrajini, nisu stanovnici ni Rusije i čemu onda to navijanje, navijanje da rat traje. Sa društvenih mreža svoj fanatizam preneli su i na ulice ( mislim na murale ).

Podelama nikad kraja. U Srbiji postoje ljudi koji fanatično vole i oni koji fanatično mrze pojedine muzičare, glumce, javne ličnosti. Da li ti fanatici poznaju javne ličnosti koje vole i mrze? Ne, ali to nema veze. I jedni i drugi ne planiraju da promene svoje stavove.

Vreme je da se vratim politici..

Na početku višestranačkog sistema formirane su političke stranke. I pojavili su se prvi politički fanatici. Ne stidim se da kažem da sam pre ulaska u Stranku slobode i pravde, bila član SPO-a i DSS-a.

U DSS-u nisam primetila fanatike, ali je Srpski pokret obnove bio pun takvih ljudi. Jedna sam od malobrojnih koja je odbila kafu i fotografiju sa nekadašnjim „Kraljem trgova“.
Možda razlog za to leži u činjenici da sam tog „Kralja“ viđala mimo TV kamera i demonstracija. Upoznala sam sve njegove mane, to je razlog..a onaj najvažniji je da ne pravim idole kada su političari u pitanju.
Nemam fotku ni sa Vojom Koštunicom, mada sam relativno često komunicirala sa njim.
Kada je SSP u pitanju takođe nisam fanatik. Želim da upoznam predsednika stranke čiji rad pratim godinama i o kome imam izuzetno pozitivno mišljenje, ali neću da se slikam. Dovoljna je samo jedna kafa.

*

Ja stvarno nisam ničiji fanatik i ne volim fanatike i taj fenomen zvani fanatizam.
Nisam psiholog i neću da pravim psihološke profile fanatika. To ostavljam da rade oni koji su stručni.
Po mom skromnom mišljenju, fanatizam nikome ništa nije dobro doneo, niti će doneti.

Šta vi mislite? Da li fanatično obožavate nekoga i zašto? Ukoliko niste fanatik, da li ste imali priliku da se sretnete nekog fanatika i da li ste se upuštali u razgovor sa njim?

Kako je to živeti u ovoj našoj podeljenoj Srbiji a po načinu života ste mirni i niste fanatik?

----------------------------------------

Ukoliko poželite da zavirite u ostale tekstove sa bloga, ovo je LINK

Nisam ni psiholog, ni sociolog, ali ću kao laik izneti svoje mišljenje, koje se možda i podudara sa mišljenjem stručnih lica.

Bold: Prvo može, ali i ne mora da prelazi u drugo.

Strastveno ( pasionirano ) se zastupa neka ideja, ali osoba i dalje ima interesovanje za druge stvari i strastveno zastupanje neke ideje ne ometa svakodnevno normalno funkcionisanje te osobe.

Za razliku od onih koji pasionirano ( strastveno ) zastupaju neke ideje i koji pritom mogu normalno da funkcionišu, fanatici sve vreme, u svakoj prilici, na svakom mestu zastupaju tu ideju.

Tokom vremena gube interesovanje za druge stvari, ono što fanatično brane postaje opsesija. Tada nastaju problemi u komunikaciji sa porodicom, prijateljima, rođacima, komšijama...

Osoba priča samo o ideji koju fanatično brani. Sklona je verbalnim, nekad i fizičkim sukobom, samo da bi bila u pravu te da bi mogla da nastavi razgovor o tome.

Lično poznajem osobu koja je fanatik. U pitanju je bivši komšija, stariji čovek i sve što sam opisala u gornjem pasusu vezano je za njega.

Taj komšija je prošao put od strastvenog zastupanja neke ideje do fanatika.
Bi sam clan DSS-a od nastajanja stranke.Bio sam sa Kostunicom vise puta,ali nema sliku s njim,niti bilo kim iz vodeceg dela stranke.Umem da udaram kontru,pogotovo kada je u pitanju Kovid,ali se ne smatram fanatikom,jer shvatam da i medju tim ljudima,koji jesu za vakcinaciju i vakcinisali su se imaju svoja prava na bilo kakvo opredelenje.Kevcem na one koji napadaju nas antivaksere,sa njima obozavam da se raspravljam i da ih izazivam.Inace poznajem fanatika oko sebe veoma dosta i sto se tice politike i drugih stvari,sa obe strane.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.935
Horoskop
Lav
@Живота споменула сам ја у тексту који је објављен на блогу и друге врсте фанатизма, нисам писала искључиво о политици.

Фанатици постоје у свим сферама живота. Хулигани су нпр фанатици у спорту ( фудбалу ).

Велики проблем је што фанатици нису свесни свог проблема који може да се лечи.

Нама, који нисмо фанатици, преостаје само да избегавамо дискусије са фанатицима...

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.827
Horoskop
Ribe
Nisam ni ja neki ljubitelj fanatika, jer iskreno, mislim da u svakom fanatiku leži potencijalni ubica. Fanatik, iz koje god da je "branše" je ekstremista i on kao takav, otvoreno ili potajno, mrzi sve koji ne pripadaju njegovoj opciji, on na njih gleda kao na neprijatelje koje treba ućutkati, marginalizovati, svesti na minimum ili čak fizički istrebiti (u nekoj najekstremnijoj varijanti). Otuda imamo one grozomorne parole tipa "ubij srbina", "ubij šiptara", "smrt pederima"... Bio je na yt klip u kome jedna starija gospodja govori kako bi ona pobila sve one koji ne vole Vučića, mislim da je u medjuvremenu klip uklonjen. Pitao sam se da li dotična gospodja ima porodicu, familiju, šta ako neko njen, recimo sin, unuk, ćerka, brat... ne voli Vučića? Da li bi i njih pobila? Ne znam, verovatno... Jer postoji i snimak u kome isto tako jedna starija žena kaže "više volim Vučiča nego svog sina" ?? Da li je to normalno? Nije, naravno. Nekad mi se čini da fanatika ima više nego nas koji to nismo, i to me brine!

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.980
Horoskop
Strelac
Ta je gospođa verovatno ćerka one druge gospođe koja je pre trideset godina na kontramitingu Penzioneri vs Studenti, na Ušću, pred kamerama plesala sa velikom slikom Miloševića i celivala ushićeno svaki pedalj te slike... Ova je pristala da se potencijalno tuče sa svojim sinom ili ćerkom...
Sramota me kad gledam dokumentarne snimke... to je "moj" narod. Više fanatika nego normalnih, Života je u pravu.

jolemisa

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
02.05.2022.
Broj reagovanja
165
Horoskop
Škorpija
Nisam ni ja neki ljubitelj fanatika, jer iskreno, mislim da u svakom fanatiku leži potencijalni ubica. Fanatik, iz koje god da je "branše" je ekstremista i on kao takav, otvoreno ili potajno, mrzi sve koji ne pripadaju njegovoj opciji, on na njih gleda kao na neprijatelje koje treba ućutkati, marginalizovati, svesti na minimum ili čak fizički istrebiti (u nekoj najekstremnijoj varijanti). Otuda imamo one grozomorne parole tipa "ubij srbina", "ubij šiptara", "smrt pederima"... Bio je na yt klip u kome jedna starija gospodja govori kako bi ona pobila sve one koji ne vole Vučića, mislim da je u medjuvremenu klip uklonjen. Pitao sam se da li dotična gospodja ima porodicu, familiju, šta ako neko njen, recimo sin, unuk, ćerka, brat... ne voli Vučića? Da li bi i njih pobila? Ne znam, verovatno... Jer postoji i snimak u kome isto tako jedna starija žena kaže "više volim Vučiča nego svog sina" ?? Da li je to normalno? Nije, naravno. Nekad mi se čini da fanatika ima više nego nas koji to nismo, i to me brine!
Ja sam zbog takvih stvari i izasao iz stranke.I rekao sam vise nikada ni jedna stranka,a uvek opozicija vlasti.

Vrh Dno