Evropska Unija - Za i Protiv

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Sta uopste znaci EU bez uticaja USA? Ovo pitam radi diskusije, jer ne vidim vezu.

Ono sto mi treba da tezimo je EU standard ( pod tim ne mislim samo na materijalno stanje, vec uredjenost zakona i primena istih ), tako da je u mojoj glavi teznja ka EU uvek bila sinonim za teznju ka standardima zapadne civilizicije - koja je, ma koliko mi bili uvereni da smo najbolji i da sve ''lose'' dolazi sa zapada, ipak vek ispred nas. Politika je jedno. Globalizacija je pocela jos sa razvojem industrije, a posebno tehnologije, te ne postoji kutak na planeti u kom ne postoje medjusobne veze i uticaji velikih sila. Mi, kao mala zemlja skromnih mogucnosti, ne bismo trebali time toliko da se opterecujemo, jer cemo uvek biti inferiorni. Ali ono sto mozemo i moramo je da pokupimo najbolje od tih velikih - a za to nam ne treba EU pozivnica, dovoljno je da vidimo, primenimo i postujemo. Pa i od te Amerike mozemo dosta nauciti, barem u smislu uredjenosti. Mozemo se mi busati u grudi do sutra, ali stanje stvari na terenu je jasno i sami sa sobom moramo biti iskreni i pogledati se u oci. Bez mitomanije, bez preteranog ponosa, malo samokritike bi nam dobrodoslo.

Nevezano za simple man-ov komentar, oduvek me je fasciniralo kako ljudi ovde govore protiv EU i uvek, ali uvek gledaju kroz politicke naocare. Dobar deo ovog naroda misli da nas EU nece zbog Kosova i/ili zbog vecne nepravde prema nama, ne vole nas jer smo Srbi. Meni je to uvek pateticno zvucalo. Zvucimo ko ovi crnci u USA, sto kad im nesto kriticki kazes, odmah zavapi to je jer sam crnac, a ne mozda zato jer zaista u necemu gresis ili si los. Sindrom zrtve ne volim, a mi bas patimo od toga. Da smo bar od tog sindroma vecne zrtve napravili nesto korisno za nas nego ni za to nismo bili sposobni ( jerverji su odlican primer, holokaust je najpoznatiji zlocin drugog svetskog rata, a jos deset nacija je genocid prezivelo tokom drugog svetkog rata, ali niko to nije tako unovcio kao oni niti se izdigao iznad toga kao oni)

Mi za EU nismo, ne jer smo Srbi, vec jer smo ocajna drzava i jer smo zaostali u razvoju za svetom. Da, imamo dugu istoriju, puno slavnih momenata, puno slavnih licnosti ( setite se, Sretenjski ustav je bio 4. ustav u Evropi i u svetu, a po svojoj naprednosti, daleko demokratskiji i moderniji od zemalja koje se danas smatraju najdemokratskijim - to je Srbija nekad bila - potencijal, koji je u putpunosti razocarao) U 20. veku smo nacisto pokleli, najcesce svojojm krivicom, zivimo u svojoj glavi od stare slave, a od toga se ne zivi i mislimo da smo bogom dati. U 21. veku smo se doveli na nivo zemalja treceg sveta, a mnoge zemlje koje su nekada bile iza nas po svemu, su nas odavno presisale.

Mi nemamo dobre drzavnike, mi nemamo dobar sistem, uredjen, mi ne postujemo sopstvena pravila, gusimo se u korpuciji, a nikako da se ugusimo, kultura nam je otisla u tri lepe, sistem vrednosti skoro potpuno srusen, opste populaciono sustinsko obrazovanje je palo na niske grane, politicka svest nam je hronicno niska, samokritike nema ni u snovima i ono sto je Srbe nekad krasilo: postenje, cestitost, dostojanstvo - IZUMRLO.

Stoga odavno nije pitanje za Srbiju da li smo za EU ili ne, vec je pravo pitanje, da li je EU za to da nas ovakve primi u svoje dvoriste? Da li biste vi u koliko toliko uredjenu bastu, pustili korov?

P.S. Ima EU mana, svaka zemlja ima mana, i to ne sporim, ali mi smo medju zadnjima na listi koji ikome bilo sta mogu zameriti i soliti pamet. Tu poziciju smo sami srozali.

Poslednja izmena:

simpleman

Poznata ličnost
Član
@Anchy,Vidim Anchy iz jedne tvoje današnje reakcije da si radila kao novinar, dakle odatle tvoja moć britkog pisanja a i kapacitet reči,skidam kapu za to ali me ujedno i čudi tvoje pitanje 'Sta uopšte znači EU bez uticaja USA" jer ne vidiš vezu...to mi zvuči kao tipično Američki diplomatski odgovor.Što se tiče te zapadne "civilizacije" biću uvek protiv nje na šta imam pravo ili...? Što se tiče demo(n)kratije to je najuspešniji export produkt Amerike u ime kojeg daju sebi pravo da svuda po svetu na najprljavije načine nameću tu demokratiju,hteli neki to ili ne.Nisam ograničen(barem mislim) a I živeo sam 17 godina u Holandiji i obišao dosta sveta i to ne samo kao turista.Slučaj je hteo da tog famoznog 9/11 radim u Amsterdamu u jednom taman pred zatvaranjem azil centru kada nam je javljeno da se obustavi zatvaranje jer gospoda Amerikanci dolaze u taj centar masovno jer su letovi bili obustavljeni.Većih paničara nisam u životu video i to uz veliku dozu bahatosti,nadutosti i bezobrazluka.

Kako da gledam na tu CIVILIZACIJU kada znam recimo da Amerika od svoga postojanja dakle 243- 4 godine je 222 godine bila u ratovima,kakav je to narod koji to sve podržava.Najduži period mira u Američkoj istoriji je bio samo 6 godina .Što se ne zamere nekome sebi ravnom recimo.
Ako odaberete bilo koju nasumičnu godinu između 1776. i danas, šanse su 93% da je Amerika te godine bila u ratu.

Od svojeg osnutka, SAD je ratovala za nezavisnost protiv Velike Britanije i protiv lokalnih domorodaca. Potom sa Francuskom i Španjolskom, pa s Berberima. Ratovala je i s piratima na Antilima, sve u prvih 50 godina svojeg postojanja.

Potom je uslijedila serija ratova s domorotcima, dugi rat protiv Meksika, građanski rat, serija invazija Meksika između 1880. i 1896., pa španjolsko-američki rat, rat na Filipinima, serija ‘Banana ratova’ na Karibima, koji su trajali do 1934. godine, a ne smijemo zaboraviti ni američko sudjelovanje u prvom svjetskom ratu.

Potom je uslijedio najduži period mira u američkoj povijesti, šest godina bez rata između 1935. i 1940., nakon čega se SAD uključio u drugi svjetski rat.

Nakon 1945. počinje hladni rat, a SAD okupiraju Filipine, pa Južnu Koreju, pa počinje korejski rat, pa rat u Gvatemali, pa vijetnamski rat, koji je završio 1975., nakon čega je SAD imala tri godine mira. Potom je CIA vodila neizravni rat u Afganistanu, od 1979. godine, Zaljevu Sidre, sukob u Libanonu, sukobi u Nikaragvi, sukob u Perzijskom zaljevu, okupacija Paname, prvi zaljevski rat 1990., pa sukob u Iraku, pa bombardiranje Bosne i Hercegovine, sve do 1997. godine koja je protekla mirno.

Već 1998. počinje bombardiranje Iraka i raketiranje Afganistana i Sudana, 1999. SAD sudjeluje u ratu na Kosovu, a 2000. je bila zadnja godina američkog mira do danas.

Od tada je počeo rat protiv terorizma u Afganistanu, Jemenu, Iraku, Pakistanu, Somaliji, koji se 2012. proširio i na Siriju. Na listu dolazi i građanski rat u Ukrajini.

Elem ne mogu sebe da lažem i da nekome pričam kako je ta civilazacija GOOD i da su oni GOOD Guys a svi drugi loši.Ko daje njima za pravo da izigravaju policajca u svetu,naravno sila.Služe se najviše silom i prodaju demokratiju hteo to neko ili ne.

Ženin brat inače živi na Menhetnu ali verovatno iz respecta ne započinjemo ove teme.
Što se tiče Evrope konkretno Holandije gde sam ja živeo ljudi su uglavnom politički nepismeni blago rečeno ali su zato jedno vreme imali legalno u vladi PEDOFILSKU partiju,upotreba droge(kao samo soft) je legalna,prostitucija legalna.Dok sam ja još tamo bio nicali su i smart šopovi gde se prodaju razne hlaucogene pečurke u sušenom obliku pošto jel'da joint nije dovoljan.

Nisam ni Rusofil ali u svakom slučaju Rusi imaju bolju kulturu i dugu istoriju.

Ti si se Anchy verovatno školovala i odrasla ovde u Srbiji koliko sam razumeo a ako jesi kako možeš onda taj nemoral toliko ceniti a nas indirektno nazivati korovom.Ne daju oni korovu šansu Anchy tačno, jer kuku njima, nikada dovoljno mesta za njihovu konoplju :laugh:.

Živa ti meni i zdrava bila i nema ljutiš Anchy.Have a nice day!:thumbsup:;)

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Ok, sve to stoji, ali pričaš o potpuno drugim stvarima. Ja sam govorila o uređujenju sistema, o zakonima, o tržištu, o svemu onome sto nemamo, a EU pa i Amerika imaju ipak mnogo naprednije nego mi.

Hoćeš li mi reci ko nam je kriv za to? Zašto mi nismo uredjena zemlja? Dakle ne treba mešati babe i žabe. Ogradila sam se u startu da je politika drugo. Pričala sam iskljucivo o sistemu. Posto si živeo u Holandiji, onda znaš bolje od mene kako je tamo. Jesi li se tamo susretao sa stvarima koje se ovde dešavaju? Kreni od sitnica: nadrkanih drzavnih činovnika, preglomazna birokratija, oronuli domovi zdravlja, kriminal ugradjen u sistem, korupciju i za najsitnije stvari, medije ograničene iskljucivo na vladarsku kastu, prljave ulice, zapustenu prirodu, zapošljavanje po politickom sistemu, ugnjetavanje obrazovanih/kulturnih, podsticanje kiča, listu mogu da teram do sutra.

Ko je za to kriv?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Dakle dok se ja fokusiram na ono sto je loše u našem dvorištu, ti si se odmah fokusirao na to ko je gde ratovao, kakva je spoljna politika i došao do toga: mi nismo korov, jer oni to su takvi i takvi, pri tom ni gram samokritike. Mozda u spoljnoj politici, u unutrašnjosti su dali kakav takav sistem koji funkcioniše i moji malom čoveku daje priliku za kakv takav život. Jel to tvoja zemlja dala tebi i tvojim sugradjanima?

simpleman

Poznata ličnost
Član
Na žalost Anchy moraću te opet možda razočarati i reći da je CIA (ne znam dali smem I napisati ovu reč jel te svuda prate pa pošalju odma bombarder) imala planove vec 50 ih 60 ih da razbiju Jugoslaviju.Vidiš taj isti zapad je nemilosrdno bombardovao i ekonomski unazadio ovu zemlju za mnogo godina a sa ekonomskom nemoći uglavnom dolazi i nekultura,korupcija gde se oni pojavluju kao milosrdni andjeli, sve to oni dobro znaju, ali ono što oće uglavnom isteraju ako ne milom onda silom.Sve je na kraju vezano za politiku pogotovo na zapadu,ne budimo naivni.
Što se našeg dvorišta tiče razmišljam nešto.... ko će da ga sredjuje kada svi odoše u tzv. obećanu zemlju koja nas je nemilosrdno bombardovala osiromašenim uranijumom. Ja se još uvek pokušavam navići ovde Anchy i potpuno te razumem ali uzmi i ti u obzir gore navedeno,kada bi mi malo bombardovali Ameriku i u tolikom obimu koje bi ona posledice imala... pa i malo uniju.Za mene moja zemlja nije Srbija nego Jugoslavije koja je razrušena.....koje više nema ali u meni ona će uvek postojati.Otac mi je bio Srbin a majka Hrvatica,šta sam onda ja a ne želim da biram,kako da se izjasnim...… Ne zameri Anchy;),znam ja da ćeš ti shvatiti jer si super pametna glavica:).Pozdrav svima!

šufnudla

neprilagođena
Član
Mi nemamo dobre drzavnike, mi nemamo dobar sistem, uredjen, mi ne postujemo sopstvena pravila, gusimo se u korpuciji, a nikako da se ugusimo, kultura nam je otisla u tri lepe, sistem vrednosti skoro potpuno srusen, opste populaciono sustinsko obrazovanje je palo na niske grane, politicka svest nam je hronicno niska, samokritike nema ni u snovima i ono sto je Srbe nekad krasilo: postenje, cestitost, dostojanstvo - IZUMRLO.
Slažem se u potpunosti sa ovom "anamnezom". Meni je takođe svejedno da li ćemo formalno biti primeljeni u EU ili ne, poenta je u evropskim standardima. Ako ne umemo, ne želimo i ne možemo sami da dovedemo državu u red, nemam ništa protiv da nas neka "sila" natera na to.

simpleman

Poznata ličnost
Član
Dali je demokratski da neko nekoga tera dok EU polako lagano tone a već ima miševa koji napuštaju brod.Nego dobri i lepi moji drugari sa ovog foruma, voli vas sve ovaj simple man i ajmo nešto zasvirati.Priznajem svi ste u pravu!👋👌

šufnudla

neprilagođena
Član
Dali je demokratski da neko nekoga tera dok EU polako lagano tone a već ima miševa koji napuštaju brod.
Ma, ne teraju oni nas...i ne moraju. Mi smo sebi najveći neprijatelji. Demokratski ćemo odbiti sve što je bolje od onoga što smo mi smislili, i slavno nestati sa lica Zemlje. Ne treba nama Unija kao takva, nama su potrebni njihovi modeli.

Evo, Zeka je skoro sve objasnio:

Живота

Poznata ličnost
Član
Uz sve njene mane i nedostatke, Evropa iliti EU kako volite, je najbolje mesto za život na svetu! Sigurno da bi pre živeo u Danskoj ili Belgiji nego u nekoj Kolumbiji, Nigeriji, Iraku... da ne pominjem razne Jemene, Somalije, Avganistane i ostale pseudo države u koje ne bi zavirio ni preko google-eartha a kamo li otišao da živim tamo! Ne moramo mi na kraju krajeva ni da udjemo formalno u EU ali šta bi nam falilo da imamo uredjenu državu, uredjen pravni sistem, kvalitetno zdravstvo, školstvo, socijalnu zaštitu, državu u kojoj će ustav i zakoni biti iznad samovolje pojedinca, što trenutno nije slučaj! No i pored svega Srbija i sada ovakva kakva je, svakako je mnogo bolje mesto za život od nekih gore navedenih zemalja!

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ne moramo mi na kraju krajeva ni da udjemo formalno u EU ali šta bi nam falilo da imamo uredjenu državu, uredjen pravni sistem, kvalitetno zdravstvo, školstvo, socijalnu zaštitu, državu u kojoj će ustav i zakoni biti iznad samovolje pojedinca, što trenutno nije slučaj!
Tačno tako.
Međutim, kao i u gotovo svim drugim stvarima, mi se bavimo "formom", a ne suštinom, pa se tako deklarišemo kako da smo za ulazak u EU, a naši standardi (životni) su na nivou standarda zemalja trećeg sveta. Na žalost po nas građane ove jadne države, i EU više ne interesuju nove članice, ima ona svojih problema. Cenim da ćemo ubrzo prestati i da se deklarativno zalažemo za ulazak u EU, sto će ovom jadnom narodu, izgubljenom u vremenu, ali i prostoru, zadati konačan udarac. Ostaćemo crna rupa u Evropi, a ne EU.

Vrh Dno