• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Eutanazija

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Šta mislite o eutanaziji i njenoj opravdanosti , ako je u pitanju neko vama blizak , da li ga ostaviti da umire dugo i u najstrašnijim mukama ili mu muku prekratiti tako da čovek umre dostojanstveno...zaspi i ne probudi se nikada više?
slide.jpg
Da li je eutanazija pravo na smrt ili smrtna kazna? Kako gledate na sve to?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Ubistvo iz milosrđa. Reč ubistvo je po mom mišljenju preterano. Ja apsolutno smatram da je eutanazija pravo na dostojanstvenu smrt.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Mogu se angažovati ljudi koji to mogu da odrade. Eto novih radnih mesta. Ja sam bio u situaciji da sam hteo da prekinem muke jednoj meni vrlo bliskoj osobi. To jednostavno nije moglo da se izdrži, do te mere da sam poželeo da je već mrtva i da ne trpi ono što trpi.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Jako teško i bolno pitanje. Pravo na dostojanstvenu smrt, kao što kaže Stemis..Ali...tu se postavlja pitanje -šta ako je možda mogao da se izleči?
Otac mi je umro pre 20 godina, rak grla sa metastazama, tada nije bilo nikakve diskusije o eutanaziji, niti pomena o njoj. Kad " vraćam film unazad" razmišljam -šta ako..Teško je doneti takvu odluku, pogotovo ako se radi o najbližima.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Meni je pre dve godine umro deda po ocu, od iste bolesti. Iako sam tražio da ga isključe sa aparata, da ga ne muče, jer sam znao kao i lekari koji su mi objašnjavali da pomoći nema, ipak su ga maltretirali u posebnoj sobi do samog kraja. Da bi na kraju bez mog odobrenja, uradili nešto još gore i nečasno lekarskoj etici.

Insajder

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
05.04.2013.
Broj reagovanja
2.177
Horoskop
Ovan
Sve mi je to diskutabilno..da li Da ili Ne ?
ako se izvrši eutanazija skratićemo muke bolesniku, a sa tim i šansu za život
ne znam stvarno...zajebano pitanje

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Pa jeste, ali ako znamo da se neke bolesti ne mogu izlečiti, da pacijentu ostaje još par dana ili nedelja mučenja, čemu to?

lasta

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
05.05.2013.
Broj reagovanja
388
Horoskop
Škorpija
Što ako nekad, jednom , možda se desi da završim nepokretna, privezana za krevet, osuđena na život biljke , što tada? Da li bi najbolje rješenje bilo završiti život eutanazijom ? Da li želim kraj, moga meni svetog života , kraj rukom nepoznate osobe da bih osobi koju volim smanjila tu istu bol…..da bih sebi smanjila bol ?
Da li bi me moj sin mogao gledati kao biljku ? Koliku bol bi on imao tada ?
Majka koja je tu da mu daje ljubav, utjehu, potporu, da ga sluša kada treba, da ga miluje kada boli je tada majka koja nepomično leži, ne plače, ne smije se. Ne ne….tišina u meni……ne želim jedinom biću za koje živim pružiti tu bol svaki puta kada bi me pogledao……
Ako bi nekad došlo do toga željela bih tu bol okončati eutanazijom. Ali opet…….da li bi to njemu smanjilo, uklonilo bol ? Ja bih ipak bila ,postojala tu negdje, na nekom krevetu kroz kojeg su prošle tisuće duša kao ja!

Kada ga boli, kada mu bude teško,kada mu bude potreban samo pogled na nekog koga bi utjehom mogao zvati.....ako mu bude potrebno da sa nekime razgovara bez obzira sto mu ta osoba može dati samo nijemu tišinu... ali ta ista tišina bi bila govor koji samo on i ja znamo! No u isto vrijeme istinu , ako ga budem čula, te riječi koje i tada bi dopirale do moga uha …..želim biti tu pa makar kao i obična biljka, obični cvijet koji čuti svojim životom , cvijet koji uspomene budi, sam dodir na njega. pogled , miris……… Ako, nekad, možda …biti ču tu,za njega, da ga svakim milimetrom moga tijela slušam, da ga dodirom podsjetim na nježnost i ljubav koju su mu te iste sada nepomične polutople ruke dale…mirisom kojim bi ga podsjetila sa sam to ja žena, majka koju je nekada davno tim istim mirisom prepoznavao ----očima,očima koje bi mu šaptale "tu sam sine,volim te i sada i uvijek"! Ne mogu da uzvratim ali znam da u tvome srcu je život, život kojem je nekada ovom nepomicnom tijelu tvoje majke bio dom! Znam da od tog beživotnog tijela nema korist cijeli svijet ali imam ja i ima još barem jedna dusa kojoj još uvijek trebam ….znam da želim otići samo onda kada me sudbina / Bog uzme sebi. Na kraju tko mi daje pravo meni tebi da budem /budeš gospodar moje i tvoje sudbine! Sry , ne radi mi upitnik pa ga stalno moram negdje copy :) No ovo je moje mišljnje o eutanaziji. Moram da priznam da prije nego li sam postala majka bila sam za eutanaziju. Odlazila sam na posao svaki dan i pri samom dolasku na posao isto tako i odlasku, dočekao bi me vrisak, plač ne znam niti opisati to, gospođe koja je umirala od raka , ne mogu da se sjetim čega , ali taj vrisak od boli nikada neću zaboraviti . Nije bilo spasa, čak niti morfij nije pomagao da umanji bol. E tada sam stotinu puta u danu pomislila, zašto kod nas eutanazija nije usvojena , jer da sam na njenom mjestu eutanazija bi bila spas za mene. No danas, nekako, ne znam da li to s godinama dođe strah kako stariš ili naprosto sazrijevanje i znanje , ne bih nikad pristala na eutanaziju zbog gore navedenih razloga . Možda sam u krivu, ako sam......:D I da, ajde nemoj da mi zamjerate ako ima gramatičkih greškica , naprosto sam nekako u naletu osjećaja pisala pa nisam obratila pažnju na njih :) ;)

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
Mislim da svako treba da ima pravo da odlučuje o svom životu a samim tim i smrti. Tako bi oni koji žele mogli dostojanstveno da odu, bez teških muka a oni koji neće, ne moraju. Nepravedno je da zbog nekog "možda" milioni ljudi pate i umiru u najstrašnijim mukama. :(

Vrh Dno