• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Etika i integritet

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.953
Horoskop
Strelac
Ovih dana sam odradila još jedan online seminar. Ne svojom voljom, već na zapovest radne organizacije. "Etika i integritet" je naslov te simulacije, te video igrice takoreći. Autor je Agencija za borbu protiv korupcije i moraju da je prođu svi zaposleni u javnim službama.
Teme su etika, vrednosti, kodeksi ponašanja, sukob interesa, pokloni, mito i korupcija, javni i privatni interes, odgovornost...
Teorijski gledano, to je sve u redu. Metodološki - takođe. Na kraju svake lekcije je test, pitanja sa ponuđenim odgovorima i nemogućnost da se pređe na sledeći nivo ukoliko se ne položi test. Primeri, situacije, klipovi i likovi u njima su prezentovani jednostavno, gotovo banalno, jasno za sve (nezavisno od nivoa obrazovanja).
Nevolja je što to nema nikakve veze sa realnošću u ovoj zemlji. Ako su neke od pozitivnih vrednosti navedenih u prve dve lekcije ljubaznost, poštovanje i efikasnost, dovoljno je da posle testa odete u banku, poštu, kod lekara, na posao ili ne daj boze da pogledate prenos iz Skupštine - tada shvatate koliko je 'obuka' simulacija, laž, cinizam, čisto gubljenje vremena i pucanje u prazno.
Ok, shvatam da je ovo očigledno formalno ispunjavanje nekih zahteva EU po pitanju borbe protiv korupcije, za jačanje institucija i stvaranje demokratskog sistema, ali se sve urušava kod poslednje lekcije o odgovornosti kao ključnoj reči u demokratskim sistemima...
Najgore od svega je to sto te primoravaju da igraš tu igricu s njima, što je taj sertifikat neophodan da sačuvaš posao i što baš ništa od mehanizama protiv korupcije koje oni nude u toj obuci ne smeš da primeniš u stvarnom radnom okruženju. Posledice 'uzbunjivanja', prijavljivanja nadležnim organima, odbijanja mita i izuzeća u slučajevima sukoba interesa se po pravilu obijaju o leđa etične osobe i osobe od integriteta.
I tako, od danas do sutra, živimo ovaj paradoks i hranimo ga.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.845
Horoskop
Ovan
Treba imati snage i volje i odraditi takav seminar. Najteži poslovi su oni koji nemaju nikakav smisao. Ko je radio u državnoj službi zna o čemu govorim.
ali se sve urušava kod poslednje lekcije o odgovornosti kao ključnoj reči u demokratskim sistemima
:thumbsup: Suština.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.953
Horoskop
Strelac
Treba imati snage i volje i odraditi takav seminar. Najteži poslovi su oni koji nemaju nikakav smisao. Ko je radio u državnoj službi zna o čemu govorim.
Nije u pitanju ni snaga, ni volja, veruj mi. Samo prinuda. A ona računa na egzistencijalni strah (dakle, onaj elementarni koji je prisutan kod svake jedinke). I kako se ja sad osećam posle uspešno položenog testa i stečenog sertifikata? Kao neetična i nadasve dezintegrisana ličnost. Kako to utiče na moju psihu? Kako to utiče na moju radnu motivaciju? Kako se moja raspolućena ličnost odražava na moje okruženje, na ljude oko mene, na porodicu, na kolege?
Kako živeti tako raspolućen? Još bolje, kako se tome odupreti?

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.953
Horoskop
Strelac
I još nešto da dodam: zapalo mi za oko da se u prvom testu, tamo gde se raspravlja o privatnim i javnim/društvenim vrednostima, nigde ne navodi sloboda kao vrednost. Navedeni su "život, zdravlje, mir, dostojanstvo, stručnost, efikasnost ...", ne mali niz vrednosti, ali sloboda se nigde ne pominje, pa sam u okviru traženog izbora od tri navedene izabrala dostojanstvo.
Ali ponuđeni izbor ličnih vrednosti jednostavno ne uključuje slobodu i čini mi se da to nije slučajno. A sloboda je rastegljiv i interpretaciji otvoren pojam isto koliko i bilo koji drugi ponuđeni, recimo "mir". I baš bih volela da mi neko od sastavljača testa i idejnih tvoraca ove obuke odgovori zašto.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.423
Horoskop
Ribe
I baš bih volela da mi neko od sastavljača testa i idejnih tvoraca ove obuke odgovori zašto.
Mislim da si ti jednostavno suviše inteligentna u odnosu na sastavljače testa i da oni nemaju pojma šta je trebalo da sadrži test već su nalupali fraze.
Pitaš se kako živeti sa tim uspešno završenim testom? Evo da ti odam tajnu. Niko ga se i ne seća dve sekunde kasnije, ispunjena forma, završeno, izbrisano iz sećanja.
Svet se mnogo promenio Šufi. Odgovornost, moral i predanost ne postoje više. Sbve vrednosti koje je prosečan stanovnik ovog podnebljs vrednovao i težio kao intelektualac ka njima su izbrisane. Pa i sloboda.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.953
Horoskop
Strelac
Test je tu najmanje bitan. Ali svakodnevno vidiš i prisustvuješ sukobu interesa, mitu i korupciji, neprofesionalizmu i neodgovornosti a ne smeš ništa da prijaviš ili da se pobuniš. To je ono što mene muči i ne mogu da zaboravim 🙁. Kad bih samo mogla...

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.423
Horoskop
Ribe
Tako je meni bilo celo školovanje. Licemerje. Govore ti jedno a u praksi je nešto drugo. Već oko četvrtog osnovne naučila sam da govorim ono što drugi žele da čuju od mene a ne ono što stvarno mislim. I gle dokle smo došli.
Problem je dubok i daleko seže.

jolemisa

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
02.05.2022.
Broj reagovanja
116
Horoskop
Škorpija
Ja sam nazalost ostao dostojan toj pravdi,pa sam puno puta nagrabusio,ali nije mi zao.Tako cu se ponasati dokle god me pamet sluzi.

Vrh Dno