• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Duhovnost i materijalizam

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ljudi se kreću između ova dva načina življenja i bez obzira koji pravac da im se učini bolji uvek ostaju nezadovoljni. Materijalisti shvate da je to jedna neprekidna borba i uvek nešto nedostaje i taman kad se ponadaju da su sakupili dovoljno da uživaju iskrsne još nešto.

"Duhovnjaci" polaze od toga da je to tačno i da i nema smisla ići tim putem. Odlučuju se za put odricanja. Tu upadaju u novo razočarenje jer je i odricanje vrsta ovisnosti. Ipak postoje i ljudi koji se ne odriču ničega već shvataju šta im nije potrebno i žive bez toga. Oni se ne odriču stvari ali im daju drugačiju vrednost.

Šta je za vas prihvatljivije i kojim putem idete?

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.746
Horoskop
Ribe
Druže @Kardelj volela bih da temu nastavimo ovde. :)

To stoji kada govorimo o materijalisticki usmerenom zivotu. Ona veca uzdrzavanja imaju smisla ako se sva nagomilana energija usmeri kroz duhovnu praksu. Ali cesto se brkaju loncici pa se uzdrzavanje proglasi za duhovnost samo po sebi.

Ventil mora da postoji - ako energija ne ide ka necem visem, onda bolje da se ne uzdrzava previse nego da ide ka ljudima i stvarima u materijalnom zivotu. Inace sledi ono sto si rekla.

Kada kažeš "nečem višem", misliš na...?

U prethodnoj temi sam odgovorila misleći na materijalistički usmeren život. Priznajem da mi bilo kakav vid duhovnosti nije pao ni na pamet. :(

Kardelj

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
08.11.2013.
Broj reagovanja
119
Horoskop
Ribe
Druže @Kardelj volela bih da temu nastavimo ovde. :)

Kada kažeš "nečem višem", misliš na...?

U prethodnoj temi sam odgovorila misleći na materijalistički usmeren život. Priznajem da mi bilo kakav vid duhovnosti nije pao ni na pamet. :(

Mislim na nesto vise. :D Za vecinu ljudi postoji nesto vise od obicnog zivota - u smislu: Bog, Univerzum, Alah, Krisna, Logos... A za nekoga to moze biti i umetnost, estetika...

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.746
Horoskop
Ribe
A virtuelni svet? Može li to biti "nešto više"? I zašto "ne"? :D

Kardelj

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
08.11.2013.
Broj reagovanja
119
Horoskop
Ribe
A virtuelni svet? Može li to biti "nešto više"? I zašto "ne"? :D

Mislim da virtuelni svet koliko god bio virtuelan, zadrzava coveka u materijalnom svetu jer ga povezuje sa drugim ljudima. I taj odnos nije odnos prema necemu ultimativnom, visem od coveka.

Stavise, ako odnos izmedju dve osobe koje su u virtuelnoj razmeni postane takav da gomila energiju u karlicnom predelu:D, preterivanje u uzdrzavanju je svakako kontraproduktivno.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.746
Horoskop
Ribe
I taj odnos nije odnos prema necemu ultimativnom, visem od coveka.
Ako sam shvatila, duhovnost ne može biti okrenuta čoveku, sopstvenom univerzumu ili drugim ljudima? Mora biti više od čoveka? Psihologija, sociologija, filozofija...nisu "duhovnost" jer se bave čovekom? U tom slučaju ni umetnost?

Kardelj

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
08.11.2013.
Broj reagovanja
119
Horoskop
Ribe
Ako sam shvatila, duhovnost ne može biti okrenuta čoveku, sopstvenom univerzumu ili drugim ljudima? Mora biti više od čoveka? Psihologija, sociologija, filozofija...nisu "duhovnost" jer se bave čovekom? U tom slučaju ni umetnost?

U krajnjoj liniji duhovnost bi bila odnos coveka sa Bogom. E sad, na nekim pocetnim nivoima, duhovnost moze biti: duhovni odnos s drugom osobom, umetnost, filozofija, itd. Sve sto dovodi do napretka duha. Medjutim duhovna praksa je nesto drugo. To je intenzivan odnos sa Bogom, bez nekih sirokih tumacenja.

Posto smo poceli sa temom o kanalisanju energije koja se nagomilala uzdrzavanjem, tesko da pomazu filozofija, odnosi s drugima (ne-seksualni), puko uranjanje u sebe i psihologija. Verujem da postoje samo dva ventila: sjedinjavanje sa ljudima ili sjedinjavanje sa Bogom. Dakle, askeza nas vodi ka ovom drugom ventilu, i nema smisla bez toga.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.746
Horoskop
Ribe
No, u staroj Indiji je postojao jasan raspored: krevet do 50te, a onda u duhovnost.
Mislim da je tako funkcionisala i srpska srednjovekovna elita : brak, država pa manastir. Neko bi to nazvao duhovnost, a neko oslobađanje prostora za naslednike. Danas penzioneri odu na selo.

Kardelj

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
08.11.2013.
Broj reagovanja
119
Horoskop
Ribe
Mislim da je tako funkcionisala i srpska srednjovekovna elita : brak, država pa manastir. Neko bi to nazvao duhovnost, a neko oslobađanje prostora za naslednike. Danas penzioneri odu na selo.

Ili u staracki dom. Pa da, mislim da je promena tog prirodnog ritma dovela do toga da danasnji starac umesto da je mudrac, zapravo biva dementan. Ako tok nije prirodan, ni ishod ne moze biti dobar. :(

G

Gea

Gost
Stara srpska tradicija je bila da se najmlađe dete daje ili da uči za sveštenika, ili se vaspitava u duhu vere i kasnije u manastir. U to vreme nisi imao da nađeš porodicu bez 5 deteta najmanje.

Bez zelje da uvredim vernike, nisam siguran u kojoj meri su Crkva i Bog danas povezani. :cautious:

No, u staroj Indiji je postojao jasan raspored: krevet do 50te, a onda u duhovnost.

Skoro nikakve veze danas nemaju Crkva sa duhovnošću, tj Bogom. Kad malo bolje razmislim - nikad nisu ni imali ...
Crkva je ljudska tvorevina, i jako često je loši ljudi koriste kao paravan za zlodela, pozivajući se da to rade u Božije ime.

Vrh Dno