Društvo jednakih

Taca

ona, stara
Član
Da li su klasne razlike potrebne za opstanak društva? Šta bi se desilo po vama kada bi bilo moguće da smo svi ravnopravni u društvu?

simpleman

Novajlija
Dakle ovde se misli na bezklasno društvo." Komunističku ideologiju definisali su Karl Marks i Fridrih Engels i imala je za cilj bezklasno društvo u kome nema socijalnih razlika". Ja sam delimično za! A inače o ovoj temi postoji jedna lepa velikaaa.ogromna i vrlo poznata knjiga.

šufnudla

neprilagođena
Član
Utopija. Najbolje što bogate zemlje mogu da urade jeste da obezbede obavezni minimalni prihod (socijalna pomoć) i dobru politiku zapošljavanja. Time se ne ukidaju klase, ali možda društvo postane humanije... Mislim da su Finska, Švajcarska i Kanada nešto radile u tom smislu, ali mislim da je i to propalo...

Taca

ona, stara
Član
Ovde se misli šta bi bilo kad bi bilo...da li bi ljudi izgubili motivaciju da budu bojii od drugih? Jer bi to bilo nevažno. Da li bi prestali da se bave bilo čim jer im je sve dostupno? Da li bi bili srećniji?

šufnudla

neprilagođena
Član
Ovde se misli šta bi bilo kad bi bilo...da li bi ljudi izgubili motivaciju da budu bojii od drugih? Jer bi to bilo nevažno. Da li bi prestali da se bave bilo čim jer im je sve dostupno? Da li bi bili srećniji?
Valjda mi je teško da zamislim zato što mislim da je nemoguće. Moja je pretpostavka da bi ljudi bili srećniji, kada bi to bilo moguće. Motivacija ne bi bila da budu bolji od drugih, već da budu srećni čime god da izaberu da se bave i kako god to radili ... Kako izmeniti taj kod razmišljanja kod celog čovečanstva?

(Bre Taco, danas samo nezgodna pitanja postavljaš :laugh: )

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
I ja verujem da bi većina bila srećnija. Tehnološki razvoj bi bio verovatno sporiji, planeta zdravija...

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Klasne razlike proizilaze iz sposobnosti pojedinaca za sticanjem resursa. Dakle u prvom redu, dolazi iz same kognitivne/intelektualne razlike pojedinaca, koje se ne mogu ukinuti, jer su urodjene. Ako se vratimo u praistoriju, kad monetarnog sistema nije bilo, razlike su i tad postojale ( neko pleme je bilo uspesnije od drugog). Savremeni sistemi su samo te razlike pojacali, a sredstva za sticanje izdiferencirali i dali puno prostora za manipulacije. Kako su apetiti porasli, tako su se i zakoni morali uvesti, da bismo koliko toliko drzali neke tokove reda. No, u srzi, razlike se ne mogu ukinuti jer su jednostavno preduslov opstanka vrste.

Taca

ona, stara
Član
Činjenica je da ne verujemo u tu opciju samo zato što je nismo iskusili. I samim tim je smatramo nemogućom i neodrživom.
Ali, pitam se, da li bi nas baš te različitosti održale u tom besklasnom sistemu? Jer uvek bi bilo onih koji žele da rade i stvaraju nasuprot onima koji bi se prepustili ne bavljenju. Samo sopstvenom užitku. I ispali bi iz igrice u prvom krugu. Utopili se u sopstvenom komformizmu. I bez ratova i gladi iskristalisala se elita najboljih primeraka vrste. Slabi bi jednostavno nestali. Ali humano. Da li je najsavršeniji oblik društva u stvari pogrom?

Vrh Dno