Doručak

Šta jedete za doručak?

• Pecivo

Votes: 1 11,1%
  • Žitarice

• Jaja

Votes: 0 0,0%
  • Voće

• Sendviče

Votes: 0 0,0%
  • Kafu, čaj, sok

Votes: 4 44,4%
  • Mlečne i suhomesnate proizvode

Votes: 2 22,2%
  • Cigarete

• Nešto drugo

• Total voters
    9

Boki

Suspendovan nalog
14-600x400.jpg
Šta najčešće jedete za doručak?
Doručak predstavlja prvi obrok tokom dana. Doručak se kao vrsta obroka razlikuje od kulture do kulture širom sveta, ali često uključuje ugljene hidrate kao što su žitarice ili pirinač, voće i/ili povrće, proteini, ponekad mlečne proizvode i piće. Nutricionisti smatraju doručak najvažnijim obrokom u jednom danu. Ovo mišljenje zasnovano je na studijama velikog broja ljudi na Zapadu koji preskaču doručak, što negativno utiče na njihovu koncentraciju, metabolizam i težinu.​

Boki

Suspendovan nalog
pet-zdravoslovni-zakuski.jpg
Doručak može da poboljša Vašu pažnju, radni učinak i pamćenje. Ako započnete dan gladni, Vaše telo ostaje u stanju posta, što Vam znatno otežava mogućnost koncentracije. Dokazano je da doručak pozitivno utiče na učenje i pamćenje kod dece u školskom uzrastu.

Doručak podstiče unos važnih hranljivih sastojaka. Hrana koju konzumiramo za doručak obično uključuje hleb, žitarice, mleko i jogurt koji Vašoj ishrani dodaju ugljene hidrate, kalcijum i vlakna. Ljudi koji preskaču doručak obično ne nadoknade te hranljive sastojke tokom dana. Osim toga, mnoge žitarice su obogaćene vitaminima i mineralima koji zadovoljavaju Vaše dnevne potrebe.

Doručkovanje pomaže u održavanju zdrave težine. Preskakanje doručka nije efikasan način gubljenja težine – ljudi koji preskaču doručak su uglavnom teži od onih koji pronađu vreme kako bi ujutro nešto pojeli. Ako odaberete hranu bogatu vlaknima i belančevinama, duže ćete osećati sitost.​

jasna949

dežurna ćaskalica
Kolonista
ali ja obavezno preskačem doručak.... svako me je lakše preskočiti nego zaobići....:laugh:...
šalim se naravno, retko, zaista retko doručkujem....znam da grešim ali više uradim praznog stomaka nego punog....

Sviđa im se: Boki

Boki

Suspendovan nalog
showpic.aspxpop.jpg
Pečurke sa pršutom
- 600 g bukovače
- 200 g šitaki gljiva
- 180 g pršute
- 10 g putera
- 2 kašike ulja
- biber
- 400 g raženog hleba
- 800 ml soka od grejpfruta - napitak

Na puteru i ulju propržiti iseckane bukovače i šitake, dodati naseckanu pršutu, pobiberiti i po želji posoliti. Doručak servirati uz raženi hleb i sok od grejpfruta.​

Grčki doručak
- 400 g tikvica
- 200 g feta sira
- 80 g nara
- 2 čena belog luka
- bosiljak
- origano
- so​
- biber
- 2 kašike maslinovog ulja
- 400 g crnog hleba
- 800 ml soka od nara - napitak

Tikvice iseći na kolutove, začiniti i izgrilovati na delu zagrejanog ulja. Feta sir iseći na kocke, dodati iseckani beli luk, posuti origanom i bosiljkom, preliti preostalim uljem i lagano promešati. Servirati tikvice na tanjir, posuti začinjenim feta sirom i narom i poslužiti uz sok od nara i krišku crnog hleba.​

Boki

Suspendovan nalog
Planinski doručak

- 200 gr ražanog hleba
- 300 gr kozijeg sira, isečen na kriške i grilovan
- kašika maslinovog ulja
- 200 gr čeri paradajza
- 50 gr rukole
- 0,8 dl soka od jabuke

Na svaku krišku hleba ređati rukolu, sir i paradajz. Sendviče servirati na tanjir i poslužiti uz sok od jabuke.

Viktorija sendvič

- 5 integralne kifle
- 250 gr kozica
- 200 gr rukole
- 150 gr čeri paradajza
- so
- 2 kašike maslinovog ulja
- 2 kašike balzamiko sirćeta

U činiju staviti očišćene kozice, dodati rukolu i na četvrtine isečen čeri paradajz, sipati maslinovo ulje i balzamiko sirće. Kifle iseći uzdužno sa obe strane i izvaditi odsečeni deo kifle (u obliku latiničnog slova V). Kifle napuniti smesom sa kozicama i vratiti odsečeni deo kifle. Servirati ih na tanjir i poslužiti sa jogurtom.

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Kažu da je dobar doručak "gorivo" na koje naše telo radi (veći deo dana); takođe, nutricionisti kažu da je poželjno da bude zdrav, a pod tim podrazumevaju da je home-made (ništa pekare i brza hrana!), da je topao (navodno je to energetski važno) i da je dobro izbalansiran (proteini, ugljeni hidrati, vitamini itd)... Kafa se pije POSLE doručka! :rolleyes:

Imate li predloge za zdrav i topao doručak koji se relativno brzo sprema?

Ja sam, do nedavno, ujutru jela smuti (smoothie) kao prvi obrok. Al sad sam rešila da ga koristim za užinu, a da pređem na topli prvi obrok.:genije: E, namučih se da smislim šta bi to moglo biti...o_O

Evo mog predloga....
PALENTA: sprema se brzo i lako. Kad voda provri, postepeno dodavati palentu u vodu, uz konstantno mešanje na tihoj vatri. Kuvati 3- 5 minuta. Posoliti po ukusu. Kad se malo prohladi, dodati malo jogurta ili pavlake, sir ili kajmak. Ko ima malo više vremena, može uz palentu da servira i dinstane pečurke na luku (bukovače, šitake i/ili portabelo). :)

Sviđa im se: maki

maki

Domorodac
Domorodac
Često preskočim doručak...
Prvo popijem kafu....pa drugu kafu....pa ako osetim glad pravac pekara, a zna se koliko je sve tamo zdravo:D

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Topli doručak po cijelom svijetu
Doručak je sinonim za familijarnost, osjećaj pripadnosti.

+

U usporedbi s drugim dnevnim obrocima doručak najbolje obilježava našu pripadnost određenoj kulturi i podneblju. Možda zato što smo ujutro željni maženja i sigurnosti, pospani, nezaštićeni i bez oklopa koji nas prati ostatak dana pa posežemo za onim što nam je najbliskije, najjednostavnije, što nas najbrže dovodi u ravnotežu s vanjskim svijetom.

Velikom je broju ljudi najdraži dnevni obrok. Njegova privlačnost proizlazi iz njegove jednostavnosti. Doručak nije stvar velikih chefova, ni modernih kuhinja. Svatko je u stanju skuhati kavu, ispeći jaja ili tost.
Sviđa mi se činjenica što u svakom trenutku na Zemlji netko doručkuje.

New York. Amerikanka priprema doručak za svoju obitelj. Iz maksi-frižidera vadi maslac, jaja, slaninu, mlijeko, sir, sok od naranče. Pa dalje bagel peciva, corn flakes, voće. Uključuje automat za filter kavu. Za nekoliko će minuta kuhinja mirisati po doručku i to je jedino što će njene ukućane trgnuti iz vikendaškog izležavanja. Za petnaestak, dvadesetak minuta na stolu će biti pečena jaja sa slaninom, bagel peciva s cream cheeseom, pancakes (američke palačinke) s voćem i javorovim sirupom. Naravno, i velike šalice filter kave. Djeca će za kraj, pojesti zdjelicu pahuljica s mlijekom.

Uz ostalo, sličan miris raznježit će i obitelji u Liverpoolu i cijeloj Engleskoj. I tamo se doručkuju jaja i slanina. Ali, već malo sjevernije, u Škotskoj, moglo bi se dogoditi da se na stolu nađe losos, dimljeni ili svježi. Osim toga, u Škotskoj, kao i preko puta, u Irskoj, svakako porridge - zobene pahuljice kuhane u vodi ili mlijeku te začinjene po želji, solju, smeđim šećerom, grožđicama, cimetom, vrhnjem.

Žlicom će svoj doručak pojesti i Rusi, Ukrajinci, Poljaci, ali će njihova kaša biti uglavnom heljdina uz dodatak kiselog vrhnja.
Sviđa mi se činjenica što u svakom trenutku na Zemlji netko doručkuje.
Rim. Za šankovima kafića naguravaju se još snena tijela u borbi za svoju jutarnju dozu kofeina. Ovisno o količini mlijeka koju žele u šalici biraju espresso, caffe macchiato, latte macchiato, ali prije svega - capuccino. Uz njega se s nogu jede malo slatko pecivo od lisnatog tijesta, prazno ili punjeno medom, marmeladom ili čokoladom koje se na sjeveru naručuje kao brioches, a od Rima južnije cornetto. Treba biti dobro istreniran i pažljiv da šećer u prahu koji se već nakon prvog ugriza diše u zrak poput jutarnje maglice ne završi na kravati ili odijelu. Kao i da se korica peciva ne zalijepi za ruž na usnama.

I francuski doručak pretpostavlja topli napitak i slatko pecivo ili kolač. Preko tjedna u obiteljskim kuhinjama Francuzi će najradije pojesti komad kruha, točnije baguette, s maslacem i marmeladom, a vikendom pecivo od lisnatog tijesta, poznato pod nazivom croissant.

Peking. Zaposleni par izlazi ujutro iz stana praznog želuca. Putem, na ulici zastaje kod omiljenog kioska, koji radi od 5 do 9 ujutro i nudi isključivo doručak i kupuje dumplingse (punjenu tjesteninu, nalik na raviole) kuhane na pari i punjene svinjetinom i povrćem. Ili slane palačinke s lukom. Dok čekaju javni prijevoz, iz papirnatih tuljaca štapićima spretno jedu svoj doručak.
Istočnije u Tokyju, prvi dnevni obrok biti će asagohan ili jutarnja riža. Riža ujutro hrani i Tajlandžane, Koreance i većinu dalekoističnih naroda.

Mexico City. Meksički obojeni, mirisni i pikantni el desayuno prije svega pretpostavlja tortille ili kako ih često zovu "meksički kruh" uz dodatak mesa, graha, sira, povrća. Ili tzv. huevos rancheros, pečena jaja položena na tortillu s dodatkom pikantnog umaka od rajčica. I naravno, puno šarenog voća i povrća: paprika, banana, avokada, manga, ananasa.

U magrepskoj Africi doručak znači čaj i kruh od različitih žitarica uz dodatak mahunarki, ribe ili jogurta. U južnijim dijelovima crnog kontinenta za doručak se jedu razne vrste kaša od prosa, riže ili kukuruza, uz dodatak voća poput kokosa i banana.

Doručak je sinonim za familijarnost, osjećaj pripadnosti. Možemo živjeti ne koristeći svoj materinji jezik, promijenivši način ophođenja i oblačenja, prilagodivši se nepoznatim klimama i okolišu, ali doručak... Tek kad "svoj" zamijenimo žudnjom za nečijim "tuđim", možemo za sebe reći da nismo više stranci.

"U jednom trenutku više nisam bila Afrikanka, već Francuskinja. Shvatila sam to kada sam počela žudjeti za slatkim, a ne slanim doručkom!", ispričala mi je prijateljica Aster, Eritrejka koja je emigrirala u Francusku, i vrlo jednostavno objasnila proces kulturne asimilacije. I složenost doručka.

Izvor: https://www.coolinarika.com/magazin/clanak/topli-dorucak-po-cijelom-svijetu/

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Evo još jednog (makrobiotičkog) predloga...

Skuvajte ječam, ovas i integralni pirinač (u većim količinama). Kad se ohladi, prespite u neku posudu i stavite u frižider. Svako jutro sipajte odgovarajuću količinu u manju šerpicu, dolijte malo vode, zagrejte i začinite lanenim semankama, seckanim bademom i susamom.
Ovo je super doručak jer vas tera da žvaćete, nemate utisak težine u želucu posle doručka, žitarice upijaju višak vode iz vašeg organizma, a dobro je i zbog toga što vas, na duže staze, odvikava od jakih ukusa (slatko, slano) i aditiva. Dobro je i za probavu u svakom smislu :D Posle izvesnog vremena, primetićete da vam ne prijaju jaki i teški mirisi hrane, da se ne hvatate tako lako za konditorske proizvode, da vam smetaju "seckalice" i mesne prerađevine...:)
Iz ličnog iskustva, tvrdim da nema jednostavnijeg i zdravijeg doručka. Samo je pitanje koliko smo spremni da se odviknemo "nepčanih orgija".:)

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Domorodac
Moji klinci vole te integralne žvakalice ali ja - nikako! Jedem ja to a to jede mene. Domaća jaja, slaninica (domaća). prženice, nešto mešeno...vrlo retko senviči i te "rezalice", džem, med domaći i toplo pecivo...čaj...to je moj doručak. Ako doručkujem.

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Dobro jutro ćaskalice! :) Da vidimo, šta bi toplo i zdravo moglo jutros da se fruštukuje....

Ja i dalje pokušavam da se skinem s kafe, a najbolja zamena za nju je - kakao :)
Uz šolju toplog i zdravog kakaoA predlažem domaći džem od bundeve namazan na neki ražani hleb sa semenkama.
E, pa prijatno... :happy:

Topao napitak od kakaoa od davnina se smatra lekovitim. Savremena istraživanja potvrđuju da kakao (čokolada) snižava nivo hormona stresa, a donosi i druge koristi zdravlju.

U 17. veku su kakao u Francuskoj koristili za ublažavanje besa i lošeg raspoloženja. Osim za popravljanje raspoloženja, evo zbog čega je još korisno piti topao kakao koji naročito prija u hladnim jesenjim i zimskim danima.
* Istraživači sa Kornel univerziteta su zaključili da je koncentracija antioksidanasa u toplom kakaoou gotovo dva puta veća nego u crnom vinu, 2-3 puta veća nego u zelenom čaju i 4-5 puta veća nego u crnom čaju.
* Profesor Čang Jong Li, vođa istraživačkog tima univerziteta Kornel, kaže da je važno kakao piti topao, jer se tada oslobađa više antioksidanasa.
* Šolja toplog kakaoa sadrži 611mg galne kiseline i 564mg flavonoida epikatehina. Antioksidans galna kiselina se koristi u lečenju unutrašnjih krvarenja, albuminurije (pojava albumina u urinu) koja ukazuje na bolest bubrega i dijabetesa.
* Kakao ima manje masti od čokolade, što ga preporučuje za upotrebu.
* Flavonoidi pomažu organizmu da preradi azotne okside, pa stoga topli kakao utiče na poboljšanje cirkulacije i zdravlja srca i pomaže u snižavanju pritiska.
* Flavonoidi iz toplog kakaoa takođe pomažu u sprečavanju zgrušavanja krvi i stvaranja ugrušaka.
* Prema Američkoj asocijaciji za unapređivanje nauke, pijenje toplog kakaoa može da pomogne i u boljem pamćenju, jer flavonoidi povećavaju cirkulaciju i dotok kiseonika do mozga. Pošto demenciju uzrokuje smanjen dotok krvi do mozga, istraživači smatraju da bi kakao mogao da doprinese prevenciji ovog stanja.

Oprez! Instat kakao mešavine često sadrže razne veštačke dodatke koji mogu da smanje blagodeti od kakaoa. Dobro čitajte deklaracije i uživajte u čistom kakakou.

Recepti

Napitak od kakaoa i šljive
U blenderu umutite 1 šolju bademovog mleka (ili kravljeg) , 3 šljive, 2 kašike kakaoa u prahu, prstohvat soli i 1/4 kašičice vanile. Zagrejte i popijte.

Napitak od kakaoa i kokosa
U blenderu umutite 3 kašike kokosovog mleka, 3/4 šolje vode, 3 urme bez koštica, 1 kašiku kakaoa i prstohvat cimeta. Mutite dok masa ne postane sasvim glatka, blago zagjrete i uživajte u jedinstvenom ukusu ovog napitka.

Kakao sa javorovim sirupom
Pomešajte 1 šolju mleka, 2 kašike kakaoa u prahu, 1 kašiku javorovog sirupa, 1 kašičicu ekstrakta vanile, prsthovat soli i kuvajte na tihoj vatri, mešajući, da napitak postane penušav.

Meksički kakao
Pomešajte 1 šolju sojinog mleka (ili kravljeg), 1 kašiku organskog trščanog šećera, 2 kašike kakaoa u prahu, 1/2 kašičice ekstrakta vanile, po prstohvat soli, cimeta i mlevene crvene ljute paprike. Kuvajte na tihoj vatri, mešajući, da napitak postane penast.

upload_2017-6-14_7-22-8.png

Shesau_

Domorodac
Domorodac
Evo mog predloga....
PALENTA: sprema se brzo i lako. Kad voda provri, postepeno dodavati palentu u vodu, uz konstantno mešanje na tihoj vatri. Kuvati 3- 5 minuta. Posoliti po ukusu. Kad se malo prohladi, dodati malo jogurta ili pavlake, sir ili kajmak. Ko ima malo više vremena, može uz palentu da servira i dinstane pečurke na luku (bukovače, šitake i/ili portabelo). :)
Kod mene je palenta na meniju 2x nedeljno. Prvo sam jela samo 3 kasike palente,sada otprilike splju od 200ml skuvane palente u koju ubacim 2 kk semena bundeve.