• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Domaćini i domaćice

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Da li su kod nas poslednjih godina izumrli domaćini i domaćice?

Kada govorimo o domaćinima i domaćicama, ne mislimo samo na ljude koji su kod kuće, obavljaju klasične kućne poslove, već na shvatanje današnjih generacija šta zaista znači biti domaćin kuće. Koliko nove generacije shvataju ovu definiciju kao pozitivnu, a koliko je onih koji je odmah kategorički odbacuju kao nešto negativno?

Biti domaćin ili domaćica ne znači raditi nešto na silu, nešto što se mora, već nešto što je prirodno svakoj normalnoj porodici koja drži do sebe. Čak i za ovu vrstu posla je potrebna ljubav, strpljenje i požrtvovanje - koliko je onih koji su u ovom ludilu od društva izgubili i tu ljubav pored ostalih? Da li u Srbiji pravi domaćini i domaćice izumiru kao dinosaurusi?

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
U pravu si Stemis, u selu se zna ko je domačin a ko je domačica....
ali to je sada tako dok još ima starijih koji vode o svemu računa ali vremena se menjaju pa i na selu žene idu na posao da bi poboljšale finansije a ni jednoj posle ne pada na pamet da ostavi svoju finansijsku sigurnost da bi se posvetila stoci, njivama, voćnjacima.... koliko se uradi - uradi.... to se svodi na ono izumiranje što Boki kaže....

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
U gradu su domaćin i domaćica "vrste koje izumiru". Moji pokojni deda i otac su bili domaćini. Baka je bila domaćica, a i mama je sada i domaćin -domaćica. Šta sve podrazumevamo pod tim "domaćin-domaćica"?

Način na koji dočekujemo goste, spremanje zimnice i kupusa ( znam mnoge koji to više ne rade), čuvanje tradicije -krsna slava npr, odnos prema kući-stanu.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Da li se pod domaćin smatra "glava obitelji" onaj koji upravlja celim domaćinstvom bez obzira koliko članova broji to domaćinstvo i kolika je starosna dob članova. U nekim krajevima to je "gazda i gazdarica"

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
A pa prema Dzudinom opisu onda je moja mama domacica :happy:, a u gradu smo.:kul: Znaci nisu bas izumrli. :)

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ne misli se na "glavnog" u porodici, već na domaćine i domaćice, čini mi se da je dosta ljudi danas zaboravilo značenje, nema veze da li je u pitanju selo, varošica, grad. Jednostavno je da u jednom domaćinstvu, imamo domaćina i domaćicu, nema veze sa gazdama i gazdaricama i sa tim ko je glava porodice. Zato sam i postavio ovo pitanje, jer se danas mešaju neke stvari.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Pa ja ne mislim da je to izumrlo. Mozda su mladji to malo modifikovali u skladu sa vremenom, ali postoji to jos uvek.
Svako valjda u svojoj kuci vodi domacinstvo, drzi do reda, sprema hranu, docekuje goste. Kako to moze nestati?

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Domaćica ili gazdarica ? Ne bi ulazila u diskusiju, iako sam sigurna da se radi o istom značenju.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Biti domaćin ili domaćica, ne znači gazdovati. Kada se kod nas upotrebi termin "gazda" uglavnom to ljudi povezuju sa gazdovanjem nad ljudima. U svakom slučaju, neka domaćinstva, bilo da su kuće ili stanovi imaju i domaćina i domaćicu, a oni imaju svoje svakodnevne obaveze. Kako neko danas gleda na te obaveze? Da li se dele poslovi, da li se dogovaraju, da li je upravo "domaćin" i "domaćica" danas odbacuje i poslovi prepuštaju drugima?

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Boki, neću ti proturečiti, tamo odakle dolazim ne kaže se domaćica već gazdarica. Samo to želim reči.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Znam, ukapirao sam. Samo sam pojasnio kako reč "gazda" danas ovde ljudi doživljavaju. Razumeo sam te. Jezik je drugačiji.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Pa ja se sa time ne bih složio, jer je ipak individualno kako ko shvata i doživljava te reči. Meni je to potpuno isto, jer nismo u srednjem veku.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Mi smo po mnogim pitanjima u srednjem veku. Gazda gazduje gazdinstvom, gazda na poslu, u domaćinskoj kući domaćin i domaćica. Čim to pređe u gazdu i gazdaricu, puče tikva. :laugh: Čak ni moj pradeda Milutin nije voleo da ga nazivaju gazdom, a davno je bilo. :roflmao:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Pa što onda mene majstor oslovljava sa gazda, a ovamo priča drugima da je žena gazdarica? :cautious: Ne možemo i žena i ja da gazdujemo.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Tačno, žena i muž ne mogu zajedno da gazduju, ali zato mogu zajedno da budu domaćin i domaćica. Majstor je majstor, oni moraju da te oslovljavaju sa gazda jer si ih angažovao. Ti ih nisi pozvao da im budeš domaćin, već da rade kod tebe. :laugh:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Znači, ja sam domaćin, a žena je gazdarica. :o Kladim se da bi se ona sa ovim složila. :kul:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Pa normalno da su zene uvek gazdarice :rolleyes:

U mojoj kuci keva je alfa i omega :kul:
Sutra cu ja u svojoj biti bog i batina :sneaky: