• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Domaća kupka za opuštanje

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Poruke
8.029
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Domaća kupka za opuštanje
Jedan od najčeših načina liječenja stresa, depresije i umora je odmaranje u toploj i mirisnoj kupki. Ako želite nešto uraditi za sebe i usput uživati u tome, probajte napraviti svoju kupku.
thumbzz.php

Potrebni sastojci za kupku su:
12 kapi ulja ruzmarina, 4 bjelanjka, 2 kašike ulja kanole, 2 kašike ulja vitamina E, 4 šolje sitne morske soli, 1 šolja kukuruznog brašna i 1 šolja sode bikarbone.
Sve sastojke izmiješajte, izlijte u kalupe na nemasan papir i stavite na 200 stepeni u pećnicu. Ukoliko Vam neki od sastojaka ne odgovara možete ga promijeniti, pazeći pri tome da se ulja međusobno slažu.
 

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Poruke
30.805
Broj reagovanja
16.936
Horoskop
Ovan
Tema je premeštena u forum Lepota i zdravlje.
Jel se može smućkati neka kupka bez sode bikarbone? :) Gde da nađem sve ova čudesa?
 

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Poruke
8.029
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Kromoterapija

Ljekovita moć boja


boje.jpg
U krutom svijetu u kojem živimo i koji od nas neprestano zahtijeva da ostanemo dobro uzemljeni, možda nam više od svega nedostaje čarolije.

No, ona je zapravo posvuda oko nas, dovoljno je samo posegnuti za njom.

A u tu svrhu možemo se poslužiti bojama.

Boje su moćan alat za postizanje psihičke i fizičke ravnoteže, no unatoč tomu, gotovo da i nismo svjesni njihove moći.

Jest, ugodne su oku, pa ih biramo ovisno o sklonostima, služeći se njima ponajviše u estetske svrhe. No, je li to, uistinu, sve?

Naravno da nije, jer na njih također možemo gledati kao na učinkovit i lako dostupan alat za podizanje razine kvalitete života.

Nažalost, taj alat najčešće nam je posve beskoristan, i to samo zato jer se njime ne znamo služiti.
No, potrudimo li se upoznati moć boja, nesumnjivo ćemo doći do zaključka da one pripadaju kolekciji alata za postizanje optimalnog zdravlja.

Psihološki utjecaj boja i njihovo djelovanje na naše podsvjesne mehanizme je dobro poznata marketinškim stručnjacima. Oni se bojama služe da bi nas naveli na kupnju određenog proizvoda.

Primjerice, budući da prozračne, svijetle i nježne boje, poput bijele, svijetloplave i svijetlozelene, podsvjesno povezujemo s čistoćom i svježinom, u pravilu ćemo ih opaziti u reklamama proizvoda za osobnu higijenu i čišćenje doma.

Nasuprot tomu, crvena, narančasta i žuta, kao boje nagona, uzbuđenja i životne energije, često se koriste pri reklamiranju svih proizvoda kojima je cilj udovoljiti našim hedonističkim potrebama.

Sve što u tom smislu trebamo učiniti jest u vlastitom životu primijeniti moć boja kojom se služe stručnjaci za marketing.

Kako koristiti boje



Svjesna uporaba boja može nam pomoći na više razina.

Primjerice, boje mogu...
  • ubrzati psihički i fizički oporavak
  • popraviti raspoloženje
  • potaknuti nas na akciju ili omogućiti opuštanje
  • razbuditi nas ili umiriti
  • napuniti nas onom vrstom energije koja nam ovog trenutka nedostaje
  • pomoći pri ostvarenju zadanih ciljeva i privlačenju pozitivnih ishoda

No, kako to izvesti? Na više načina, no svaki od njih vrlo je jednostavan i učinkovit.

U cilju iscjeljenja ili olakšanja tjelesnih tegoba, možete se poslužiti metodom vizualizacije, tako da na oboljeli dio tijela usmjerite zamišljeni snop određene boje.

Za početak, činite to najmanje 3 minute, pa postupno produžite meditaciju do 10 minuta.

Pritom možete desni dlan položiti preko čakre solarnog pleksusa (nalazi se u visini gornjeg dijela trbuha, ispod rebara), a lijevi na bolno mjesto.Boju kojom ćete tretirati određeni dio tijela, odredite uz pomoć slike:


boje-mapa.jpg
Ukoliko imate poteškoća s vizualizacijom, isti učinak postići ćete i promatranjem određene boje, primjerice slike ili predmeta te boje. Tada boju jednostavno mentalno usmjerite prema oboljelom dijelu tijela.

Djelovanje boja


Bijela boja općenito će nam poslužiti za pročišćenje tijela i uma, posebice u kriznim situacijama ili u stanju šoka.

U tijelo je možete unijeti i preko hrane, primjerice mlijeka i mliječnih proizvoda, cvjetače, repe, celera, krušaka, banana, luka i češnjaka.

Crvena boja općenito pomaže opskrbi tijela neophodnom energijom kod umora i iscrpljenosti. Potiče kreativnost, jača samopouzdanje i snagu volje, ohrabruje, otklanja bezvoljnost i depresiju.

Terapija crvenom bojom pomoći će i kod anemije, slabe cirkulacije, proširenih vena, problema s hemoroidima.

Od hrane, jedite rajčice, ciklu, trešnje, jagode, maline, crveni ribiz, lubenice, crvene naranče, rotkvice.

Narančasta boja tradicionalno se smatra bojom mudrosti, zbog čega swamiji često nose odjeću te boje.
Budući da pomaže otvaranju uma, povezuje se s razumijevanjem i tolerancijom, te uklanja emocionalne blokade, olakšava učenje, potiče pamćenje i smiruje razdražljivost.

Također, to je boja putenosti i tjelesnog užitka.

Terapija narančastom bojom pomoći će i kod svih tegoba vezanih uz organe za reprodukciju, poput spolne nemoći, neplodnosti, problemima vezanim uz menstrualni ciklus, također i kod problema s mjehurom.

Pri uklanjanju navedenih tegoba pomoći će sva hrana narančaste boje poput mrkve, naranče, mandarine, marelice, bundeve.

Žuta boja kao simbol sunca, rasta i topline, općenito budi optimizam i potiče pozitivan stav prema životu.

Terapija žutom bojom pomoći će pri uklanjanju tjeskobe, osjećaja manje vrijednosti i straha, te kod bolesti želuca i jetara.

Od hrane, jedite dinju, grejp, kukuruz, kruške, limun, breskve, ananas.

Zelena boja kao boja prirode, spokoja i unutarnje ravnoteže, djelotvorna je kod stresnih situacija, poglavito onih koje se odnose na emocionalne probleme, poput ranjenog srca.

Terapija zelenom bojom također će pomoći kod bolesti srca i pluća, te astme i alergije.

Od hrane, jedite zelenu papriku, brokulu, grašak, sve vrste zelenih salata, zelene jabuke, zeleno grožđe, kivi, krastavce, tikvice, poriluk, šparoge.

Plava boja općenito se veže uz sposobnost izražavanja i provedbe zamisli, te sposobnost prilagodbe okolini.

Terapija plavom bojom pomoći će kod uklanjanja strahova, opsesija, psihoza i uznemirenosti, a na tjelesnoj razini kod svih bolesti glave, grla, zubi i desni, te problema sa štitnjačom i vratnom kralješnicom.

Ukoliko vas muče problemi poput navedenih unosite u organizam hranu plave boje, poput plavog i crnog grožđa, šljiva, borovnica, crnog ribiza.

Ljubičasta boja ponajviše se veže uz sposobnost razvoja intuitivnih i duhovnih spoznaja.

Terapija tom bojom uvelike pomaže kod nedostatka samopouzdanja, te otklanja osjećaj besmislenosti. Također, pomoći će svima koji pate od čestih promjena raspoloženja, migrena i depresija.

Od hrane, jedite patlidžan, ljubičasti kupus, borovnice, kupine ljubičaste smokve.
Kako još možete koristiti boje


Osim preko hrane, boju možete unijeti u sebe i tako da staklenu čašu napunite vodom, prekrijete je komadom papira odgovarajuće boje i ostavite je sat ili dva na suncu.

U cilju postizanja sklada i privlačenja poželjne energije, općenito je preporučljivo okružiti se bojom koja vam je tog trenutka iz bilo kojeg razloga nužna.

Nosite odjeću te boje, te prostor u kojem boravite ispunite cvijećem i predmetima te boje.

Zaboravite šarene pilule, i zamijenite ih šarenilom boja! Sve što trebate, jest obojiti svoje misli i svoj svijet bojama po osobnom izboru.

Kako još možete koristiti boje


Osim preko hrane, boju možete unijeti u sebe i tako da staklenu čašu napunite vodom, prekrijete je komadom papira odgovarajuće boje i ostavite je sat ili dva na suncu.

U cilju postizanja sklada i privlačenja poželjne energije, općenito je preporučljivo okružiti se bojom koja vam je tog trenutka iz bilo kojeg razloga nužna.

Nosite odjeću te boje, te prostor u kojem boravite ispunite cvijećem i predmetima te boje.

Zaboravite šarene pilule, i zamijenite ih šarenilom boja! Sve što trebate, jest obojiti svoje misli i svoj svijet bojama po osobnom izboru.
 

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Poruke
8.029
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Aromaterapija i eterična ulja

Aromaterapija je umijeće koje se temelji na raznovrsnim metodama gdje se prirodna eterična ulja mogu koristiti, učinkovito i bez opasnosti, u svakodnevnom životu. Čiste esencije ne nanosimo direktno na kožu, osim lavande i čajevca, već razrijeđene s nekim temeljnim (hladno prešanim biljnim) uljem, npr. avokado, badem, jojoba, pšenične klice, makadamia orah i td. ili maceriranim uljem (kantarionovo ulje, nevenovo ulje, i td.) i tako pripremljene koristimo za masaže, njegu lica i tijela ili kao dodatak vlastitoj kozmetici. Kod kupke možemo koristiti hladno-prešana biljna ulja, morsku sol, slatko vrhnje, žumanjak, med... Tako se životna snaga eteričnih ulja može sastati s našom životnom snagom i terapeutski djelovati na različita područja našeg fizičkog, emocionalnog, psihičkog i duhovnog bića. Samim udisanjem eteričnih ulja ili njihovih mješavina možemo popraviti raspoloženje, inhalirati se, dezinficirati ili čak zavesti nekoga. Nanošenjem mješavina temeljnih i eteričnih ulja na kožu možemo olakšati i ukloniti razne tegobe: prhut, akne, celulit, razne infekcije, ugrize insekata... Mogućnosti su brojne, a Vaša će Vam mašta i naši savjeti pomoći da ih istražite i uvjerite se da zaista djeluju. Ako niste sigurni u primjenu eteričnih ulja, potražite savjet aromaterapeuta koji će Vam rado pomoći.
Inhalacije

Ovo je najčešće primjenjivani način korištenja eteričnih ulja. Polusuha inhalacija provodi se putem aroma svjetiljke u koju se stavi voda i nakapa 2-8 kapi odabranih eteričnih ulja. Molekule tih ulja se zagrijavanjem šire po prostoru. Inhalaciju je poželjno provoditi tijekom zimskih mjeseci kada je zrak suh zbog centralnog grijanja i naša otpornost opada. Parne inhalacije koristimo kad se jave akutni problemi upale dišnih puteva. Ukoliko nam je začepljen nos dovoljno je da u 1 l vruće vode stavimo 1 kap eukaliptusa ili metvice te se pokrijemo ručnikom (oči moraju biti zatvorene). Na taj nam se način u vrlo kratkom roku pročiste gornji dišni putevi. Upotreba raspršivača (sprejeva) je poželjna u vrijeme ljetnih vrućina kada odabranim uljima stvaramo osjećaj hlađenja i svježine (metvica, citrusna ulja, eukaliptus, …). Dovoljno je u 90 ml vode staviti 10 ml jabučnog octa i ukapati 30-40 kapi eteričnih ulja. U slučaju kada smo na putu možemo koristiti suhu inhalaciju. Na papirnatu maramicu nakapamo do 5 kapi odabranog ulja i nekoliko puta duboko udišemo. Olakšanje je trenutno.
Masaže

masaza.jpg
Najugodniji način opuštanja tijela i emocija uz korištenje mješavina temeljnih i eteričnih ulja. Sam dodir čini čuda, a pravilno odabrana mješavina čini prave blagodati. Tijelo se oslobađa otrova iz organizma, poboljšava se cirkulacija, stres nestaje. Masaže se mogu provoditi i parcijalno.
Kupke

“Uroni u mirise skupocjene koji djelo su bogova samih.”
pjesma kralja Antufa
U prirodne emulgatore ukapamo eterična ulja i dodajemo u kadu s toplom vodom. Djelovanje je dvojako fiziološko (koža, dišni putevi) i psihološko. Kupke se mogu provoditi i parcijalno (ruke, noge, sjedeće kupke).
Tuširanje

U tekući sapun ili gel ukapamo odabrana eterična ulja s dodatkom 1 žlice biljnog ulja. Koža će upiti eterična ulja i dodatno se nahraniti biljnim uljem.
Saune

Izvanredne su za eliminiranje otrova iz organizma te za probleme dišnih puteva jer se vruće kamenje polijeva vodom u koju su dodana eterična ulja.
Komprese

Najčešće ih koristimo kod bolova u zglobovima, mišićima, želucu, kod uboda insekata itd. U vodu stavimo malo jabučnog octa ili morske soli, ukapamo eterična ulja i dobro promiješamo. Umočimo pamučnu tkaninu, iscjedimo i stavljamo na željeno mjesto. Pokrijemo ručnikom i ostavimo po potrebi
Grgljanje

Najčešće koristimo kod upale desni, raznih infekcija, za dezinfekciju usne šupljine ili kod promuklosti. Grgljamo 1-2 minute. Najbolji emulgator je med, u koji smo ukapali 3-4 kapi odabranih eteričnih ulja, pomiješan s vodom.
Dodatak kozmetici

Samo jedna kap eteričnog ulja može obogatiti Vašu kremu, tonik ili losion.
Svoj život i životni prostor možete učiniti zdravijim, bogatijim i ljepšim koristeći prekrasne mirise, darove prirode.


Aromaterapija - osnovni pojmovi

Aromaterapija je dio fitoterapije, discipline koja koristi biljke i razne biljne pripravke za očuvanje zdravlja, za prevenciju i liječenje bolesti. Specifičnost aromaterapije je u tome što u tu svrhu upotrebljava posebne ekstrakte iz biljaka koji se nazivaju eterična ulja (esencijalna ulja, aromatična ulja).
Botaničari eteričnim uljima nazivaju sadržaje posebnih žlijezda u biljkama. Aromaterapeuti pak taj naziv koriste za hlapivu mješavinu koja nastaje destilacijom vodenom parom ili hladnim tiještenjem cijelih biljaka, biljnih dijelova ili smola. Eterična ulja ustvari nisu “ulja” jer su to nemasne tekućine.
Često se eteričnim uljima nazivaju i ekstrakti dobiveni na druge načine, no upućeniji aromaterapeuti za takve proizvode koriste izraze konkret, rezinoid , apsolut, pomada.
DOBIVANJE ETERIČNIH ULJA


Za dobivanje eteričnih ulje upotrebljavaju se različiti dijelovi biljke:
-cijela biljka u cvatu: metvice, bosiljak, mažuran, geraniji
-cvjetni vršci: lavanda, ružmarini, kadulje, kamilice, timijani, smilje
-cvijetovi: ylang-ylang, neroli, jasmin
-latice: ruža
-plodovi: borovica, klinčićevac
-usplođe: citrusi
-sjeme: anis, komorač, sjeme mrkve, korijandar, muškatni oraščić, paprovac
-trava: limunska trava, palmarosa, citronela
-listovi: čajevac, petitgrejn, eukaliptusi, lovor, matičnjak (melisa), kajeput, ravensara, mirta, zimzelen, pačuli, limunovac (verbena), niauli, cimetovac list
-iglice crnogorica: smreke, jele, borovi, čempres
-kora: cimetovac kora, kamfor
-drveni dijelovi: cedrovi, sandal, ružino drvo
-smolasti produkti: tamjani, mira
-korijen ili podanak: đumbir, vetiver, valerijana.

Ponekad se iz iste vrste biljke mogu dobiti različita eterična ulja, ovisno o dijelu biljke koji se podvrgava destilaciji ili o načinu dobivanja ulja. Tako vrsta Citrus aurantium var. amara daje tri različita ulja: ulje gorke naranče dobiveno hladnim tiještenjem usplođa, petitgrejn destiliran iz listova, i skupocjeni neroli dobiven iz cvjetova. Petitgrejn se može dobiti i iz listova drugih vrsta citrusa. Limun, limeta i bergamot iz usplođa pak daju eterična ulja hladnim tiještenjem ali i destilacijom vodenom parom.

DESTILACIJA VODENOM PAROM
- ložište
- vodena para ulazi s donje strane biljne mase
- biljna masa pripremljena za destilaciju: vodena para svojim prolaskom kroz biljnu masu izvlači hlapive komponente iz bilja, a koje se dok su u tekućem stanju ne miješaju s vodom
- na vrhu izlazi smjesa vodene pare i hlapivih sastojaka iz bilja
- hlađenje i kondenzacija smjese para: budući su eterična ulja netopiva u vodi ovim postupkom se postiže njihovo međusobno odvajanje
- na dnu posude izdvaja se hidrolat (“cvjetna vodica”), voda u kojoj ostaju otopljene vrlo male količine mirisnih tvari
- eterično ulje izdvaja se na površini hidrolata
Hladno tiještenje

Hladno tiještenje je postupak kojim se dobivaju eterična ulja iz usplođa (“kore”) citrusa. Sitnim iglicama usplođe se izbuši, a zatim se podvrgava tiještenju. Tako dobivena ulja neki aromaterapeuti nazivaju esencijama kako bi ih razlikovali od eteričnih ulja dobivenih destilacijom. Ona nisu potpuno hlapiva kao ulja dobivena destilacijom vodenom parom, pa ostavljaju mrlje na mjestu gdje kapnu nakon što hlapivi dio ishlapi.
Ostali načini dobivanja
Konkreti nastaju ekstrakcijom mirisnih komponenti iz svježih ili sušenih biljaka pomoću nekog organskog otapala. Ukoliko se ekstrakcija radi iz biljnih smola onda se tako dobiveni produkt ekstrakcije naziva rezinoid.
Ako se konkret ili rezinoid podvrgnu daljnjoj ekstrakciji alkoholom etanolom dobiva se tzv. apsolut. Jasmin je primjer biljke iz koje se na ovaj način dobiva skupocjeni apsolut jasmina (to nije eterično ulje!). Problem je što u apsolutima uvijek zaostane neka mala količina organskih otapala ili alkohola pa se ne mogu upotrebljavati u aromaterapijske svrhe. Ekstrakcija se može izvesti i pomoću plina CO2 koji se lako ukloni, pa se takvi produkti mogu sigurnije koristiti u aromaterapijske svrhe.
Pomade su produkti drevnog postupka znanog kao “enfleurage” koji se danas rijetko koristi. Na tanak sloj bezmirisne masti stavljaju se cvjetovi jasmina ili drugog mirisnog bilja. Niže se sloj za slojem pa se mast s vremenom zasiti hlapivim mirisnim komponentama iz cvjetova. Na kraju se pomada podvrgne ekstrakciji alkoholom kako bi se dobio čisti apsolut ili parfem.

Kvaliteta eteričnih ulja


Eterična ulja često se patvore sintetskim spojevima, skuplja se ulja miješaju sa jeftinijima sličnog mirisa, dodaju im se razni kemijski aditivi ili se podvrgavaju dodatnim kemijskim procesima (deterpenizacija, peroksidacija…).
Natpis na etiketi “100% čisto eterično ulje” uopće ne garantira kvalitetu.

Jedan od pouzdanih načina da utvrdite radi li se o kvalitetnom ulju jest da provjerite što sve sadrži etiketa na bočici (ili certifikat kojeg bi prodavač ili dobavljač eteričnih ulja morao imati). Ako je eterično ulje aromaterapijske kvalitete ono će na bočici ili
oshadhi-etericna-ulja.png
u certifikatu imati napisano slijedeće:
-latinsko ime roda i vrste biljke iz koje je ulje dobiveno
važno je poznavati točnu vrstu iz koje je ulje dobiveno jer postoji više vrsta lavandi (prava lavanda, širokolisna lavanda, španjolska lavanda, lavandini), eukaliptusa (globulus, radiata, citriodora), metvica (paprena, limunska, nana), borova, jela, smreka, cedrova, tamjana i drugih biljaka
-dio biljke iz kojeg je ulje dobiveno iz različitih dijelova iste vrste mogu se dobiti ulja različitog sastava i djelovanja, primjerice ulje gorke naranče, petit grain i neroli dobivaju se iz iste vrste citrusa ali iz različitih organa
-način dobivanja ulja (jer o njemu također ovisi sastav i djelovanje ulja)
-glavne kemijske sastavnice
ulja dobivena iz iste vrste mogu imati različiti kemijski sastav ovisno o staništu, mikroklimi i drugim faktorima; to su kemotipovi ulja
-npr. ružmarin ima tri kemotipa različitog sastava i djelovanja, od kojih je kemotip kamfor štetan za jetru a kemotip verbenon je liječi, što zorno prikazuje da se ne radi o bezazlenim i zanemarivim razlikama; timijan ima čak devet kemotipova različitog farmakološkog djelovanja
-zemlja gdje je biljka rasla (znalcima može ukazivati na kemotip ulja)
-način uzgoja: biodinamički, organski, konvencionalni, tradicionalni, divlji rast… ukazuje na kvalitetu same biljke te na moguću zagađenost pesticidima i organskim gnojivima.
Ulja kojima na etiketi ili u certifikatu izostaje takva preciznost sumnjive su kvalitete i najbolje je ne koristiti ih na tijelu niti u aromaterapijske svrhe.

Djelovanje eteričnih ulja


Djelovanje eteričnih ulja na ljudski organizam još uvijek nije u potpunosti razjašnjeno. Kemijske sastavnice eteričnih ulja farmakološki djeluju na tkiva i organe, hormonski i živčani sustav. Iako svako ulje ima nekoliko glavnih sastavnica čini se da djelovanju pomaže sinergija svih, čak i onih najmanje zastupljenih komponenti ulja. Sličnim spojevima dobivenim sintetskim putem čini se da nedostaje “energija” koja dolazi iz životnosti biljaka iz kojih se ulja dobivaju.
Eterična ulja svojim mirisom djeluju i na čovjekovo raspoloženje i emocije. Putem receptora u nosu informacija koju nosi miris direktno odlazi u mozak. Postoji još i skriveno feromonsko djelovanje (najočitije kod muškatne kadulje).
Svako ulje ima svoju specifičnu “energetsku vibraciju” kojom može suptilno djelovati na ljudsko energetsko polje i na taj način osobu podržati u nekoj potrebi, zahtjevu, zadatku ili iscjeljenju. Iako postoje već ustaljena vjerovanja o tome na koji način svako ulje energetski djeluje, dobro je razvijati vlastitu osjetljivost i intuiciju da vas vodi u prepoznavanju specifičnosti svakog od ulja i utjecaju koje ima na ljudsko biće.
Načini primjene eteričnih ulja


Eterična ulja se mogu koristiti na razne načine. Najsigurniji način za laike je korištenje u aromalampici.
Ulja se mogu inhalirati, stavljati u kupke i saune, koristiti za masažu ili lokalno utrljavati, a neki ih koriste i u kulinarstvu. Prirodni kozmetički preparati i parfemi se također mogu napraviti s eteričnim uljima. Za takve načine uporabe već je potrebno osnovno znanje o aromaterapiji i poznavanje djelovanja i toksičnosti pojedinih ulja.
Eterična ulja terapijski se mogu koristiti i oralno, vaginalno i rektalno, no za takvu uporabu potrebno je doista veliko znanje aromaterapije (i poželjno medicinsko obrazovanje), te je najbolje kloniti se takve uporabe bez nadzora stručne osobe. U Francuskoj se takav način klinički primjenjuje uz izvanredne rezultate.
Aromalampica
Nakapajte na vodu u lampici sveukupno oko 12 kapi eteričnih ulja. Bolje ne miješajte više od tri različite vrste ulja. Ulja možete koristiti ciljano za neku svrhu ili ih slobodno miješati prema osobnom ukusu za mirise.
Aromalampica treba biti dovoljno velika kako voda ne bi isparila prije nego lučica dogori. Osim toga, zatvorene lampice se prije ugriju nego one otvorene na kojima je posudica s vodom na tankim držačima pa se u njima dio topline gubi u okolnom prostoru.
Osim aromalampice mogu se koristiti i difuzeri za eterična ulja. Njihova je prednost što se ulja ne griju već se hladna i nepromijenjena raspršuju u prostor.
Djelotvoran način za raspršivanje eteričnih ulja je da ih nakapate u bočicu koja ima špricaljku. Napunite je vodom i prije raspršivanja dobro promućkajte.
Inhalacija
Pola litre ključale vode ulijte u inhalator (ili ostavite u posudi). Kapnite jednu kap eteričnog ulja (npr. Eucalyptus globulus), glavu pokrijte ručnikom i udišite paru jednu minutu, zatim kapnite još jednu kap ulja i udišite sljedeću minutu. Na taj način kapnite do pet kapi eteričnog ulja odišući ih pet minuta. Ponavljajte inhaliranje 2-3 puta dnevno tijekom kraćeg razdoblja.
Kod astme izbjegavajte inhaliranje jer para može izazvati astmatični napadaj!

Kupka
Oko 40 kapi eteričnih ulja pomiješajte s pola decilitra sojinog vrhnja (koje je zbog prirodnog emulgatora sojinog lecitina najbolje sredstvo za disperziju eteričnih ulja u vodi). Kadu napunite vodom, a sojino vrhnje s uljima dodajte tek kad je kada puna jer će u suprotnom ulja ishlapiti s parom.
Za suhu kožu (ili ako se u kupku dodaje morska sol koja lagano isušuje kožu) dobro je u mješavinu eteričnih ulja i sojinog vrhnja dodati 1-2 žličice nekog hladno prešanog biljnog ulja koje će njegovati kožu.
Po želji u vodi rastopite šaku čiste morske soli (izvlači toksine iz kože i čisti energetsko polje - auru).

Vruće kupke (oko 38oC) su dobre za pojačavanje rada žlijezda znojnica, što je dobro ako imate prehladu ili gripu. U takvu kupku stavite neko imunostimulirajuće ulje (ravensara, čajevac) i nakon kupke otiđite u krevet iznojite se.
Opuštajuće kupke (29 - 34oC) služe za smirenje i opuštanje.
Okrepljujuće kupke (18 -24oC) stimuliraju, razbuđuju i osvježavaju. Stimulirajuća eterična ulja (ružmarini, eukaliptusi, borovi…) u takvoj kupki imaju najbolje djelovanje jer se u toplijima poništava njihov stimulirajući učinak.

Eterična ulja nisu topiva u vodi i zbog toga je za njihovu disperziju u kupki potreban dobar emulgator. Suprotno uvrijeđenom mišljenju morska sol, med ili kravlje vrhnje nisu dobri emulgatori. Nakon što kupku pripremljenu u takvim sredstvima potopite u vodu, eterična ulja će momentalno isplivati na površinu vode. Zbog veće koncentracije moguća je iritacija i peckanje kože, ovisno o upotrijebljenim uljima. Takva sredstva možete dodavati u kupke kao pomoćne tvari, ali za emulgator ipak upotrijebite sojino vrhnje.

Masaža
većina eteričnih ulja ne smije se nanositi direktno na kož već se prije toga moraju otopiti u nekom biljnom ulju koje se u aromaterapiji naziva i baznim uljem. Vrlo je važno paziti na koncentraciju takve mješavine koja nebi trebala prelaziti 5% za masažu cijelog tijela, a u slučajevima osjetljive kože ili pri masaži trudnica i male djece treba je smanjiti, ponekad i na 1%.

Treba zapamtiti da 1 kap eteričnog ulja na 10 mL baznog ulja daje koncentraciju 0.5%.

Izračunati koliko je kapi eteričnog ulja potrebno za željenu koncentraciju možete prema slijedećoj formuli:
broj kapi = [količina baznog ulja u mL] x [željeni postotak] / 5

Koncentracija eteričnog ulja u nekoj mješavini iz poznatog broja kapi i količine baznog ulja računa se prema ovoj formuli:
postotak [%] = 5 x [broj kapi] / [količina baznog ulja u mL]

Za masažu cijelog tijela potrebno je 30 - 50 mL baznog ulja, ovisno o vrsti biljnog ulja, veličini osobe i suhoći kože, te o stupnju dlakavosti kod muškaraca.

Lokalno utrljavanje
Ponekad se eterična ulja trebaju aplicirati na samo jedan dio tijela, npr. trbuh kod probavnih ili menstrualnih tegoba, na zglobove kod reumatizma i sl. U tom slučaju koncentracije eteričnih ulja u biljnom ulju mogu biti i preko 10%, ovisno o jačini iritabilnosti upotrebljenih eteričnih ulja (npr. koncentracija lavande može biti 10%, no limunske trave ne smije biti više od 2%).

Direktna aplikacija eteričnih ulja na kožu
Tijekom masaže ponekad će biti potrebno sanirati neki problem poput grča u mišiću ili jake boli. Tada se iznimno, na već namašćenu kožu, može kapnuti par kapi čistog eteričnog ulja koje je indicirano za dotični problem.
Za ovakvu primjenu eteričnih ulja potrebno je dobro poznavati njihovo djelovanje. Osim toga, nikad ih se ne stavlja na čistu kožu već prethodno premazanu s tankim slojem biljnog ulja.

Biljna (bazna) ulja


Biljna (bazna) ulja su masna ulja koja njeguju i hrane kožu, a služe i kao nositelji eteričnih ulja koja se u njima lako otapaju. Ujedno su dobri lubrikanti za masažu. S obzirom da ih nanosimo na kožu, a njima u masaži premažemo i cijelo tijelo, ona trebaju biti iznimno visoke kvalitete, nerafinirana i hladno prešana.
Bazna ulja se međusobno razlikuju po svojstvima i primjeni. Navedena se ulja najčešće koriste za kozmetičke pripravke, u masaži ili za lokalno utrljavanje. Mogu se koristiti pojedinačno ili se međusobno miješati.
VELIKIM SLOVIMA označena su ulja koja su provjereno najbolja za masažu cijelog tijela zbog omjera upijanja i klizavosti, a kurzivom su istaknuta i brzo upijajuća ulja koja u masaži imaju primjenu za lokalno utrljavanje većih koncentracija eteričnih ulja.

Avokado (Persea gratissima) je brzoupijajuće ulje poput makadamije i lješnjaka. Zbog lecitina kojim je bogato koristi se u kozmetičkim preparatima. Vlaži i omekšava kožu, pogotovo suhu i zrelu, te spriječava starenje koče (djeluje protiv bora). Kvalitetno avokadovo ulje mora biti duboke zelene boje, mutno je a u hladnjaku se zgusne.

BADEMOVO ULJE (Prunus amygdalis var. dulcis) je izvrsno ulje za masažu jer ima izvrstan omjer upijanja i klizavosti, a cijenjeno je i kao univerzalno kozmetičko ulje koje hrani kožu, posebice suhu i osjetljivu kožu.

Boražina (Borago officinalis) i noćurak (Oenothera biennis) su ulja bogata jednom rijetkom masnom kiselinom. Vrlo su nestabilna ulja pa ih treba miješati s drugim baznim uljima. Potiču zarastanje oštećene kože, a ukoliko su kvalitetna koriste se i oralno za njegu kože “iznutra”.

Jojoba (Simmondsia sinensis ili Buxus sinensis) ustvari nije ulje već tekući vosak, i ako je kvalitetan u hladnjaku se mora zgusnuti ili čak ukrutiti. Izrazito je dobar kozmetički preparat za sve tipove kože. Regulira stvaranje sebuma pa je dobar u tretiranju akni. Protuupalan je pa ga je zgodno koristiti u mješavinama kod upalnih infekcija kože. Koristi se i za tretiranje suhog vlasišta.

Kokosovo ulje (Cocos nucifera) na sobnoj temperaturi je kruto ulje (mast) intenzivnog ugodnog mirisa, korisno je za njegu kose, a u kozmetici se upotrebljava uglavnom zbog svojeg mirisa.

Lješnjak (Corylus avellana) je poput makadamije također brzoupijajuće ulje. Budući ima blago adstringentno djelovanje (steže) zgodno ga je koristiti za lokalno tretiranje proširenih vena i popucalih kapilara. Dobro je i za njegu masne i aknama sklone kože, te za tretiranje celulita.

Macerat centele (gotu kole) (Centella asiatica) obično se pripravlja u bademovom ulju. Tradicionalna je biljka za njegu oštećene kože. Ostavlja kožu baršunasto mekom, a jedino je ulje koje samostalno djeluje kod celulita potičući promjenu strukture tkiva.
Macerati kantariona (Hypericum perforatum) i nevena (Calendula officinalis) tradicionalno se rade u maslinovom ulju. No zbog svojstava maslinovog ulja neće biti od neke koristi ako se upotrijebe kao nosači za eterična ulja. Danas se može naći macerate pravljene u makadamiji ili drugim uljima. Oba macerata su inače poznata zbog svojeg djelovanja kod opekotina, kožnih upala, upala živaca (išijas, neuralgije) i kao analgetici kod npr. boli u križima. Macerat nevena je dosta nestabilan pa treba paziti da se brzo potroši ili da se stabilizira dodavanjem ulja pšeničnih klica. Macerati se mogu napraviti u sezamovom, suncokretovom ili u makadamijinom ulju.

Makadamija (Macadamia integrifolia) je ulje koje se izrazito brzo upija u kožu i kao takvo je odlično za lokalno apliciranje kada želimo da eterična ulja brzo dospiju u tkivo i krvotok. Jedino je ulje koje sadrži palmitoleinsku kiselinu koja se nalazi i u sebumu kože, pa je makadamija izrazito dobra za njegu zrele kože.
Maslinovo ulje (Olea europaea) tradicionalno se koristi za masažu. Međutim, budući je jako masno i gusto, sporo se upija u kožu pa će većina eteričnog ulja ostati na koži umjesto da uđe u tkiva i krvotok. K tome, ne vole svi miris maslinovog ulja, a ostavlja i teško perive mrlje na plahtama. Rijetko se koristi za kozmetičke pripravke.

SEZAMOVO ULJE (Sesamum indicum) koje se koristi za izradu kozmetičkih pripravaka i u ajurvedskoj masaži je svijetlo sezamovo ulje (postoji i tamno sezamovo ulje koje se dobiva od prženog sezama i ne koristi se u aromaterapiji niti za njegu kože). Izvrsno je za izradu krema te za maceriranje trava (kantariona, nevena, mrkve…). Navodno povoljno djeluje kod reumatizma.

Shea maslac (karite maslac) (Butyrospermum parkii) je afrička biljka koja se tradicionalno koristila za njegu novorođene djece, prirodni je UV filter i štiti kožu od isušivanja.

SUNCOKRETOVO ULJE (Helianthus annuus) je blago adstringentno pa se primjenjuje kod pro?irenih vena. Djeluje blagotvorno kod suhe i oštećene kože, ali i masne kože.

Tamanu (Calophyllum inophyllum) je ulje duboke zelene boje, iznimnog djelovanja kod upala kože (psorijaza, seboreja), te kod bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija kože. Najbolje ulje za tretiranje proširenih vena.

Ulje ploda divlje ruže (Rosa rubiginosa, R.mosquetta) je izvrsno ulje za regeneraciju kože pa se koristi lokalno kod ožiljaka, bora i za zrelu kožu, opekline, ekceme i psorijazu. Vrlo ga je teško dobiti pa se često patvori s maceratom plodova šipka u nekom drugom ulju. Pravo ulje ploda divlje ruže, za razliku od macerata, ne smije biti jarke crvene boje i nema miris po šipku.

Ulje pšeničnih klica (Triticum sp.) je bogato vitaminom E koji je prirodni antioksidans i kao takvo je odlično za revitaliziranje suhe i zrele kože. Dodaje se drugim uljima kako bi se spriječilo njihovo užeganje

Izvor: Centar Cedrus
 
Vrh Dno