• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Djela govore više od riječi

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Neverbalna komunikacija

Stara poslovica, svima dobro znana, kaže da djela govore više od riječi. Psihologijska istraživanja upravo nam to i potvrđuju. Smatra se da samo 7% emocionalnog značenja prenosimo riječima. Oko 93% prenosimo tonom glasa i neverbalnim znakovima kao što su govor tijela, geste, izrazi lica i sl.
Neverbalni znakovi stvaraju značenje poruke koju prenosimo. Isto tako, naše osjećaje i reakcije temeljimo ne toliko na onome što druga osoba kaže, koliko na onome što ona čini .Kada npr. ono što osoba govori nije usklađeno s onim što osoba čini, svi ćemo prije povjerovati neverbalnim znakovima i to zbog toga što je neverbalne znakove teže odglumiti.

abb19a51c55eaa67bc74466050fd505f.jpg

Istraživanja pokazuju da uglavnom sve po čemu prepoznajemo laže li nam druga osoba ili ne, dolazi od neverbalnih znakova. Zbog postojanja neverbalne komunikacije mi ne prestajemo komunicirati. Možemo prestati govoriti, ali je gotovo nemoguće prestati slati neverbalne poruke.

Neverbalna komunikacija
Neverbalna komunikacija usko je povezana s verbalnom. Neverbalni znakovi zamjenjuju, naglašavaju ili su u neskladu s verbalnom porukom. Možemo oduševljeno zahvaliti na rođendanskom poklonu dok naše lice odaje da to i nije baš neki pogodak.
Sasvim sigurno mi i oblikujemo tijek razgovora neverbalnim znakovima kao što su: podizanje kažiprsta, kimanje glavom, podizanje obrva, približavanje tijelom ili promjena u kontaktu očima. Najvažniji čimbenici neverbalne komunikacije su govor tijela, izrazi lica, ton glasa te organizacija vremena.

7629dc4f3a702299aa5e0920b4b94969.jpg

Govor tijela
Tijelom možemo pokazati usmjerenost na drugu osobu i otvorenost za komunikaciju. Kako to izgleda? Tijelo je okrenuto prema drugoj osobi. Gledamo drugu osobu u oči dok ona govori. Kimamo glavom dajući tako znak prisutnosti i koncentriranosti na ono što se govori.
Isto tako, udaljenost na kojoj sjedimo ili stojimo, način na koji držimo svoje tijelo (opušteno ili uspravno), rukovanje, dodirivanje, grljenje, odgurivanje, lupkanje po leđima itd., sve su to važne neverbalne poruke koje šaljemo i primamo od drugih ljudi. Govor tijela uključuje i izraz lica.

Izrazi lica vrlo su moćni načini neverbalne komunikacije. Neki autori smatraju da izrazi lica uključuju čak 55% ukupne neverbalne poruke. Naši izrazi lica odražavaju osjećaje. Oni mogu privući ili odbiti druge ljude. Kontakt očima ili njegov izostanak, pokreti usnama (grickanje, oblizivanje i sl.), nosom (šmrcanje, dodirivanje i sl.) i obrvama također šalju neverbalne poruke

a6b03d4600200e95b000aa19d06c362e.jpg

Gstikuliramo obično rukama. Rukama možemo iskazati brigu, zainteresiranost i poštovanje, ali i nervoznim odmahivanjem poslati poruku da je ono što druga osoba govori glupo ili pogrešno.

Ton glasa je moćno oružje neverbalne komunikacije. Možemo reći jednaku rečenicu, a da njezin smisao bude potpuno različit, ovisno upravo o tonu koji smo upotrijebili.

Organizacija vremena je također oblik neverbalne komunikacije. Napraviti prostora za drugu osobu u našem životu i posvetiti vrijeme drugoj osobi znači reći joj da nam je stalo do nje. Svi mi mnogo radimo i puni smo obveza, ali dobra organizacija vremena može pomoći da pružimo onima koje volimo ono što im je i najdragocjenije – vrijeme provedeno s nama i našu pažnju.

Kako čitati neverbalne znakove?
Neverbalni znakovi najčešće su istodobni i teško ih je pratiti. Dok gledate nekoga u oči, možda će vam promaknuti nešto u pokretu ruke. Sve se događa odjednom pa je zbog toga teško, a vrlo često i zbunjujuće pokušavati pratiti sve odjedanput. Većina ljudi to ne čini, bar ne svjesno, što ima dobre i loše strane.

e7d71972e4db731abadf359a3b6efe59.jpg

Upravo zato što neverbalne znakove interpretiramo podsvjesno (tako da zapravo ne znamo točno reći što smo vidjeli, ali smo stekli određeni dojam) taj bi dojam mogao biti prilično točan.
S druge strane teško nam je razumjeti zašto smo stekli neki dojam o toj osobi, pa smo onda skloni takav dojam zanemariti.
Neverbalni znakovi su određeni kulturom, spolom pa čak i s dobi. Zna se da se ljudi u svim kulturama smiješe kada su sretni i mršte se kada su nesretni. Još neke geste su univerzalne, ali jedan dio neverbalnih znakova ipak se znatno razlikuje od kulture do kulture. Npr. podizanje palca u nekim je kulturama znak pozitivnih osjećaja dok u je u nekim drugim kulturama uvredljiv. Isto tako razlike između muškaraca i žena kao i osoba različite dobi mogu ometati čitanje neverbalnih znakova.
Kontekst i okruženje mogu utjecati na interpretaciju neverbalnih znakova. Istraživanja pokazuju da čak i jednostavna promjena boje u pozadini fotografija može utjecati na interpretaciju emocije koju iskazuje osoba na slici. Sve to govori u prilog tome da interpretacija neverbalnih znakova sasvim sigurno nije jednostavna, a vrlo često ne mora biti ni precizna.

Općenita pravila:
Općenito mi se primičemo osobama i stvarima koje nam se sviđaju i odmičemo se od onoga što nam se ne sviđa. Znači, svi neverbalni znakovi koji nas primiču, naginju ili otvaraju prema drugoj osobi izražavaju pozitivne osjećaje. To uključuje kontakt očima, naginjanje prema drugoj osobi, osmijeh, dodir.

4c7214abe889a51219f5a58ca6657017.jpg

Kada smo zainteresirani za komunikaciju s drugom osobom više smo aktivni, pokretljivi. Monoton, jednoličan ton glasa i vrlo malo tjelesnog pokreta upozoravaju na nedostatak zanimanja. Zainteresiranost se pokazuje i znakovima kao što su kontakti očima, promjenama u intonaciji glasa, izražajnijim izrazima lica, naginjanjem prema drugoj osobi, pokretima općenito.
Uvijek proučite i kontekst i nemojte pokušavati čitati samo neverbalne znakove, bez uzimanja u obzir verbalne komunikacije, fizičkoga i emocionalnog konteksta. Npr. nečije ruke mogu biti prekrižene na prsima samo zato što je u sobi hladno, a ne zato što se ta osoba zatvara prema nama. Koncentrirajte se na grupe znakova. Ako su prekrižene ruke na prsima praćene odmicanjem pogleda i jednoličnim tonom glasa, to nam već daje cjelovitiju informaciju.

Sheportal.net

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
2cd31e622929bfcc06efb7bb98496dfa.jpg

Precizniji smo u čitanju neverbalnih znakova onih ljudi koje poznajemo. Promjene u ponašanju često su vrlo uočljivi znakovi. Npr. imamo iskustvo da neka osoba obično plače kada dobije poklon i učimo da ona tako izražava radost u toj situaciji. To je obrazac ponašanja koji zapamtimo.
Provjeravajte svoje zaključke. Na primjer, dođete kući i objavite svom partneru da su vam ponudili bolji posao. Kažete to i vaš partner zašuti. Umjesto što pretpostavite da je uzrujan, pitajte ga: “Znači li ova šutnja da ti se ne sviđa ta ponuda?”. Možda otkrijete da je jednostavno ostao začuđen. Nemojte zaboraviti da nastojite razumjeti opažano ponašanje, a ne čitati misli.

Kako neverbalnim znakovima poboljšati odnose?
Koristite se tonom glasa ovisno o onome što govorite, kao što se glazbenik koristi svojim instrumentom. Odmah reagirajte na signale koje vam šalju drugi ljudi. Ako vam nije jasno što se događa, pitajte. Bolje je uskladiti se s osjećajima koje nam odašilje druga osoba nego ostati koncentrirani na ono što želimo reći.

82c34da5710baf42e82412d048c01770.jpg

Reagirajte na nježnost i drugih ljudi. Mnogi ljudi imaju teškoća s dodirom ili zagrljajem. Ionako vjerojatno imate veće potrebe za zagrljajem nego što imate prilike biti zagrljeni. Prema tome, nemojte se opirati nego se prepustite. Pohvalite i zahvalite kada vidite da vas druga osoba pozorno sluša i reagira neverbalnim znakovima na vas. To će komunikaciju obostrano učiniti još ugodnijom.
Koristite se kontaktom očima. Često npr. ne gledamo druge ljude kada nam je neugodno ili kada govorimo o bolnim temama. Kada razgovarate o problemima ili teškim temama s nekim koga volite, uhvatite tu osobu za ruke svojim rukama. To će poslati poruku da to što govorite ima za cilj povećanje bliskosti, a ne rušenje mostova. I pomoći će da druga osoba čuje ono što joj želite reći umjesto da se osjeti napadnuto i da se brani.

IzvorSheportal.net

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Ovo je jako dobar tekst. hvala Anuška.... treba se podsetiti neki put i na takve neverbalne ili verbalne kontakte... :thumbsup:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Psiholozi kazu da je 70% nase komunikacije neverbalno i da je jedino taj vid iskren i ne moze se lazirati...:)

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Psiholozi nisu uvek u pravu, kao što ni psihologija nije tačna. Svake nedelje čitam stručnu literaturu, proveravam neke nove podatke i analize, i svaki put se razočaram kada jedan isti stručnjak počne da osporava samog sebe iz godine u godinu.

Slažem se da je neverbalna komunikacija, pokreti i govor tela priča za sebe, ali koliko tačna i kod koga koliko verodostojna to je već nešto veoma individualno.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Time sto osporavaju sebe kada dodju do novog zakljucka/otkrica, ne umanju svoj kredibilitet. Naprotiv. Istrazivanje, strucno i porefsionalno, ljudske psihe i duse je zahtevnije od bilo koje prirodne nauke i sasvim je normalno da ce uvek biti novih otkrica i zakljucaka.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ali ne baš sa toliko promena mišljenja i stavova. Ponekad baš preteraju. Ponekada su razlike nebo-zemlja. Realno. :laugh:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
U svim naucnickim krugovima to postoji, s jerdnom bitnom razlikom. Ti sam isto mozes donositi zakljucke, analizirati bez obzira sto ti to nije struka i sam porecniti, za razliku od recimo dileme astrofizicara oko tamne materije.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
U svim naucnickim krugovima to postoji, s jerdnom bitnom razlikom. Ti sam isto mozes donositi zakljucke, analizirati bez obzira sto ti to nije struka i sam porecniti, za razliku od recimo dileme astrofizicara oko tamne materije.

uuuuuuu gde ti odeeeeeee........ :roflmao:

Opet, citiram sebe u vezi ovoga: "Slažem se da je neverbalna komunikacija, pokreti i govor tela priča za sebe, ali koliko tačna i kod koga koliko verodostojna to je već nešto veoma individualno."

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Ynam da sam skrenula s teme, svoje izjasnjenje dadoh gore, nego sam replicirala na tvoje, cini mi se, rezignirano shvatanje psihologije :)

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Tako si zvucao...Mozda gresim :)

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ja u napadu teškog razmišljanja (jer sam ograničen) imam problema da pohvatam sve ono što želim da kažem (a ne znam kako) pa sve deluje kao da se protivim svemu što je dokazano (i dalje ne verujem) i onda zvučim kao nervozni ali prepametni ludak (nisam daleko od istine) i na kraju me ljudi shvate pogrešno kao nekog ko voli da se svađa (a velika sam dobrica) što mene uopšte ne sprečava da i dalje gunđam ako naiđem na pametnijeg od sebe (takvog još uvek nema) i tako nastaju problemi (koje ja ne uviđam).

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Nije to dijagnoza, volim da se zezam na svoj račun, kad mi dođe. Ja sam čudan tip čoveka, neko me ne shvati nikad (što je njihov propust), a nekom je potrebno vreme (da se uveri da nisam zaista lud). :laugh:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Ja sam te provalila, odma da ti kazem. :D Mom oku nista ne promice:sneaky: . Vidis kako uspevam da te navucem na dijalog i to lep, konstruktivan...:genije:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Bravo za nas genijalne i neshvacene :roflmao:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Moja dela govore više od reči, ali ono što ja sada pokazujem, vi ne možete da vidite. Gestikulacija i prikriven govor tela je genijalna stvar, naročito kada komuniciramo preko neta...niko ništa ne vidi, a ja mogu da vam pokažem šta god želim. :laugh:

Vrh Dno