• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Divcibare

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
660
Horoskop
Vodolija
Opšte:
Divčibare se nalaze na planini Maljen, 37 km jugoistočno od Valjeva, na nadmorskoj visini od 980 m. Kao posledica povoljnog geografskog položaja do Divčibara dopiru uticaji primorske klime, koja se tu susreće sa karpatskom i panonskom, čime se može objasniti povećano prisustvo joda u vazduhu.
Divčibare imaju blagu klimu, prosečno 239 dana bez vetra, 280 dana bez padavina. Zime obiluju snegom, a prosečna temperature vazduha leti ne prelazi 22 stepena C. Zbog toga su proglašene klimatskim mestom.
Povoljan geografski položaj, bogat biljni i životinjski svet, obilje izvora i tekućih voda svrstavaju Divčibare u najatraktivnija turistička mesta u Srbiji. Na Divčibarama preovlađuju četinari, a u samom centru uzdižu se planinski borovi, koji inače nigde drugde ne rastu na manje od 2000 m nadmorske visine. Prirodni rezervati na Divčibarama su stara šuma na Velikoj pleči, Vražji vir na reci Crna Kamenica i kanjon Crne Reke. Posebna atrakcija je 20 m visok vodopad Skakalo na reci Manastirici.
ako se nalaze u planinskom regionu, Divčibare su visoravan koja ima blage padine i idealne terene za duge šetnje. Zatalasanim brežuljcima i turisti slabije kondicije, bez mnogo napora, za sat-dva mogu da osvoje maljenske visove. Ove šetnje su podjednako lepe i leti i zimi, a što je zanimljivo staze su bele u oba godišnja doba: zimi zbog snega, a leti od belih latica narcisa. Ovaj cvet koji je zaštitni znak Divčibara tu dostiže visinu i do pola metra, a po njemu je nazvana i manifestacija BELI NARCIS koja se organizje već decenijama. Zimi, zbog obilja snega, skijašima je na raspolaganju nekoliko ski staza. Na severnoj padini Crnog vrha je najduža staza od skoro kilometar sa žičarom čiji je kapacitet 700 skijaša na sat. Staza je osvetljena i koristi se za noćno skijanje. Turisti mogu da uživaju na terenima za male sportive, da igraju tenis, da šetaju obeleženim stazama, jašu.
Tokom cele godine na Divčibarama se održavaju raznovrsne turističke, kulturne i sportske manifestacije, kao što su "Beli narcis", "Dani gljiva", Zimski festival dečije rekreacije itd.

Tony Montana

Šalabajzer
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.11.2011.
Broj reagovanja
858
Horoskop
Ribe
Mogu misliti kako pod snegom extra izgleda ... jedino što ne znam kako je uopšte moguće stići sad do tamo :)

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.259
Horoskop
Ovan
Bio sam pre nekih desetak godina tamo. Možda i više. Da li i dalje radi žičara?

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
660
Horoskop
Vodolija
Juce nisam stigla detaljnije, onako iz mog ugla, isli smo na casove skijanja ;), ali evo sad imam vremena....
Dakle, posto smo hteli da promenimo gradsku klimu, nismo skijasi, pa su stoga otpali veliki ski centri tipa Kopaonik ili Jahorina, ostali su nam Zlatibor, Tara, Javor, Divcibare....
Ja sam kao klinka bila na Divcibarama, moj muz nikad pa je tako odluka pala da dodjemo ovde, kao i naravno blizina Beogradu, a i povoljna klima...
Lepo smo doputovali (sad mislim da ce mozda biti problem da se vratimo :), tako da apelujem na nase poslodavce da nam pravdaju dane u skladu sa vanrednim stanjem ako nam se produzi boravak ovde).
Smesteni smo u jednoj privatnoj vili - koja se ovde najcesce reklamira, ne bez razloga, sve je izuzetno korektno, a nasi domacini su izuzetno ljubazni. Cene su pristupacne, mi jednosobni apartman placamo 30 evra dnevo... I otprilike tako se krecu cene apartmana, sobe su nesto jeftinije (20-25 evra). Sto se tice hrane, postoji tezga-dve na pijaci koje prodaju domace suhomesnate proizvode, kao i mleko, mlecne proizvode i med... Cene su takodje ok... sta znam kajmak oko 600, litar domaceg mleka 60 din., med pravi 700 din/kg, duvan cvarci 900din/kg...
samoposluge, tj jedine prodavnice u mestu su u vlasnistvu istog lika koji ima i jedan hotelcic, i prilicno su nesnabdevene... nekako, cini mi se da sam vise ocekivala od ipak jednog, pa i nerazvijenog turistickog mesta... jer ako imate sasvim pristojne vile sa apartmanima i sobama za svaku pohvalu i na ovako malom prostoru vise hotela i odmaralista onda bi bilo ok i da postoji dobro opremljen market. Sem tih prodavnicica (2-3), postoji i mozda tri trafike na kojima mozete kupiti stampu, sitnice, razglednice, sitne igracke i suvenire. takodje sa slicnim sitnicama postoji i 2-3 tezge na pijaci. Preko puta pijace je trzni centar, koji se bukvalno ne vidi od snega pretrpan je, ali kako naslucujem, sastoji se iz par brvnara od kojih je jedna pekara, jedna mesara i jedna prodavnica suvenira... nisam uspela da vidim ima li sta jos... Nigde nismo usli, mada ja planiram u tu prodavnicu suvenira rucne radinosti...
Bili smo na nekoliko mesta na rucku, hrana je ocajna!!!
Onda smo otkrili jedan restoran na samom ulazu u mesto, izdaje i apartmane, ne znam da li smem da ga reklamiram?! i tu smo otkrili normalnu, ukusnu klopu, sasvim profesionalnu uslugu, cistoca na zavidnom nivou... dakle sve pohvale... cene su kao u pristojnijim beogradskim restoranima, tako smo caj platili 150 din, porciju corbe 290, porcija kolenice sa krompirom ispod saca 900 din, palacinke 300 din... Odnos cene i kvaliteta prihvatljiv, ili me sad taj utisak drzi posle neke klope na drugim mestima, gde su cene nize ali vratite celu porciju...
Eto, mislim da im treba jos neka pristojna kafanica :)
Inace, topla cokolada im je na manje - vise svakom mestu ista i dobra...
Mala staza radi i radi zicara i nas malisa tu uci da skija. Placamo mu casove u jednoj ski skoli, gde smo i iznajmili opremu. Inace, casovi su bas povoljni, jer znam da se casovi po ski centrima krecu od 25-30 evra, a mi za njega placamo 1000 din + 350 din oprema/ dnevno.
Snega, naravno ima u izobilju, gotovo da se nista i ne vidi od snega, mada koliko vidim ovde sasvim lepo odrzavaju i ciste puteve, tako da je prohodno. Vazduh je prelep. Ma sve je super kad se saberu cinjenice da smo nas troje zajedno na odmoru i van grada.
Suma sumarum, smestaj je dobar i topao sto je najvaznije, za klopu smo se ipak snasli (nema teorije da ne nadjem kafanicu koja ce biti dobra mom stomaku :laugh:), priroda je super i bice mi zao kad sutra krenemo kuci...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.259
Horoskop
Ovan
I dalje nije skupo na Divčibarama. I naravno da se sme reklamirati restoran. :)

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
660
Horoskop
Vodolija
pa bili smo u restoranu Diplomat club... stvarno su extra... imaju oni svoj sajt mozes da vidis... a evo i par slicica sa divcibara... ;)
DSC01554.JPG

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
660
Horoskop
Vodolija
Ovo je taj "trzni centar" preko puta pijacice, naravno skroz zatrpan ;)
DSC08974.JPG

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
660
Horoskop
Vodolija
I evo jos jedne slicice, pa odoh da jos malo uzivam u "zimskim carolijama"

DSC08996.JPG