• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Diskriminacija

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Diskriminacija u najširem smislu predstavlja razlikovanje. Svaki pravni propis izvršava diskriminaciju ako utvrđuje relevantne karakteristike pravnih ili fizičkih lica za koje definiše ispravno-zakonsko-postupanje. Diskriminacija označava i različito postupanje prema nekim pojedincima ili grupama na temelju činjenice koja ih određuje „različitima“. U tom smislu „diskriminisan“ znači „isključen“ - primer osoba sa invaliditetom.
slide.jpg
Diskriminacija narušava ljudska prava i ljudsko dostojanstvo. Jednakost svih ljudi kao jedno od osnovnih ljudskih prava zahteva nediskriminaciju. Zaštita od diskriminacije: savremeno prava privilegovano štiti načelo nediskriminacije koje zabranjuje politike koje uzrokuju smetnje ili štete pojedincima ili grupama zbog svoje rasne, nacionalne, religijske pripadnosti, invaliditeta, seksualne orijentacije, socijalnog ili bračnog statusa.

Najčešće diskriminacije kod nas su rasne i ekonomske. Da li ste vi nekada osetili diskriminaciju na svojoj koži? Kako je to izgledalo? Da li, možda, vi nekog diskriminišete i zašto?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Diskriminacije ima na svakom koraku, nismo slepi, ali kako je sprečiti? Teško.

Diskriminisati nekog na osnovu seksualnog opredeljenja, religije ili zato što homoseksualac...to je nenormalno. Valjda dobar poslodavac koji drži do svog posla i zarade i napretka firme, traži najboljeg radnika. Kakav nam je zakon danas, šta se sve izdešavalo u međuvremenu, ja se slažem sa odgovorima ovde koje sam pročitao, da je to izgovor za smanjenje broja radnih mesta.

Diskriminacija koja me najviše začudila je podela na polove. Nisam mogao da dobijem nekoliko poslova zato što sam muškarac, iako socijalno ugrožen i bez stalnog zaposlenja, iako stručan sa dugogodišnjim iskustvom i vredan kao čovek, nisu se udostojili da objasne po čemu nisam zadovoljio kriterijume za posao. Ja mogu da nagađam i opišem, ali mislim da svi već sve o takvim slučajevima znaju.

Da ne spominjem tek kako se vrši selekcija po izgledu, polu, životnom dobu, poreklu...

Diskriminacije su postale nešto kao nepisani zakon, koji svako može da tumači na svoj način i da ga primenjuje kako hoće, bez obzira na kakvu se diskriminaciju odnosi.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.296
Horoskop
Ovan
Trudim se da ljude razlikujem kao dobre i loše. I tako decu vaspitavam. Nisam doživeo diskriminaciju.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Svaki dan ovde mogu nešto novo da dodam. Iako neko nije nikada osetio diskriminaciju na svojoj koži, ne znači da je nema i da ne postoji. Ovde je najgore što neko gleda i prisustvuje tome, a nikada ne reaguje. Dovoljno je da ima, a ima puno, onih koji ne reaguju...i da to označi da se većina sa diskriminacijom slaže, da mu to dođe kao "dobar dan". Tako će je samo biti sve više.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
U pravu si Boki, ima je sve više a niko ni prstom da mrdne .

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.707
Horoskop
Lav
Osetila sam diskriminaciju, mobing na poslu i izgledalo je užasno. Danima sam plakala i pitala se da li ja to grešim ili ta osoba, jednostavno to je uticalo i na psihu.
Kada je u pitanju ovaj vid diskriminacije na poslu, mnogi okreću glavu, dok im se to isto ne dogodi.
Inače, ne diskriminišem nikoga. Ljude delim na dobre i loše.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Diskriminacija, cini mi se, najcesce pominjana rec u 21. veku.

Problem sa diskriminacijom je sto je veoma mocno oruzje koje se moze upotrebiti iz najgorih pobuda.

Necu sad i ja da pisem o ovome sto ste vi gore vec pisali, diskriminacije na poslu i sl dakle slazem se tu sa vama...

Ja bih to koriscenje diskriminacije iz drugog ugla da pogledamo, a koji se ili namerno previdjuje ili se zaista ne vidi....

Elem mnogi ljudi neopravdano koriste tu rec i za svoj jedini stit koriste bas tu rec. Mozda to kod nas nije toliko izrazeno, ali recimo na zapadu jeste. Npr, iz pouzdanih izvora znam, da jedan deo crnaca u USA prilicno podmuklo koriste tu reci i ne dozovoljavaju da im se bilo sta kaze, a da se ne optuzi za diskriminaciju. Iako se x puta desi da to nema veze sa diskriminacijom. Dakle najteze je kada na slobodno drustvo pucate njihovim oruzjem.

Dakle to je razlog vise iskoreniti diskriminaciju, ali se plasim da je to nemoguce.

Vrh Dno