• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Da li je bolje raditi od doma ili vani?

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Posao od doma – dobra ideja?

01.01.2013. Kategorije: Poslovanje

Danas se sve više pitamo dali je bolje raditi od doma ili negdje vani. Ako već radimo doma, tada se pitamo dali tako miješamo svoj privatni život s poslovnim. Pitanja je mnogo, ali odgovori su poprilično jednostavni. Ako imate priliku pokrenuti neki posao koji možete raditi od kuće, tada bi bilo najbolje osigurati sve potrebno da vam se birokracija ne nađe na putu ostvarenja vašeg sna.

posao-od-doma.jpg

Posao od doma, Foto: Yuri Arcurs/Shutterstock

Postoji par koraka koje bi trebali poduzeti.
Prvo što trebate imati je cilj, odnosno plan. Bez jasnog plana nema ni realizacije. Ako ste već odlučili svoj hobi pretvoriti u posao, tada se raspitajte kakvi su uvjeti na tržištu, isplati li se uopče započinjati s poslom. Zatim si trebate stvoriti radni prostor i pokušati uštedjeti koliko je više moguće, jer su nam financije, pogotovo na početku najpotrebnije. Nakon toga nabaviti sve potrebne dozvole i dogovoriti se s obitelji.
Danas kad je situacija ovako loša, puno poslodavaca se odlučuje na opciju rada od kuće, kako bi prije svega uštedjeli na troškovima, ovako ne moraju dati otkaz, trošak je smanjen, a radnik radi od doma. Naravno da ovakav scenarij nije moguće svugdje izvesti, ovisi o prirodi posla.
Znači imamo posao od kuće koji sami pokrećemo te posao koji radimo za nekog drugog samo od kuće. Ovakva situacija ima svoje prednosti i mane. Recimo da trenutno pričamo o situaciji kad radimo za nekog. Prednosti su da se ujutro dižemo kada nama odgovara, radimo pod puno manjim pritiskom, sami si planirano dan i radne obaveze, možemo otići i obaviti par stvari bez da nam itko mjeri vrijeme itd. Kao što vidimo prednosti je mnogo.
Međutim recimo da ni ovakva situacija nije idealna. Poznato je da je čovjek najproduktivniji na radnom mjestu, kod kuće je to ipak malo teže. Zatim kontrola, moramo imati čvrst karakter da kad si nešto zadamo da to i odradimo. Kad smo kod kuće upoznajemo manje ljudi, jer se toliko ne krećemo. Kao što vidimo omjer prednosti i mana je tu negdje, reklo bi se da to ovisi od čovjeka do čovjeka.
Kad govorimo o svom poslu gdje smo mi poslodavci, prednost je ta što ne moramo plaćati najamninu za prostor. Praktički kada završite posao ne morate putovati kući, vi već jeste kod kuće itd. Međutim ono što se smatra nedostatkom ovakvog aranžmana je da si trebate napraviti prostor za rad unutar svog životnog prostora u kojem živite s obitelji. Trebate znat razlučit posao od privatnog života, a to nije lako, ali nije ni nemoguće.
Kao što vidimo, sve je moguće, ali mislim da bi se većina složila s tezom da posao kod kuće ipak ima više prednosti, možda više tamo gdje radimo za nekog drugog, nego gdje smo mi poslodavac.
Autor: S.Š.
Posao kod kuće, realnost novog vremena

Oduvijek ste sanjali o poslu u kojem vam šef neće visiti nad glavom, a neprestana gužva i galama parati živce. Ujutro uopće ne morate skinuti pidžamu, a o odijelu niti razmišljati. Čini se nemoguće, no posao kod kuće sve više postaje realnost i u Hrvatskoj, zahvaljujući razvijenoj kompjutorskoj tehnologiji.

posao-kod-kuce.jpg

Mlada majka radi od kuće, Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Mnogi ljudi danas otvaraju vlastite tvrtke, a u nedostatku poslovnog prostora ili uštede posao organiziraju u kućnom okruženju. Također, postoji i sve više tvrtki, privatnih ili javnih, koji zaposlenicima nude mogućnost rada kod kuće. Statistike pokazuju da je posao kod kuće posve uobičajena stvar u razvijenim zemljama gdje više od 60% tvrtki ima takvu mogućnost. U SAD-u čak 37% radno sposobne populacije barem jednom mjesečno obavi neki posao kod kuće.
Rad kod kuće potpuno je drugačiji od onog što nudi uobičajeni odlazak na posao, ima svojih prednosti ali i nedostataka. Dok na radnom mjestu u nekoj tvrtki uvijek možete računati na pomoć kolega na „poslu u papučama“ prepušteni ste sami sebi. Odlučite li se za takvu vrstu posla znajte da je ključ uspjeha dobro organizirano vrijeme i prostor u kojem se radi, sami morate odrediti pravila i pridržavati ih se.
Nakon što odredite mjesto na kojem ćete raditi vrijeme je da uspostavite načine samokontrole. Jedan od njih je mjesečni pregled poslova koje ste trebali obaviti. Kako se ne biste organizacijski potpuno izgubili, odredite uvijek isti dan u mjesecu kada ćete provjeriti odgovara li ono što ste zamislili onome što ste stvarno učinili. Ako niste sve obavili što ste isplanirali, sada je vrijeme da to učinite.
Kao i na uobičajenom radnom mjestu i kod kuće ćete poslove obavljati s više ili manje uspjeha. Jednom ćete lako postići planirano, a već drugi put bezuspješno ćete se mučiti s hrpom papira. Izbjegnite takve situacije određivanjem dnevnih, kratkoročnih ciljeva koji će voditi ostvarenju dugoročne zamisli.
Među najvećim nedostacima posla kod kuće su različite situacije koje vas mogu omesti u radu, poput televizora koji vam stalno odvraća pogled i misli ili djece koja su sretna što toliko vremena provodite s njima. U takvim trenucima važno je odvojiti poslovno od privatnog čime ćete poboljšati produktivnost, ali i kvalitetu privatnog života.
Nužno je znati da kod kućnih poslova postoji mogućnost usporavanja profesionalnog napredovanja. Kada ste svakodnevno u uredu, stalna komunikacija s kolegama, organizirana edukacija i dostupnost stručnoj literaturi olakšavaju usavršavanje i stjecanje novih vještina. Iako takav posao zahtijeva mnogo samodiscipline i motivacije sve je više ljudi privlači fleksibilnost radnog vremena, mogućnost bolje koncentracije i smanjenje troškova odlaska na posao u tvrtku. Možda je to ono što će i vas privući da razmislite o promjeni posla.
Autor: I.H.
izvor:zbunjen:avjetnica

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.293
Horoskop
Ovan
Volim rad u grupi, poludeo bih kada bih radio kod kuće.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Meni je svejedno, samo da ima posla. Nisam preterano timski radnik, ne volim da mi se neko meša u posao i pravi probleme, ni da izvlačim nekog ko se "šlepa". Radim sam i znam da ću samo ja da trpim i pohvale i krtike i da ispravljam svoje, a ne tuđe greške.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
isti ja:) ..... samo hvala bogu tako sam i radila sama.... dobro, imala sam i dva radnika, jedan šofer a drugi fizikalac...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Pa šta drugo ženi treba više...fizikalac i šofer, i to je to. :)

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:....:hilarious::roflmao:

zeki ti samo..... :laugh:

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.704
Horoskop
Lav
Nikada nisam razmišljala šta bih radila od kuće. Nemam ideju..a u kolektivu je mnogo lepše.

Vrh Dno