Čvarci

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Očekivao sam da ćeš reći da nabavim papir i uvijem ga. :mne:

saska

penelopa
Kolonista
evo za majstora..mada ,mozda sam okasnila :mne:
Duvan-čvarci
Duvan-cvarci su čvarci koji se dobijaju dužim kuvanjem,prženjem i ceđenjem, dok se ne raspadnu i dobiju zlatnu boju.
Tacnije prave se kao i obicni cvarci , a onda se stavljaju male kolicine u specijalnu platnenu vrecu i cede Kada se tako iscede , onda se ta vreca stavlja pod presu i cedi se dok joj ( ili cediocu ) dusa ne ispadne
Zbog samog procesa pravljenja dobija se mala kolicina , pa su samim tim jako skupi i smatraju se pravim specijalitetom.

Habibi

Član partije :P
Kolonista
Probala sam te duvan cvarke i da budem iskrena meni je to bilo kao da sam jela suvu travu...
Vise volim ove obicne krckave...

beli ocnjak

Kolonista
Kolonista
duvan čvarci i jesu malo suvi, ali njih volim da jedem dok su vrući, pa posle brzo zaglavim u 'tamo gde i car ide pešaka' :mne:

Boki

Suspendovan nalog
Najbolji su "duvan" čvarci, pamtim ih još kao dete dok ih je prabaka spremala. Kod nas su bili nekada veliki "svinjokolji" :roflmao: spremali su se razni specijaliteti od svinjskog mesa. Nažalost, ozidana pušnica se odavno ne koristi ali postoji jedan stari recept sa čvarcima. Zovu ga ZASEKA i neko ga koristi kao predjelo, a neko kao užinu, uglavnom je to namaz.
Suva mesnata slanina (oko 2 kg), čvarci (2 kg), 2 veće glavice belog luka, mleveni crni biber, aleva paprika (slatka i ljuta); sve se to samelje nekoliko puta u mašini za mlevenje mesa, na kraju se začini, masa ujednači i može da se čuva u tegle i koristi po potrebi. Odlično je za domaću rakiju i vino.:happy:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Nisam čuo za taj namaz. Ali, pošto dobro ide iz rakiju, kod sledećeg svinjskog stradanja obavezno ću da ga napravim.

Sviđa im se: Boki

Boki

Suspendovan nalog
Jedne najprostije pogačice sa čvarcima.
Sastojci: 1 kg brašna, 2 žumanceta, 5 dl mleka, kvasac, mleveni biber, šećer, so i 1 kg čvaraka.
Kvasac staviti da ukisne na uobičajeni način - malo toplog mleka, so i šećer. Čvarke samleti, dodati brašno, mleko, žumanca, biber i zamesiti testo. Izraditi testo i ostaviti da odleži oko 20 minuta. Testo se razvija oklagijom debljine do pola santimetara. Pogačice se vade čašom i peku oko 20 minuta na temperaturi od 250 stepeni.

anuška

Kolonista
Kolonista
Čvarke jako volim. Nemam mogućnosti da ih kupim ni hladne a kamoli tople .Ne mogu čak ni da ih pravim sama jer nema lepe slanine da se kupi.:(

Boki

Suspendovan nalog
Ima danas dosta mesara, manjih i većih kasapnica koje prave ili nabavljaju od lokalnih seljaka domaće čvarke. Samo je problem izabrati one dobre, svako ih pravi nekako drugačije, neki su neslani, neki previše slani, neki jako čvrste konzistencije a neki mekani, neki u rasutom stanju a neki u krupnijim komadima. Oni koji žive u gradu retko mogu naići na one najbolje čvarke, a sami da ih spremaju za to nemaju uslova. Takav je slučaj i kod mene, mesare imaju ponekad jako nekvalitetne čvarke, pa onda i neko jelo sa njima nije baš ukusno.

anuška

Kolonista
Kolonista
Da taj problem je kod mene .Živim u gradu i u mesarama nema čvaraka a ni slanine već u trgovačkim centrima Kaufland, Lidl..... gde se mogu kupiti. Kupila sam ih no nisu bili dobri, ja uvek upoređujem sve s onim što je pravila moja baka. Nekoliko sa puta pokušala sama i uspela sam ali kad sam našla lepu slaninu. Ponekad ih dobijem od prijatelja sa sela. I moja baka je pravila pogačice i neki namaz ali ja ne znam što je stavljala uz čvarke ali bilo je fino.
Volim i krvavice koje su mi uz čvarke najbolje.

Boki

Suspendovan nalog
Uštipci sa čvarcima

- 500 gr brašna
- 10 gr kvasca
- 2 dl mleka
- 5 dl ulja
- 3 jajeta
- 200 gr čvaraka

Kvasac rastopiti u mlakoj vodi. Dodati mleko, so i zamesiti testo.Kada se dobro sjedini dodati umućena jaja i čvarke. Testo ostaviti da odstoji 2 sata pokriveno platnenom krpom, na toplom mestu. Gotovo testo vaditi kašikom i pržiti u dobro zagrejanom dubokom ulju. Služe se topli.

Džudi72

Neobaveštena
Domorodac
Nađoh temu:o

Volim čvarke, posebno duvan čvarke. Zimi idu odlično uz vruć krompir iz rerne i sir, leti uz paradajz i sir ili kajmak.