Čuvanje baterije za laptop

anuška

Poznata ličnost
Član

Danas gotovo svatko ima laptop. On je postao neizostavan u današnje ubrzano vreme kada se više krećemo. Koristimo ga i za zabavu i za rad. Većina nas laptop ima neprestano uključen u struju.

Ali, savet stručnjaka jeste da to ne radimo jer ćemo tako da uništimo bateriju. Ono što nam poručuju jest da, čim laptop dosegne 100% napunjenosti, isključimo ga (ustvari, da bismo ga trebali isključiti i pre toga- kada baterija dosegne razinu od 80% da ga isključimo iz struje a potom ga pustimo da se isprazni do 40% razine). Tvrde da će ovakvo postupanje da uveća vek baterije čak do 4 puta.

Ovo se pojašnjava time da se svaka stanica u litij-polimerskoj bateriji puni do naponske razine. Što je postotak napunjenosti veći, viša je i razina napona. Što više napona stanica treba da pohrani, više je pritiska. To dovodi do manjeg broja ciklusa pražnjenja.

Vek baterije skraćuje i toplina, koja širi bateriju. To može da se spreči tako što ćemo poklopac da držimo otvoren i nećemo da laptom koristimo na krilu. Možemo i sami da zaključimo da, kada to činimo, laptop se brže zagrejava.

Kako vi koristite svoj laptop ukoliko ga imate? Da li se pridržavate uputa o korištenju?

Amy-

Poznata ličnost
Član
....pa dok je bio nov pridržavala sam se....sada već ne...a i neizvodljivo je...baterija mi kratko traje tako da mora da bude uključen u struju stalno...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ja bih da dodam kao preporuku onima kojima je laptop stalno kod kuće da jednostavno izvade bateriju, ako ga već stalno uključuju u struju. Time će takođe produžiti vek baterije.

anuška

Poznata ličnost
Član
Dobri saveti :thumbsup: Moj laptop je nov i muči me dosta kako da s njim postupam upravo zbog baterije. Nekako imam naviku da ga prilikom korištenja svo vreme imam uključenog u struju, tek iznimno zbog praktičnosti ne. Priznajem da znam da ga često držim i na kolenima... :notworthy:

Amy-

Poznata ličnost
Član
Ja bih da dodam kao preporuku onima kojima je laptop stalno kod kuće da jednostavno izvade bateriju, ako ga već stalno uključuju u struju. Time će takođe produžiti vek baterije.
....čekaj malo...kako to misliš....izvadim bateriju...a on ostane ukljucen u struju???????..ne kontam..tupava sam ja za te svari...mora to meni da se crta...:genije::genije::genije::genije::genije:

....što li mi ovaj moj dragi za to nije rekao...:shifty:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Sa zadnje strane laptopa se nalazi poklopac za bateriju. Nju možeš slobodno izvaditi i laptop će raditi ako je uključen na struju. Praktično, onda će raditi kao i svaki stoni računar. U ovakvim situacijama čuvate bateriju, ali postoji rizik od nestanka struje, jer će se lap automatski ugasiti pošto nema bateriju.

Džudi72

Neobaveštena
Član
Evo, ja sam sada isključila struju, tj punjenje baterije, i promenila mi se boja rezolucije, tj celog ekrana..tamnije je. Da li je pametnije da izvadim bateriju? I koji je vek baterije?

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Vek baterije obično u specifikaciji napiše proizvođač. Pri tome, se ne misli na godine trajanja već na broj punjenja, naravno sa pravilnim formiranjem baterije i punjenjem kako je proizvođač napisao. Litijumske baterije ne treba prazniti do kraja, ali bi recimo jednom mesečno valjalo. Opet se ponavljam, ne kapiram zašto ljudi kupuju laptop, a sede stalno s njim u sobi? Desktop je tu zakon i brojnih razloga koje sam ranije naveo. Bateriju napuni na oko 50% i izvadi je iz laptopa, tako ćeš sačuvati bateriju, a laptop zakači za struju pa ga drndaj. :)

Džudi72

Neobaveštena
Član
OK, izvadiću bateriju. Ja prva više volim desktop računare, ali sam laptop morala da kupim zbog te operacije i ležanja..i izbegavam da ga koristim. Više koristim običan komp.

EDIT

Nemam poseban adapter da bi laptop radio samo na struju,

Sad ništa ne razumem.

Poslednja izmena:

Icy

White Wolfess
Član
OK, izvadiću bateriju. Ja prva više volim desktop računare, ali sam laptop morala da kupim zbog te operacije i ležanja..i izbegavam da ga koristim. Više koristim običan komp.

EDIT

Nemam poseban adapter da bi laptop radio samo na struju,

Sad ništa ne razumem.
Isti onaj koji koristiš da puniš bateriju ti služi da laptop radi na struju kada je baterija izvađena.

Džudi72

Neobaveštena
Član
@Icy, kada sam izvadila bateriju, pokazalo mi se da nema baterije, na onom početnom ekranu. Onda sam se ja uplašila i vratila bateriju.
Hvala ti punooooo<3:kiss:

• Sviđa mi se
Reagovanja: Icy

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Nema baterije, naravno da će te pametan laptop o tome obavestiti, ali zašto si se uplašila? Vađenjem baterije, čak i da laptop ne može raditi ne možeš uraditi ništa što bi pokivarilo isti, samo je vratiš. Ali, ako radi, slobodno se opusti. Jedina stvar koja se tu menja je da za slučaj nestanka struje laptop bi se odmah isključio, kao i svaki desktop (stoni) računar.

• Sviđa mi se

Icy

White Wolfess
Član
@Icy, kada sam izvadila bateriju, pokazalo mi se da nema baterije, na onom početnom ekranu. Onda sam se ja uplašila i vratila bateriju.
Hvala ti punooooo<3:kiss:
Eto naš Veliki Poglavica ti je već objasnio da nema razloga za strah. Nemoj se brinuti, ako nisi sigurna samo nas pitaj. Ali nikako, ni pod tačkom razno nema sikiriki. ;)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Strah je i inače kočnica mnogima da nauče dosta toga o računarima.
Kada sam kupio prvi računar Win 98 je bio najnoviji OS. Instalira mi ga prijatelj i kaže mi:
- Slobodno ga drndaj, ne možeš ništa zeznuti na računaru od hardware-a (to je ono što se nalazi u kućištu :)), a sistem mogu da ti instaliram kada hoćeš. Win 98, sećam se, instalirao se preko floppy-ja. :)
Posle neke dve nedelje, padne mi sistem. Pozovem drugara, on ga ponovo instalira i kaže mi gledaj kako se instalira sistem, što sam ja i učinio. Ama baš nikakva filozofija, instalira se gotovo kao i svaki drugi program.
Od tada, stalno sam instaliram sisteme, bili oni Windows ili Linux. Dakle, slobodno prčkajte, nemate potrebe da se plašite bilo čega.
Naravno, ovu moju poruku izmite sa rezervom, ja se bezuslovno odričem bilo kakve odgovornosti, ako pretrpite štetu akanjem računara. :D Svejedno, sve što sam napisao jeste istina. :)

• Sviđa mi se
Vrh Dno