- Učlanjen(a)
- 17.07.2012.
- Poruke
- 8.029
- Broj reagovanja
- 5.516
- Horoskop
- Ovan

NICCOLO MACHIAVELLI Rođen: 3. svibnja 1469. u Firenci
Umro: 22. lipnja 1527. u Firenci
Niccolo Machiaveli, Talijan, bio je pjesnik, pisac, komediograf, politički teoretičar prava i države, tajnik firentinske države, vojni strateg, diplomat te politički zatvorenik podvrgnut torturi, potom amnestiran i rehabilitiran.
Dakle, tipična renesansna sudbina u kojoj nije opravdano govoriti samo o njegovu najpoznatijem djelu, raspravi Vladar, u široj svijesti svedenoj na njezino neizravno stajalište Cilj opravdava sredstva, po kojem je jedan vječni tip
ponašanja označen prezimenom autora - makijavelizam.

A Machiavelli je samo realist koji je analizirao svoje vrijeme, načine kako se u njemu dolazilo i dolazi do vlasti, kako se sve održava, a kako gubi.
Bez kompromisa, naturalistički i bez licemjerja zapisuje: Ljudi će uvijek biti opaki, ako ih neka nužda ne prisili da budu dobri. Svrha svakog državnog života je vlast, a vladar mora istodobno biti lukav i snažan, lav i lisica te etičnost i moral ostaviti po strani. On je prvi politički mislilac koji je posve odvojio etiku od politike. U osnovi svega je ipak njegovo domoljublje, pa mu se kao političkom čovjeku renesanse do ujedinjenja Italije, s obzirom na njezin tadašnji izgled ratom razjedinjenih državica, čini da je to moguće ostvariti samo silom i pod vodstvom jednog čovjeka - tom vladaru se on obraća. Pisao je i neka važna povijesna djela o starom Rimu i Firenci, a izvrsna je i njegova komedija Mandragola - najbolja napisana u renesansi.
Makijavelizam
(s. Makijavelizam, e. Machiavellianism, f. Machiavelisme, n. Machiavellismus). Pod makijavelizmom se obicno podrazumeva realisticki metod u vodjenju politike,koji se sastoji u kultu sile,verolomstvu,cinicnoj amoralnosti,ideji da su sva sredstva,cak i ona najpodlija i najnehumanija,ipak dopustena ako se njihovom primenom mogu ostvariti krupni,cesto uzviseni ciljevi. Termin je nastao od imena Nikole Makijavelija ( Nicolo Machiavelli, 1469-1527), firentinskog politicara,pisca i jednog od najistaknutijiih politickih mislilaca iz doba renesanse. U svom delu ,,Il principe``( Vladalac) 1513.godine,on zahteva ujedinjenje politicki pocepane i razjedinjene Italije. Zakone politike i istorije izvlaci iz iskustva i razuma,u duhu naprednog italijanskog gradjanstva,odbacuje religiju i hriscanski moral; odvojivsi teorijsko razmatranje politike od morala,(vezanog do tada za religiju) postavio je temelje izucavanju politike kao oblasti realnih drustvenih odnosa u kojoj dominira sila i beskrupulozna borba za vlast. U politicki pocepanoj Italiji,plenu stranih osvajaca,on je zahtevao stvaranje centralizovane nacionalne drzave i predlagao da to ostvari apsolutisticki monarh koji bi se oslanjao na vojsku i koji se ne bi uzdrzavao ni od jednog sredstva u interesu nacije. Naravno,Italija je tada bila samo geografski pojam i stvaranju nacionalne drzave bilo je utopija. Makijavelija su Kasnije napadali da je izrazio nezrelost burzoazije kad se oslanjao ne na narod nego na feudalnog apsolutista. On je bio licno vise republikanac i demokrata i ulogu sile i nemoralna sredstva je shvatio kao racionalnu funkciju u ostvarivanju istorijske nuznosti. U stvari,danas cesto rec ,,makijavelizam`` predstavlja vulgarizaciju stvarnih ideja Makijavelija i daje u osnovi nepravedan pezorativan prizvuk ozbiljnom i znacajnom delu ovog mislioca.
Koriscena literatura: clanak makijavelizam, politicka enciklopedija, Beograd, 1975, str. 526.
Makijavelizam kao termin označava ponašanje po principu "cilj opravdava sredstvo". U politici, makijavelizam označava toeriju po kojoj se vlast ne bi trebala ograničavati etičkim pravilima u činjenju nužnog zla kako bi zaštitila i održala sebe i državu. Manipulacije i intrige po toj su teoriji potpuno normalne kao sredstvo vladanja.
Što vi mislite o makijavelizmu? Je li takav način ponašanja opravdan ili ne?