• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije 1999-2013

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.777
Horoskop
Lav
Danas se navršava punih 14 godina od početka bombardovovanja NATO-a na SRJ.
Početak bombardovanja je počeo 24. marta u 20 časova u Beogradu, kada su se oglasile prve sirene.
Bombardovanje je završeno nakon 78 dana, mirovnim sporazumom u Kumanovu.

Da li smemo i možemo da zaboravimo? Imamo li pravo na to?

Hiljade poginulih, ranjenih, među njima mnogo dece, srušeni mostovi, uništene fabrike. Razorene porodice.

Bol, strah, bespomoćnost.

Milica Rakić nije pošla u školu. Nije odrasla i postala devojka. Nije se prvi put zaljubila. Nikada nije prošetala sa nekim svojim vršnjakom. To dete stradalo na noši, u svom domu u Batajnici, postalo je simbol dece koja su poginula tokom bombardovanja i akcije "Milosrdni anđeo".

Simbol odraslih koji su poginuli postali su zaposleni u RTS-u, koji su stradali tokom bombardovanja zgrade RTS-a u Aberdarevoj ulici.

Kakva vam se sećanja danas bude kada pomislite na bombardovanje? I zašto je, po vašem mišljenju, došlo do njega?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Secam se naravno vrlo dobro tih dana. Jedino nisam mogla razumeti zasto je do toga doslo, sto je i logicno.

Danas to bombardovanje vidim kao visestruku korist koju su SAD izvukle iz toga. Prvo skidanje Milosevica, drugo stvaranje rezolucije 1244, kojom su otvoreno dali mogucnost secesije Kosova, sto se i desilo nekoliko godina kasnije, njome su ostvarili i ulazak KFORA na KiM...

Sve u svemu citava tadasnja politika sto domacih politicara sto spoljnih vodjena je direktno protiv interesa Srbije sa namerom da se i poslednji tragovi SRJ uniste.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.509
Horoskop
Ovan
Anchy ima slična gledišta kao i ja, s tim što bih ja Kosovo ipak stavio na prvo mesto, a Milošević je tu služio kao priča za njihove medije i druge medije, pa i za nas.
Amerika je sila koja voli i teži da u svim delovima sveta gde je njima u interesu postoji neko ili ratno žarište ili potencijalno žarište. A nije zgoreg da i u Evropi postoji jedno bure baruta koje se uvek može zapaliti.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.777
Horoskop
Lav
15 godina. Tužni jubilej. Ne mogu i neću da zaboravim. I zato nisam za ulazak u EU i za ulazak u NATO.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.509
Horoskop
Ovan
Da, juče beše 15 godina. :( Ne povratilo se.
Mislim da Srbija neće ući u NATO, za EU sam već rekao da je ipak to nama u intresu, ali to je daleka budućnost.

Jova

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
10.03.2012.
Broj reagovanja
1.326
Horoskop
Škorpija
Nasa Zemlja bi iz tog Bombardovanja trebala da izvuce velike pouke za Buducnost da nam se takve stvari vise nikada ne bi desavale.Samo ako se malo podsetimo Nemacka je prekrsila svoj Ustav da bi nas Bombardovali a danas njihov nekadasnji Bundeskancelar Gerhard Schreder kaze da je to bila Greska.

Da je Srbija tada imala danasnju Politicku poziciju do toga sigurno ne bi doslo.Trebalo je da se vodi drugacija Politika i da se dovedu sto vise stranih investitora i kompanija iz raznih zemalja Sveta koji bi stitili svoj interes i kapital a samim tim i nasu zemlju.Mi sada takvom nekom projektu tezimo i na dobrom smo putu da to i uradimo.Druga stvar jako bitna je da nasa zemlja ostane Neutralna i nikada ne pristupi u NATO ili neku slicnu organizaciju a ujedno bude dobra i sa istokom i sa zapadom.A jednog dana ako nas Evropska Unija uslovi nasim ulaskom u EU tako sto moramo da priznamo Kosovo ili pristupimo u NATO mi uvek mozemo da odustanemo od ulaska u EU jer imamo vekike Argumente za to.A da li ce EU odustati od nas pa nece jer tamo do 2020 godine ulozice dosta milijardi evra u nasu zemlju tako da to nece da joj odgovara nikako da se prekine dalja saradnja.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.777
Horoskop
Lav
Ono što "bode" oči danas je ćutanje štampanih medija kada je ovaj tužni jubilej u pitanju. Nijedne novine nisu stavile na naslovnu stranu da je danas 15 godina od početka bombardovanja. To je sramota za naše novinarstvo.
Što se tiče političke situacije tada i danas o sps-u nisam promenila mišljenje. Namerno njihovo ime pišem malim slovima.
Zemlje članice EU i NATO bombardovale su jednu zemlju u Evropi. Narod je stradao, a Vođa je bio u mišjoj rupi. To je strašno i to zameram EU. Da su hteli Vođu, mogli su da nađu način da ga sklone sa vlasti. Nije morao da ispašta nedužan narod.
Stradanja dece i civila im ne mogu oprostiti. Niš, Aleksinac, zgrada RTS-a, Milica Rakić...da li da nabrajam dalje..

Danas je na vlasti onaj koji nije rekao ni reč tada u vezi zaštite informativnih TV kuća. U RTS-u su stradali zaposleni. Nijedan novinar nije stradao. Ne bih da nastavljam dalje..nije baš sve za Internet..i hoću da budem kulturna i pristojna. A jako sam tužna i besna.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.509
Horoskop
Ovan
Čujte, naš narod brzo zaboravlja mnoge stvari. No, kada je bombardovanje u pitanju, ne treba da zaboravimo, ali život ide dalje. Mi smo jedna mala zemlja i ne bi trebalo da piškimo uz vetar. Svet je danas takav kakav jeste i mi ga ne možemo promeniti. Ali moramo preživati i nadati se boljim danima.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.777
Horoskop
Lav
Da, za mnoge od nas život ide dalje, ali je porodicama nastradalih život promenjen iz korena. Šteta je što danas nemamo političare kao što su bili Obrenovići koji su mogli i sa istokom i sa zapadom.
Dajem njih za primer jer je u njihovo doba bilo najviše zadužbinara, i bilo je neke renesanse, promena na bolje.
Kao što je Rusiju menjao Petar Veliki.
Ali, odoh u off..
Ja možda subjektivno gledam na tu 1999.godinu jer su mi se dešavale samo tužne stvari i jedna jedina lepa.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Što se iščuđavate takvim komentarom? Ljudima koji su imali moral i obraz da vrše agresiju na jednu zelju i ubiju toliko nedužnih civila, svakako je sitnica napisati takvu sprdačinu na ime toga. I to još, pazi bogati, rumunka. Devedesetih su bili zajedno sa bugarima veći cigani od cigana čergara na ovim prostorima. A mi smo spali na to da svako može da nam se posere na glavu, počevši od naših političara.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.509
Horoskop
Ovan
Vrh Dno