• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Bezuslovna plata

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
Šta je bezuslovna plata?
Osnovni prihod ili dohodak (koriste se i izrazi univerzalni ili bezuslovni osnovni prihod – Universal Basic Income – UBI) jeste ideja socijalne i ekonomske politike koja zagovara bezuslovnu i redovnu novčanu isplatu svakom građaninu društva. Za razliku od programa socijalne pomoći osnovni prihod je bezuslovan i isplaćuje se svakom građaninu bez obzira na njegov socijalni status.
Razne građanske inicijative odavno zagovaraju ovu ideju, neke evropske države imale su i referendum na ovu temu. Švajcarci su je recimo odbili. Uglavnom, postoji u državama gde ima jakih građanskih udruženja koje zagovaraju ovu temu, gde ih nema, nema ni inicijative.
Obzirom da je ovakav projekat oprvi put započet upravo ovih dana, u Nemačkoj, gde su obezbeđena sredstva za 120 učesnika koji će dobijati platu od 1200 evra u sledeće 3 godine, mogu da kažem da je ideja bolja od penzije sa 50!
Toliko o tome "da to nema nigde" i "nije moguće". Sve je moguće nego nama treba građanska inicijativa a ne političke partije!!!

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Šta se time dobija, a šta gubi?
PS. Ne kod nas, mi smo imali nešto slično, pa propalo. Mi smo zapravo jedino dobri da upropastimo ideju.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Da li sam dobro razumela...122 učesnika projekta dobija 1200 evra bezuslovne plate. To znači da tokom tog meseca imaju od prihoda samo tih 1200 evra ili...

Pitam, jer ne znam kolike su stanarine u Nemačkoj i ne znam koliko se novca odvaja za potrošačku korpu.. šta ako kirija+komunalije+hrana iznose više od 1200 evra, a mislim da iznose..

I šta se dobija tim eksperimentom? Dokaz da ne može da se živi sa 1200 evra mesečno ukoliko imate decu, auto, kućnog ljubimca?

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.642
Horoskop
Strelac
@Džudi72
Eksperiment bi dokazao da svako može da živi od 1200 evra (minimum egzistencije), čak i u Nemačkoj, ali ako želi decu, auto, kuću, luksuz, putovanja, komfor itd - mora za to da radi i zaradi. Pa onda svako izvaga šta mu je i koliko dovoljno za život, kakav zivot želi da živi i koliko želi da radi...
Bar ja to tako razumem.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
Šta se time dobija, a šta gubi?
I šta se dobija tim eksperimentom? Dokaz da ne može da se živi sa 1200 evra mesečno ukoliko imate decu, auto, kućnog ljubimca?

@Džudi72
Pa onda svako izvaga šta mu je i koliko dovoljno za život, kakav zivot želi da živi i koliko želi da radi...
Bar ja to tako razumem.

Mislim da niste shvatili. Ideja je da SVI dobijaju 1200 evra POVRH svojih primanja!
Bez obzira da li radite ili ne, kolika primanja imate, dobijate i tih 1200 evra, u stvari, nešto kao minimalac kod nas.
Zašto? Šta je svrha toga?
Razlog je mogućnost da se zahvaljujući tim prihodima koji vam osiguravaju sigurnu egzistenciju odvažite da se bavite u životu onim što stvarno želite. Bez straha da ćete propasti.
Ako ste ikada želeli da pokrenete privatan biznis a niste smeli iz straha da nećete zaraditi za osnovne potrebe u početku, ako ste želeli da se bavite nečim neprofitnim kao što je umetnost (slikarstvo, muzika...) , sport... ovo jen idealan način da vam se pruži sigurnost i da ostvarite svoje snove i želje.
Pretpostavka je da bi ljudi koji se bave onim što vole a ne onim što ih lebom rani i što mrze bili mnogo srećniji, uspešniji i produktivniji. Onda bi i svet bio lepše mesto sa više sadržaja i inovativnosti.
Zato svi učesnici ovog istraživanja imaju samo jednu obavezu a to je da za vreme trajanja projekta popune par upitnika. Time će se steći uvid da li su sigurni prihodi ono što nas u stvari koči u životu i karijeri.

Ne vidim negativne strane.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Mislim da niste shvatili. Ideja je da SVI dobijaju 1200 evra POVRH svojih primanja!
Bez obzira da li radite ili ne, kolika primanja imate, dobijate i tih 1200 evra, u stvari, nešto kao minimalac kod nas.

E, pa to je onda nešto sasvim drugo. Na platu se dodaje 1200 evra..Ja sam mislila da treba da žive samo sa 1200 evra.

OK, dobijaju 1200 evra+platu- da li imaju obavezu da rade tokom trajanja eksperimenta ili da se samo posvete stvarima kojima nisu mogli ranije?

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
Bezuslovno znači da nema uslovljavanja. Mogu da rade ili ne rade ili ostvare ono što su želeli. Jedina obaveza je da popune anketu par puta.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
Da, u Srbiji je isto moguće sprovesti takvo istraživanje. Na žalost, nema ko da predloži. Ovde se NVO bave politikom zarad određenih političkih grupacija i ko zna čijih interesa.☹️
A ja ne mogu sve. 🙄😂

Vrh Dno