Betoven

Oljenka

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
04.01.2019.
Broj reagovanja
240
Horoskop
Nije određen
Sada vidim da sam pogresila postavke.Ne znam da obrisem.Izvinite.Gdja Blejz ,duboko izvinjenje

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.369
Horoskop
Strelac
Godina 2020. ostaće nažalost zapamćena po jednom opakom virusu, verovatno veštački proizvedenom, zbog kojeg smo gledali sablasne slike ispražnjenih trgova svetskih metropola, zbog kojeg je najvažnija vest dana postao broj zaraženih, teško obolelih i umrlih ljudi u svakoj pojedinačnoj zemlji i u svetu. A zapravo je trebalo da bude godina proslave velikog jubileja: 250 godina od rođenja Ludviga van Betovena!! Naučni simpozijumi, specijalne publikacije o Betovenu i planirani gala koncerti u slavu muzičkog genija - sve je to otkazano ili prolongirano za sledeću (ili neku narednu godinu), ustupajući pred nekom nevidljivom pošasti koja je kulturu i umetnost, kao najviša dostignuća civilizacije, bacilo u zapećak.
Istina je, zapravo, da nam Betovenova umetnička vizija nikad nije bila potrebnija nego danas!

I zato... Long live the King!

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.101
Horoskop
Ribe
Sjajan komentar Šufi, kao i uvek! ❤

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.369
Horoskop
Strelac
Hvala Taco 😘

Inače, ja sam rešila da, u inat koroni, intimno proslavim Betovenov jubilej tako što ću do kraja ove godine opet, iznova, uvek sa divljenjem preslušavati njegov opus.
U prethodnom postu sam ostavila treći stav Sedme simfonije kao primer Betovenove ekspresije "joie de vivre" ili one iskonske radosti življenja i stvaranja.
S druge strane, Šilerova Oda radosti, kao temelj i inspiracija u IX simfoniji, čista je filozofija: utopijska vizija života i umetnosti, "ujedinjenih miliona", bratstva naroda i nacija,, empatije, ljubavi prema bližnjem i ljubavi prema Bogu...i sve slavljeno muzikom.

Ovo je najbolje izvođenje Betovenove IX simfonije ikada; nikome od učesnika nije potrebno da gleda u (složenu) partituru - svi znaju svaku notu od početka do kraja "by heart", ansambl solista zvuči kao kvartet anđela, hor i orkestar su moćni, a Karajan....ah, Karajan deluje kao reinkarnirani Betoven....
A tek ta "vaseljenska muzika", "harmonija sfera", "zvuk zvezdanog neba" od 16.30 na snimku...to je ono mesto kad muzika, kao najpastraktnija među umetnostima, govori i više i lepše i poetičnije i smislenije od bilo kojih reči!

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.101
Horoskop
Ribe
Inače, ja sam rešila da, u inat koroni, intimno proslavim Betovenov jubilej tako što ću do kraja ove godine opet, iznova, uvek sa divljenjem preslušavati njegov opus.
U čast Betovenu i tvojim emotivnim predstavljanjima njegovih dela, ja sam rešila da sa tobom, i svima koji se uključe, preslušam sve što postaviš u ovoj temi i uživam u tvojim rečima i njegovim notama. ❤

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.369
Horoskop
Strelac
Ovo ja zovem "melem za dušu".... Drugi stav klavirskog koncerta "Emperor" i jedna od najlepših tema u klavirskoj literaturi.

Vrh Dno