"Bajka" o Higsovom Bozonu

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Među komentarima članaka o dugo očekivanom otkriću Higsovog bozona u svetskim medijima upadljivo često se ponavlja jedan, koji od prilike glasi: “Molim vas, neka mi neko objasni jednostavnim jezikom, meni tu ništa nije jasno”. Podstaknut njime, urednik naučnog bloga britanskog “Gardijana” zamolio je svoje saradnike da mu pronađu priču o Higsovom bozonu koja bi bila jasna i sedmogodišnjem detetu, a od ponuđenih verzija, odabrao je sledeću...

slide.jpg

Jednom davno, u jednoj dalekoj zemlji, živele su dve zavađene porodice: Fermioni i Bozoni. Fermioni su bili poznati po svom neobičnom plesu sa polu-okretom. Elektroni, Protoni i Kvarkovi bili su Fermioni.

Bozoni su, međutim, dok plešu pravili pune okrete, i prezirali su polu-okret. Fotoni i Gluoni su bili Bozoni. Pričalo sa da Bozoni imaju i davno izgubljenog starijeg brata, po imenu Higsov Bozon, koga odavno niko nije video.

Jednog dana, u kraj u kom su zavađene porodice živele dođe jedan veoma star i mudar čovek. Ispričao im je da svoju svađu oko polu-okreta i punog okreta treba da prekinu, jer su nekada svi bili isti, i nisu imali masu.

“Na početku vremena, kada je stvoren svemir” - reče im starac - “svi ste rođeni jednaki. Ali onda ste upali u magično polje, zvano Higsovo polje, koje vas je izmenilo i učinilo različitim, sve osim fotona, koji su ostali kakvi su i bili”.

Starac im reče još i da je ovo misteriozno polje stvorio Higsov Bozon - davno izgubljeni stariji brat Bozonovih.

Porodice su, naravno, odbile da poveruju takvu glupost, pa stoga starac krenu da nađe Higsovog Bozona i da im dokaže da je bio u pravu.

U ovom poduhvatu, za pomoć je zamolio naučnike iz Cerna.

I tako, najzad, drevnoj se zavadi bliži kraj.

Preuzeto sa: http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/331911/Higsov-Bozon-za-sedmogodisnjake--i-sve-ostale-kojima-nista-nije-jasno

saska

penelopa
Član
ja se pridruzujem tom sto je pitao,priznajem da nista ne znam,a nije mi jasno ni zbog cega bi to po nas trebalo da bude znacajno..

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Nije ni meni jasno. Pa prvo malo u vojne svrhe, a posle će da vide... :ljut:

Insajder

grrrrr
Član
Nema još uvek tog bozona, a po svemu sudeći neće ga ni biti.
Nauka ipak za takav poduhvat treba još da napreduje.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Skapirali ne skapirali tamnu materiju svakako idemo u vrazju...Cim sunce izgubi svoje gorivo :genije:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ma da nas ne pojede pre toga. Kad smo vec kod tih spanskih sela, da li ponekad razmišljate koliko zapravo mi kao ljudska vrsta ne znamo. kako je moguće da je Svemir beskonačan? Kako je moguće da se onda šitiri? Kako je moguće da postoji tamo neka boza zvana bozon koja stvara život, ili šta već? Kako to ta tamna materija jede planede zvzde i nigde ih ne iskenja? Ma dal je moguće tako nešto? Ja volim o tome da razmišljam, ne znam zašto, jer znam da nikada tako nešto neću shvatiti, ali nešto me uvek tera da kao mozgarim. OK, malo sam lupao, malo pokušavao šaliti, ali zaista su ova pitanja za mene veoma zanimljiva.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Hhehheheh ja o tome cesto mislim i dosta citam literaturu tog tipa....

Naravno da mnogo vise ne znamo no sto znamo. Potrebno je biti izuzetno otvorenog uma da bi se makar milijarditi deo mogao shvatiti i razumeti...
Beskonacnost je za nas apstrakcija, ne fizicka velicina. Siriti se u kombinaciji sa beskonacnoscu je apsurd sam po sebi, jer samo ono sto je ograniceno moze se siriti. S toga tu imamo veliku rupu u znanju. Zivimo u trodimenzionalnom svetu, a pitanje je koliko dimenzija postoji.

Tamna materija nas nece pojesti pre toga. Logicnije je da sunce prvo ugasi tj pretvori se u supernovu, vec u toj pocetnoj fazi Zemlja ce nestati, a potom dalje beli patuljak, crna rupa i sl....Jedino taj deo oko nastanka, zivota i umiranja zvezda sam u potpunosti razumela, sve ostalo i dalje mi je jako, jako komplikovano....

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Hhahah rado...A ja sam veliki strucnjak za to...:laugh:

Meni su vece misterije od tamne materije crne rupe....Ok, imamo znanje kako nastaje crna rupa, ali ono sto je u njoj, kao i sta se desava sa materijom koja u nju udje je jos uvek na nivou spekulacija. Tu verovatno dolazi do gorepomenutih dimenzija koje mi jos ne mozemo da shvatimo. Ima cak teorija da materiju koju crne rupe usisaju izbacuju u ``drugi svemir`` sto je opet zvuci kao zestok plod maste jer mi verujemo da je svemir beskonacan. Moguce da nije, ali da je za nas ovako male to beskonacno.

Cak je i tamna materija u smislu njenog postojanja spekulacija, jednostavno dat joj je takav naziv jer se ne vidi, ne cuje, ali se ``oseca`` nesto tamo gore.....Nju pa tek necemo razresiti, pa mozda nikad....

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Kao dečak, često sam maštao kako letim svemirom. Zanimljivo je to, otkud baš to... Možda sam u pređašnjem životu bio džedaj. :smug:

Taca

ona, stara
Član
U epozodi “Simpsonovih” iz 1998. “The Wizard of Evergreen Terrace” Homer Simpson je postao naučnik i vidimo ga ispred table na kojoj je ispisana komplikovana jednačina.

SIMPSONS-570.jpg

“Ta formula predviđa masu Higsovog bozona. Naime, ako izračunate jednačinu sa table, dobićete masu Higsovog bozona koja je samo malo veća nego što iznosi prava nano masa Higsovog bozona. To je neverovatno, ali tako je – Homer je bio 14 godina ispred pravih naučnika”, kaže Sajmon Sing, autor knjige The Simpsons and their Mathematical Secrets.

“Simpsonovi” su verovatno “najmatematičkija” serija koja se emituje na TV-u, s obzirom na to da su većina scenarista koja rade na crtaću zapravo matematičari, pa ne čudi zašto ovo nije prvi put da se u seriji pominju jednačine, formule i brojevi.

drpila sa B92.net ....

Taca

ona, stara
Član
...a oni sa geek.com :D

"To je jednačina koja predviđa masu Higsovog bozona", kaže dr Sing. "Ako ovo izračunate, dobićete masu Higsovog bozona koja je sam malo veća od stvarne nano-mase koja zaista jeste". Ovo je neverovatno Homerovo predviđanje 14 godina pre nego što je Higsovo bozon otkriven.

Za one koje to super interesuje, otkriveno je da čestica Higsovog bozona ima masu od 126 GeB.

Za one koje ovo samo blago zanima zato što je vezano za Simpsonove: Higsov bozon je čestica koja stupa u interakciju sa Higsovom oblasti, energetske sile koja prožima Univerzum i omogućava slabu snagu i elektromagnetne sile da koegzistiraju u "Standardnom modelu" kako se misli da molekularna fizika funkcioniše.

Naučnici Fransoa Englert i Peter Higs dobili su Nobelovu nagradu za fiziku zbog zasluga za otkriće Higsovog bozona.

Pitanje je: koliko je Homer Simson opljačkan od strane Nobelove nagrade za fiziku? ;)

Vrh Dno