BAČ

Beba

Poznata ličnost
Član
Puno sam pisala o svom mestu, ne bih da se ponavljam, mislila sam pisaću o Novom Sadu ali i o njemu postoji tema koja je tako opširno napisana da bi bilo uludo više pisati. Reših da pišem o mestu u kojem sam nekoliko godina radila, zavolela ga ali ipak duboko u sebi želela da se vratim tamo gde sam počela i uspela sam u tome.
Bač, malo mesto, opština je postala ko zna kad i ostala , mada tamo živi jedva petnaestak hiljada stanovnika sve sa šest sela koja su u sklopu opštine.
Bač je nekada bio izuzetno razvijen ali kao i svugde prazne firme, prodavnice što u tako malom mestu ostavlja još lošiji utisak.
Ali mi se čini da sam davno, možda još u srednjoj školi pročitala ili čak učila da je tada bio jedna od najrazvijenijih opština u tadašnjoj Srbiji.
Sem tih loših slika što se tiče privrede, postoji puno toga što mu daje draž, što te tera da mu se vraćaš, bar posetiš.
Bačka tvrdjava napravljena u vreme ugarskog kralja R.Anžujskog koju su rušili, palili i danas je jedna od najbolje očuvanih srednjovekovnih tvrdjava u Vojvodini.
I u turističkom smislu je bogata od etno kuća, čardi, motela a ima u centru i hotel ,,Central,, za koji sada ne znam koliko je aktivan.
U Baču živi izuzetno mnogo nacija, srbi, hrvati, slovaci, muslimani, čitavo jedno selo je skoro celo muslimansko zove se Bačko Novo Selo. Neverovatno kako se oseti skup svih ovih struktura, kultura...
Na mene je poseban utisak ostavila čarda,, Ranč,, u selu Plavna, sa dobrim domaćinima koji tu i žive , sa odličnom hranom, da , htela sam da kažem tamo postoji i nekakva rečica ili već šta je , a stil ranča je takav da se može onako celodnevno odlično provesti.
carda-ranc-150x150.jpg carda-ranc1.jpg

Uh Bačlije bi mi jako zamerili da ne spomenem Pravoslavni manastir u selu Bodjani , za koji su turisti izuzetno zainteresovani i dolaze sa svih strana.
Sve u svemu moji utisci su jako lepi!

Taca

ona, stara
Član
"Skroman budžet, nedovoljan da se plati gorivo za grejanje dve škole i vrtića, iseljavanje 4.000 ljudi zbog zamagljene perspektive, 2.000 novonezaposlenih na tržištu rada zbog neuspelih privatizacija... To je strana “negativnog kapitala” opštine Bač, vekovima ekonomski uspešnog mesta na važnim putevima koji su prolazili ovim krajem.

A na strani “pozitivnog kapitala” su istorija, agrar, turizam... Ta tri “dobra” koja mogu značajno da se kapitalizuju ugrađena su u strategiju razvoja Bača, a kao alatka koja pomaže “kapitalizaciju” prepoznata je – Evropska unija. Odnosno, pretpristupni fondovi Unije.

“Bač je jedna od opština koje su najviše uradile na pripremi projekata kako bi dobile sredstva iz različitih evropskih izvora – direktno od Delegacije EU u Srbiji, pretpristupnih fondova za prekograničnu saradnju i od Dunavske strategije”, kaže Srđan Vezmar, direktor Regionalne razvojne agencije Bačka."...

http://rda-backa.rs/vesti.php?naslov=i_istorija_u_razvoju

simpleman

Poznata ličnost
Član
O Baču i okolini mogu reći samo najbolje,često obilazim ovaj gradić ali više okolna sela, u jednom od njih imam jako dobrog drugara kod kojeg dodjem barem 4 puta godišnje a živi u Bodjanima.Poznajem dosta ljudi tamo koji su me uputili koje prirodne lepote treba posetiti,videti.Imam dosta slika iz Bača,jedan lep album ali ljudima bih preporučio obavezno da posete jezero Provala koji je nedaleko od Bača u Vajskoj koja je opet takoreći spojena sa bodjanima.Prpeoručio bih ljudima da izadju na nasip-bent uz dunav od recimo Bodjana I prate dunav nizvodno do Bačkog novog sela gde ima Čardi i gde se može degustirati jedna od najukusnijih kečiga...

Prilozi

Vrh Dno