• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Analogna fotografija

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.721
Horoskop
Devica
Posto zelim da pocnem, onako amaterski da se bavim fotografijom (a i u skolici imam jedan predmet koji se bavi istom) zanima me da li neko od vas ima iskustva sa analognom fotografijom? :)
Ajmo ljudi pisite savete <3

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Za takve fotografije ti je potrebno mnogo vremena, nerava, novca i prostora. Detalje u radu ti može objasniti samo profesionalac, najbolje je da nabaviš neku knjigu o tome.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Njavice napiši pp našem dnevnom spavaću..... kad navrati nek ti objasni on je profi....

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.503
Horoskop
Ovan
Da li su to one koje se rade na filmu?

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.721
Horoskop
Devica
Da... Upravo citam neke tekstove vezane za temu :cat:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Pa kad češ da probaš? Ima li pomaka? :)

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.503
Horoskop
Ovan
Imam jedno glupo pitanje: zasto analogna fotografija u vreme digitalne tehnoligije?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.503
Horoskop
Ovan
Pa ja rekoh glupo... :whistling:

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.721
Horoskop
Devica
Skoro sam nasla u nekoj kutiji staaari Nikon fotoaparat, i pomislih, a sto da ne malo da se oprobam sa analognom fotografijom... :snaphappy:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Probaj, mada mislim da ćeš ga za mesec dana baciti i reći...pi..mat...vraćam se na digitalni. ;)

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.721
Horoskop
Devica
Koristim ja digitalni cesto, ali ovo je nekako "za moju dusu" :) Da probam da vidim kako ce ici s tim... :)

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ja još uvek koristim stari ruski fotoaparat, čudo je da pravi dobre slike. Rusi su Rusi. Ali ne razvijam sam, nosim u radnju, nemam uslova da razvijam sam, skupo mi je čak i za lično zadovoljstvo, a i treba mi posebna prostorija za tako nešto. Ali razumem ljude koji to vole, to je lepo, hobi, ljubav, osećaj za tako nešto. :)

daysleeper

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
19.02.2009.
Broj reagovanja
233
Iako isprva moze zvucati hipsterski i glupo baviti se analognom fotografijom pored svih mana ima to i svojih prednosti.
Cak i na dosta fotografskih kurseva danas prvo ce vam dati analogni slr. Danas ruski zenit sa helios objektivom mozete nabaviti dzabe jer je to sad antika a rusi su ih stancali kao ludi vjerovatno vam baba/djed/komsija imaju to negdje da kupi prasinu po podrumu :D

Izmedju analogne i digitalne fotografije glavna razlika je u nacinu na koji se biljezi slika - na analognim aparatima je to bio film osjetljiv na svjetlost a na digitalnim senzor. Sto se ostalih kontrola ekspozicije tice - podesavanja brzine okidanja, otvora objektiva, mjerenja svijetla itd. tu se stvar nije promijenila a SLR mehanizam (single lens reflex) je takodje zadrzan i jos uvijek dominantan na modernim i profesionalnim D-SLR (digital-slr) aparatima.
Tako da ako hocete da upoznate kako aparat radi stari ruski Zenit je odlican za to.

Naravno kupovina i izrada filma je tu mana jer vam ne dozvoljava kao digitalna da klikate beskonacno i odmah vidite rezultate ali ogranicenost ujedno moze biti i dobra jer kad imate samo 36 snimaka tjera vas da ne protracite uludo svaki frejm i da vise razmisljate o onome sto fotkate.

Evo dobar clanak koji ukratko opisuje te slicnosti i razlike izmedju analogne/digitalne i neke tehnicke osnove
http://www.sk.rs/2004/11/skse01.html

daysleeper

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
19.02.2009.
Broj reagovanja
233
Evo ga na slici lijevo Zenit ET sa helios objektivom na buvljaku kupljen za 5 eura, desno je jos jedan stari objektiv a ispod su i neke fotke radjene njim (moguce da sam neke vec postovao u mojoj temi)

C400_9402_medium.JPG

F1020003.JPG

F1020016.JPG

F1000026-800.JPG

F1000030-800.JPG

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.503
Horoskop
Ovan
Ja imam ovaj desno aparat.

daysleeper

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
19.02.2009.
Broj reagovanja
233
Smena 8M :) Na njega su se ranije ucili pocetnici u doba analogne on je bas prosto i jeftino napravljen mada isto ima sve rucne kontrole ali to vec nije SLR sistem tako da ne mozes da fokusiras kroz objektiv vec je i fokus nagadjanje daljine napamet. Nisam nikad fotkao sa njim vise mi stoji kao ukras iako mislim da je potpuno ispravan.

Vrh Dno