Al' se nekad dobro jelo...baš

jasna949

dežurna ćaskalica
Član
ali ovo je Balkanska kuhinja.... a tu spadaju i kolači i torte.... ahaaaa, eto ti....:laugh:

anuška

Poznata ličnost
Član
Meni je jako fino, napisat ću jedno jelo, jednostavno s kropirom koje mi je super i pravim ga dosta često.

Krompir / testo
- 70 dkg krompira
- testo ( ili kupljene veće flekice , 25 dkg)
- veća glavic luka
- so,aleva paprika

-Oljuštiš 50 dkg krompira i skuhaš
-umesiš testo od 30 dkg brašna 1 jaje ,so (tvrđe) razvaljaš izrežeš na kvadratiče 4x4 i skuvaš
- glavicu crnog luka izrežeš na kockice pospeš 1 žlicom alave paprike, prepržiš na 0,5 dl ulja
- kuvani krompir izgnječiš dodaš u preprženi luk i pomešaš kuvano testo .
- sve skupa pomešaš i posoliš

anuška

Poznata ličnost
Član
Volim kolače od dizanog i prhkog testa, biskvit s voćem . Puno kreme ne volim. Ma, sve volim ako netko drugi pravi:)

Boki

Suspendovan nalog
Jedno od najlepših jela, najukusnijih jela, jeste i đuveč. Đuveč je dobio naziv po zemljanoj posudi đuveč u kojoj se nekada ovo jelo spremalo. Jelo se u đuveču i iznosilo na sto, a nekada se pripremao u malim đuvečima i svako je imao svoj, tako da se hrana nije prenosila iz đuveča na tanjir.​
ETNO-hrana-300x225.jpg
Imamo puno varijacija na ovo jelo, ali opisaću neke od najboljih đuveča koji se i danas spremaju.​
BANATSKI ĐUVEČ​
- 300 gr svinjskog mesa isečenog na komade​
- oko 600 gr crnog luka isečenog na rebarca​
- 600 gr paprika babura isečenih na rezance​
- 300 gr pirinča​
- 2 paradajza, iseckana​
- so, začin, biber​
- aleva paprika​
- ulje​
- 2 kašike pavlake.​
Upržiti luk, paprike i meso, dodati malo vode i dinstati dok sve malo ne omekša. Na kraju začiniti, umešati pirinač i paradajz, naliti vodom i pavlakom i dinstati u rerni dok tečnost ne ispari.​
HAJDUČKI ĐUVEČ​
- oko 750 gr svinjskog mesa bez kostiju isečenog na kocke​
- 1 kg mladog crnog luka​
- 4 paradajza​
- 300 gr mladih krompira​
- plavi patlidžan​
- nekoliko bamnji​
- tikvica​
- 4 paprike​
- oko 100 gr pirinča​
- so, biber, začin, ulje​
- peršunovo i celerovo lišće.​
Meso i povrće iseći na kocke, dodati pirinač, začiniti, izmešati, naliti uljem i vodom da povrće ogrezne i dinstati u rerni 3 sata. Đuveč ne treba da bude mnogo čorbast.​
KASAPSKI ĐUVEČ​
- 500 gr ovčijeg mesa isečenog na komade​
- 500 gr svinjskog mesa isečenog na kocke​
- 1 kg crnog luka isečenog na rebarca​
- 3 paprike​
- 250 gr boranije​
- 250 gr bamnji​
- 4 paradajza​
- 3 ljute papričice​
- 3 krompira​
- plavi patlidžan​
- šolja pirinča​
- so, biber, začin, ulje​
- aleva paprika.​
Luk posoliti, posuti alevom paprikom, pobiberiti i ostaviti da odstoji oko 30 minuta.​
Meso pomešati sa povrćem i lukom, dodati pirinač, začiniti, naliti uljem, vodom i đuveč oblepiti testom. Peći u pećnici najmanje 4 do 5 sata.​

Boki

Suspendovan nalog
Jedan od vrlo poznatih đuveča je i šopski đuveč. Da bi bilo jasnije, jer se kod nas dosta pominju šopska jela kao i poznata šopska salata. Šopi su etnografska podgrupa Bugara, Makedonaca i Srba, nastanjena na centralnom Balkanu, u zapadnoj Bugarskoj, istočnoj Makedoniji i jugoistočnoj Srbiji. Šopima su srodni Torlaci, druga skupina Južnih Slovena centralnog Balkana, čiji veći deo živi u jugoistočnoj Srbiji, kao i Goranci nastanjeni u regionu Gora, od Ljume do Pologe, na samom jugu Srbije.​
ŠOPSKI ĐUVEČ​
- oko 700 gr ovčetine isečene na komade​
- 300 gr crnog luka​
- 200 gr paprika isečenih na rezance​
- 200 gr paradajza isečenog na kolutove​
- 200 gr bamnji​
- 400 gr krompira isečenog na kriške​
- ulje, so, biber, začin, peršun.​
Upržiti luk i meso, dodati paprike, paradajz i krompir; začiniti, izručiti u đuveč i peći u rerni uz dolivanje tople vode dok meso i povrće ne omekšaju.​
VINOGRADSKI ĐUVEČ​
- oko 750 gr svinjskog mesa ili ovčijeg mesa​
- za kuvanje mesa: 100 gr šargarepe, 100 gr celera, 50 gr peršuna, 50 gr paškanata​
- 500 gr crnog luka isečenog na rebarca​
- oko 700 gr paradajza isečenog na kriške​
- 120 gr pirinča​
- oko 150 gr boranije​
- pola glavice slatkog kupusa isečenog na manje komade​
- 6 krompira isečenog na kriške​
- 4 paprike isečene na rezance​
- so, biber, ulje, aleva paprika, lovorov list, začin.​
Meso i korenasto povrće naliti vodom, posoliti i kuvati.​
Na ulju propržiti luk, dodati pirinač, paradajz, papriku, boraniju, kupus, krompir, začiniti, naliti fondom od kuvanog mesa; dodati meso i dinstati u pećnici 2 sata na umerenoj temperaturi.​

Boki

Suspendovan nalog
Uglavnom su svi slični, postoje samo male razlike. Ja ih lično spremam od onog što imam, ako nemam bamnje ili patlidžan u tom momentu, ja to izostavim, ali dodam više tikvica ili krompira, volim kada ima dosta paradajza. Nije sve baš toliko precizno. Začine isto koristim, dodajem bosiljak ili ruzmarin ako je u pitanju jagnjeće ili ovčije meso. Može se koristiti ono što nam odgovara ili onaj biljni začin koji se slaže sa povrćem koje koristimo u većoj količini u nekom jelu.

Boki

Suspendovan nalog
Ova složenica nastala je od grčke imenice pappas što znači "otac" (ova imenica takođe znači i 'pop', ali nam ovo značenje nije bitno prilikom posmatranja etimologije reči o kojoj govorimo) i persijske reči jahnija, koja je termin za "čorbasto jelo od mesa i raznih vrsta povrća". Spajanjem ove dve reči i prilagođavanjem srpskome jeziku, nastaje papazjanija, čime označavamo totalnu zbrku, tj. smesu svega i svačega.​
Etno loziste.jpg
PAPAZJANIJA​
- oko 1 kg goveđeg mesa isečpenog na komade​
- 250 gr crnog luka isečenog na rebarca​
- 100 gr suve slanine isečena na kockice​
- 100 gr šargarepe, 100 gr celera, 100 gr peršuna, 100 gr paškanata, sve iseckano na kolutiće​
- 500 gr krompira isečenog na četvrtine ili šestine​
- 3 glavice belog luka, očišćene cele glavice​
- 5 dl belog vina​
- so, biber, začin, lovorov list​
- kašika vinskog sirćeta​
- klajster: kašika brašna, malo mlake vode​
- fond ili voda.​
Upržiti meso, slaninu, dodati luk, povrće, začiniti, izručiti u đuveč, naliti vodom ili fondom, vinom, dodati sirće i kuvati dok meso i povrće upola ne omekšaju. Jelu dodati klajster, poklopiti i produžiti sa kuvanjem u pećnici 2-3 sata na umerenoj temperaturi.​
SRPSKA PAPAZJANIJA​
- 250 gr svinjskog mesa​
- 250 gr goveđeg mesa​
- 250 gr jagnjećeg mesa​
- 250 gr krompira​
- 4 glavice belog luka​
- 250 gr crnog luka​
- 250 gr slatkog kupusa​
- 5 paprike​
- 2 ljute papričice​
- 2 korena peršuna​
- 4 šargarepe​
- 2 kašičice aleve paprike​
- lovorov list, crni biber u zrnu, so, začin​
- 5 dl kuvanog paradajza​
- oko 1 dl razblaženog sirćeta.​
Meso iseći na komade, kupus na krupnije komade, luk na rebarca, povrće na kocke, krupnije rezance ili na komadiće. Izmešati meso, povrće i začine, naliti vodom, dodati paradajz, sirće, pokriti posudu pergament-papirom i kuvati 3-4 sata.​

Džudi72

Neobaveštena
Član
Mnoga od ovih jela jedem i danas. Baš sam pre neko veče jela krompir pečen u rerni. Ja sam antitalenat za kuvanje ( znam jedino da spremam špagete i picu), ali zato moja mama odlično kuva. Još uvek spremamo zimnicu, manje nego pre naravno jer živimo same, ali spremamo je. U mojoj kući se kuvaju mnoga od nabrojanih jela.
Više od gibanice volim GIBANČIĆE. Smesa i kore su iste kao za gibanicu, samo taj nadev se stavlja u kore koje se urolaju kao palačinke i onda peku na ulju. Fanstastični su gibančići. Može u njih i u gibanicu da se stavlja ili sremski sir, ili malo stariji, ili feta, dodaje se i kajmak ako ga ima, onda je ukus još bolji.

A od slatkih stvari ponekad jedem ŠNENOKLE. Mada, mnogo volim i torte, posebno sa orasima i lešnicima, ostaviću jedan recept uskoro.