• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

09.03.1991-09.03.2013 i sve šta je usledilo posle

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.852
Horoskop
Lav
Danas se navršavaju 22 godine od prvih opozicionih demonstracija u Srbiji. SPO kao stožer tadašnje opozicije organizovao je miting sa zahtevom za smenu Dušana Mitevića tadašnjeg direktora TV Beograd.
Mitingu, koji je prerastao u demonstracije, pridružile su se Demokratska stranka i Nova demokratija.
Tog 09.03. život su izgubili srednjoškolac Branivoje Milinović i policijac Nedeljko Kosović.
Iste večeri uhapšen je Vuk Drašković a tenkovi su izašli na ulice Beograda.
Usledila je "plišana revolucija", zatim raspad Jugoslavije...ratovi, sankcije..

Kako iz današnje perspektive posmatrate ovaj dan koji ulazi u našu noviju istoriju? Da li se nešto promenilo, da li je sve ostalo isto?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Sve je isto, mnogim porodicama je posle svega toga bilo i gore. Pogled iz današnje perspektive - za mene se ne može tako reći, jer čim se setim šta je sve bilo, vratim se u to vreme, tako da za one koji su nešto preživeli, distanca nikad ne postoji. Taj izraz mogu da koriste samo političari, analitičari i istoričari. Zavisi o kom slučaju konkretno govorimo, demonstracijama, ratu, raspadu Jugoslavije, ili o tome kako se tada (pre toga) ili danas živi? Situacija je alarmantna, neko vidi, neko zatvara oči, neko se pravi lud...ali pametni ne smeju da popuštaju.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
Sve se promenilo, a najgore od svega, promenio se sitem vrednosti u drustvu. Pametni ne da ne popustaju, nego su digli ruke.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.852
Horoskop
Lav
Sve je isto, mnogim porodicama je posle svega toga bilo i gore. Pogled iz današnje perspektive - za mene se ne može tako reći, jer čim se setim šta je sve bilo, vratim se u to vreme, tako da za one koji su nešto preživeli, distanca nikad ne postoji. Taj izraz mogu da koriste samo političari, analitičari i istoričari. Zavisi o kom slučaju konkretno govorimo, demonstracijama, ratu, raspadu Jugoslavije, ili o tome kako se tada (pre toga) ili danas živi? Situacija je alarmantna, neko vidi, neko zatvara oči, neko se pravi lud...ali pametni ne smeju da popuštaju.

Boki, ja sam na svom blogu obuhvatila sve, bukvalno sve šta se dešavalo posle tog devetog marta. Ovde sam skratila, i samo postavila pitanja.

Osnovno pitanje, koje sam greškom ispustila, bilo je - šta vam danas znače te demonstracije od pre 22 godine, kako gledate na njih..

A može da se diskutuje o svemu šta je bilo posle..

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
Ja sam u vreme tih demontsracija bio u vojsci. Tada nisam razumeo njihov znacaj, a nismo bili ni obavesteni na najbolji nacin.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
O tim demonstracijama nisu najbolje bili obavešteni ni sami demonstranti. Nemoj ništa da te čudi.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
Cini mi se da smo uvek kaskali ka politickim modnim trendovima. Komunizam smo uveli 27 godina posle Rusa, a Berlinski zid kod nas kao da jos uvek nije pao. U stvari, sticem utisak kao da je pao na komuniste, pa ih pocepao na nekoliko partija koje se smenjuju na vlasti. Cast pojedincima kao izuzecima.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ovo ni ja ne bih mogao bolje da složim. :thumbsup:

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.852
Horoskop
Lav
:) Tog devetog marta planiran je zapravo miting opozicije sa zahtevom da Dušan Mitević podnese ostavku sa mesta direktora RTS-a..ili TV Beograd..ne znam tačno koja mu je bila funkcija. Povod su bili uvredljivi komentari voditelja TV Beograd i RTS-a na račun SPO-a, na prvom mestu.

Miting nije ni održan, jer su nemiri počeli i pre prvih govornika, a pritom je bio i zabranjen.

Sećam se tog dana. Sećam se da se Mićunović nagutao suzavca, na ulice je izvedena i konjica, uveče tenkovi..

Vuk Drašković je uhapšen a 11 marta počela je "plišana revolucija". srednjoškolci, studenti na Terazijama, Branislav Lečić-Leka jedan od glavnih govornika..

Da li je to bio početak nove "bune protiv dahija i zuluma" ili je bio jedan poraz opozicije i pozicije, ne znam..Znam samo da posle tog devetog marta, i posle plišane revolucije, "kola kreću nizbrdo"..dolaze ratovi, rascep zemlje..i ostalo je istorija.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
Deveti mart je definitivno poraz opozicije i nade u, pre svega, mirniju buducnost. Ja sa tada bio mlad i nisam o tome razmisljao, naravno i daleko od Srbije (JNA sa sluzio u Sloveniji). Peti oktobar je po meni bio poslednji voz. Ali, pobegao nam je. A zasto samo nama beze busevi i vozovi, valjda je svima jasno.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.284
Horoskop
Ribe
Deveti mart je definitivno poraz opozicije i nade u, pre svega, mirniju buducnost. Ja sa tada bio mlad i nisam o tome razmisljao, naravno i daleko od Srbije (JNA sa sluzio u Sloveniji). Peti oktobar je po meni bio poslednji voz. Ali, pobegao nam je. A zasto samo nama beze busevi i vozovi, valjda je svima jasno.
Dvadeset godina kasnije to znamo sa sigurnošću. Mislim na 5. Oktobar.
Pitaju me klinci kako smo tada uspeli da smenimo Slobu ciljajući na ove, aktuelne proteste.
E deco moja....
Simbolično, Bog mu namenio takvu sudbinu, juče je umro Džo Bagerista. 😢

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
Pitaju me klinci kako smo tada uspeli da smenimo Slobu ciljajući na ove, aktuelne proteste.
Slobu je rušio zapad, a ovu bitangu ne. To je velika razlika, možda i odlučujuća. Druga, jako bitna stvar, je da je tada opozicija bila jedinstvena, i osim SPO-a koji se nakon toga više nikada nije oporavio, svi ostali su bili članovi DOS-a.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.880
Horoskop
Strelac
Valjda čoveku srce prepuklo što demonstranti danas voze trotinete... :(

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
I dok je njegova udovica molila za novčanu pomoć oko sahrane, neki političari su se na društvenim mrežama opraštali od svog saborca srceparajućim porukama. :bljak:

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.852
Horoskop
Lav
Ja sam na Tviteru videla da je neko od prijatelja porodice preneo molbu njegove udovice da se ne šalje novac..a videla sam na drugom statusu broj tekućeg računa te žene i molbu da joj se pomogne.

Vrh Dno