Dobrodošli na Ćaskanja!
Ćaskanja forum je Internet zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Opuštena atmosfera i dobra zabava je ono po čemu smo prepoznatljivi. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija, članaka...
Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na blogu, kreirati foto albume, potrebno je da se registrujete. Registracija ili
Registraciju možete izvršiti i sa Vašim nalozima na društvenim mrežama. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. Pridružite nam se!

Trudnicko i porodiljsko bolovanje

Diskusija u 'Ekonomija i pravo' započeta od tamarishka, 31.05.2010.

Preporučite stranicu

1. Stemis

Stemis Neodgovorni urednik Urednik

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    ljubitelj IT, naučne fantastike, sporta...
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Doprinose uplaćuje firma, odbijanjem od tvoje zarade. Trebaš obaviti razgovor u firmi zašto to nisu uradili i zatraži da ti oni nadoknade taj novac.

2. Marketing Google Adsense

3. legenda

legenda Pripravnik

Učlanjen(a):
    21.02.2011
    Poruka:
    12
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    1
    Zanima me kako da otvorim trudnicko bolovanje a jos uvek sam na porodiljskom (od 6. decembra). Ja bi to sve da spojim pa me zanima koja je procedura?

4. Sladjana Dj Pejcic

Sladjana Dj Pejcic Samo registrovan

Učlanjen(a):
    14.11.2011
    Poruka:
    3
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    0
    :uzid:Ja jos uvek nemam odgovor na pitanje koje me muci pa da pokusam da budem jasnija. Uplacivala sam kod poznanika sebi radni staz u iznosu koji je varirao u toku 6 meseci(od 7500-9000 din). Porodila sam se i otvorila porodiljsko bolovanje. U medjuvremenu sam dobila resenje u kom mi se priznaje pravo na naknadu zarade u iznosu od 100% tj 22425 din. sto predstavlja prosecnu osnovnu zaradu.
    Mene zanima da li taj iznos od 22425 din pokriva i moju "zaradu" i doprinose ili je to samo zarada bez doprinosa posto mi je "poslodavac" rekao da od tog iznosa uplacuje doprinose.
    Unapred hvala!

5. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
  6. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Ne može se spojiti porodiljsko i trudničko bolovanje.

7. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Pošto je bilo dosta pitanja vezanih i za "obično" bolovanje, evo jednog teksta koji će vam, nadam se, pomoći. Tekst je preuzet sa http://www.uvra.net

BOLOVANJE DO 30 DANA NA TERET POSLODAVCA

Izabrani lekar odredjuje privremenu sprečenost za rad osiguranika datumom početka privremene sprečenosti za rad i datumom završetka privremene sprečenosti za rad.

Zaposleni je dužan da najkasnije u roku od tri dana od dana nastupanja privremene sprečenosti za rad o tome dostavi potvrdu lekara koja sadrži i vreme očekivane sprečenosti za rad.

Naknadu zarade za prvih 30 dana bolovanja obezbedjuje poslodavac iz svojih sredstava.

Izuzetak je samo u slučaju privremene nesposobnosti zbog povrede na radu, gde poslodavac obezbeđuje sredstva za svo vreme bolovanja .

Kada poslodavac za svo vreme bolovanja obezbeđuje sredstva osnov za obračun naknade utvrdjuje se u visini prosečne zarade u rethodna tri meseca pre meseca u kojem je bolovanje otvoreno.

Ukoliko zaposleni nije ostvario punu zaradu za sva tri meseca koja prethode mesecu bolovanja osnov se utvrđuje za vreme, odnosno časove za koje je osiguranik ostvario zaradu.

Ako zaposleni nije ostvario zaradu ni u jednom od tri meseca koji treba da uđu u osnov za obračun naknade zarade, osnov za obračun naknade čini zarada koju bi zaposleni ostvario u mesecu za koji se naknada isplaćuje da nije bilo privremene sprečenosti za rad.

Naknada zarade za vreme bolovanja isplaćuje se 65% od utvrdjenog osnova, odnosno 100% od utvrdjenog osnova u slučaju povrede na radu.

Poslodavac svojim opštim aktom može predvideti i veći procenat od 65% od utvrdjenog osnova.

Naknada zarade nemože biti niža od minimalne zarade utvrđene po času u skladu sa zakonom o radu

BOLOVANJE RADI ODRŽAVANJA TRUDNOĆE

Izabrani lekar odredjuje privremenu sprečenost za rad osiguranika datumom početka privremene sprečenosti za rad i datumom završetka privremene sprečenosti za rad.

Zaposleni je dužan da najkasnije u roku od tri dana od dana nastupanja privremene sprečenosti za rad o tome dostavi potvrdu lekara koja sadrži i vreme očekivane sprečenosti za rad.

Naknadu zarade za prvih 30 dana bolovanja obezbedjuje poslodavac iz svojih sredstava.

Osnov za obračun naknade utvrdjuje se u visini prosečne zarade u rethodna tri meseca pre meseca u kojem je bolovanje otvoreno.

Naknada zarade za vreme bolovanja isplaćuje se 65% od utvrdjenog osnova.

Poslodavac svojim opštim aktom može predvideti i veći procenat od 65% od utvrdjenog osnova.

Naknada zarade nemože biti niža od minimalne zarade utvrđene po času u skladu sa zakonom o radu

BOLOVANJE PREKO 30 DANA NA TERET SREDSTAVA OBAVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA.

Od 31. Dana privremene sprečenosti za rad naknadu zarade zaposlenom na bolovanju obezbedjuje matična filijala republićkog zavoda zdravstvenog osiguranja.

Osnov za obračun naknade utvrdjuje se u visini prosečne zarade u prethodna tri meseca pre meseca u kojem je bolovanje otvoreno.

Naknada zarade za vreme bolovanja isplaćuje se 65% od utvrdjenog osnova.
    Naknada zarade nemože biti niža od minimalne zarade utvrđene po času u skladu sa zakonom o radu.

Da bi se ostvarilo pravo na zdravstvenu zaštitu i pravo na naknadu zarade iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, neophodno je da je ispunjen uslov od tri meseca
    Neprekidnog rada ili šest meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci .

Ako zaposleni na bolovanju nije ostvario zaradu u prethodna tri kalendarska meseca koji ulaze u osnov za obračun, osnov će se utvrditi na osnovu prosečnog iznosa zarade za časove za koje je ostvarena zarada.

Ako zaposleni nije ostvario zaradu ni u jednom od tri meseca koji ulaze u osnov, osnov čini zarada koju bi zaposleni ostvario u mesecu za koji se naknada isplaćuje.

Usklađivanje osnova za obračun naknade zarade vrši se posle dva kalendarska meseca u kojima prima nadoknadu na teret zdravstvenog osiguranja.

Poslodavac može a ne mora iz svojih sredstava isplatiti naknadu zarade i zatim tražiti refundaciju od republičkog zavoda.

U roku od 30 dana od dana prijema obračuna naknade zarade od strane poslodavca matična filijala republičkog zavoda prenosi sredstva na račun poslodavca

8. bobica

bobica Samo registrovan

Učlanjen(a):
    30.11.2011
    Poruka:
    1
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    0
    Po isteku porodiljskog bolovanja otisla sam na godisnji odmor, e sad me zanima dali mogu da otvorim trudnicko bolovanje od dana kad mi zavrsava godisnji ili moram poceti raditi pa tek onda otvoriti bolovanje?

9. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Možeš otvoriti bolovanje. Bolovanjem se može čak i prekinuti korišćenje godišnjeg odmora.

10. Euklid

Euklid Samo registrovan

Učlanjen(a):
    30.11.2011
    Poruka:
    1
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    0
    Da li neko zna nesto konkretno o prici da se u Beogradu od skoro trunicama na trudnickom bolovanju isplacuje 100% zarade? Nesto sam tako cula a nigde ne uspevam da pronadjem konkretne podatke...

11. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
  12. okidoki

okidoki Samo registrovan

Učlanjen(a):
    01.12.2011
    Poruka:
    1
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    0
    Pokusala sam da procitam celu temu i pronadjem slucaj kao moj, ali nisam uspela. Zaposlena sam kod privatnika na neodredjeno vreme od 01.01.2007. godine. Od februara 2009. godine ne radim, na bolovanju sam (trudnicko, porodiljsko, nega deteta, posebna nega deteta, drugo trudnicko, i sada sam, od 26.05. na porodiljskom). Za ovo vreme dok sam na bolovanju, firma je promenila gazdu.
    Problem je u sledecem: plate kasne 6 meseci, sto znaci da nisu ni doprinosi uplacivani, a ni ja nisam primila nista od kada sam na porodiljskom. Nisam dobila ni resenje da mi je otvoreno porodiljsko. Ali to nije jedini problem! Firma je vec 75 dana u blokadi. Plasm se da firma ne ode u stecaj.
    Sta da radim? Da li postoji nacin da se izvuku pare? Sta se desava ako firma ode u stecaj? Koma da se obratim za pomoc?

13. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Obrati se advokatu. Ili ako ste sindikalno organizovani nek ti sindikat kaže šta je preduzeo. Već viđena priča, firma u stečaj, poverilaca koliko hoćeš, para nema.

14. Oliska

Oliska Pripravnik

Učlanjen(a):
    30.11.2011
    Poruka:
    1
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    1
    Zaposlena sam u jednoj firmi na ugovor vec 22 meseca. Prvi ugovor koji sam dobila bio je na mesec dana , dok sam sledecih 15 meseci dobijala ugovor na po 3 meseca. Poslednji ugovor je bio na 6 meseci i on je istekao juce tj.30.11.2011 i opet mi je produzen ugovor na 6 meseci. Ja sam na trudnickom od 01.septembra 2011. Da li neko moze da mi kaze, da li ja imam pravo na 100% placeno trudnicko bolovanje ili na 65%? Unapred hvala

15. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Samo grad Beograd plaća bolovanje 100%, dakle to nema veze sa dužinom radnog staža.

16. legenda

legenda Pripravnik

Učlanjen(a):
    21.02.2011
    Poruka:
    12
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    1
    Porodiljsko bolovanje mi je isteklo 6. decembra. Zanima me koliko dana moram da radim da bi otvorila trudnicko bolovanje posto sam ponovo trudna?

17. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    To zakonom nije definisano. O tome odlučuje lekar.
    A valjda posle porodiljskog bolovanja trebaš koristiti odsustvo radi nege deteta.

18. ivana 2

ivana 2 Pripravnik

Učlanjen(a):
    04.03.2012
    Poruka:
    1
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    1
    Pol:
    Ženski
    Horoskop:
    Jarac
    zdravo svima.trenutno sam na porodiljskom bolovanju koje mi istice za 15ak dana .u medjuvremenu sam ostala u drugom stanju tj 4 sam mesec da li imam pravo da nastavim bolovanje

19. Tony Montana

Tony Montana Šalabajzer

Učlanjen(a):
    04.11.2011
    Poruka:
    3.407
    Sviđa im se:
    1.732
    Trofej poeni:
    208
    Pol:
    Muški
    Horoskop:
    Ribe
    Svaka ti čast .... i ne ističe ti porodiljsko nego nega deteta (od 3-ećeg meseca do dvanaestog) ..... naravno da imaš sva prava, ali ne na prodiljsko i na negu deteta, nego na trudničko (održavanje trudnoće) ukoliko nadležne službe to odobre .... imaš pravo i na specijalnu negu deteta posle 12-og meseca ako pedijatrijska komisija da nalaz ... i gradski organ donese odgvarajuće rešenje ....

Stemis se ovo sviđa.
  20. Mijajla

Mijajla Pripravnik

Učlanjen(a):
    09.02.2012
    Poruka:
    1
    Sviđa im se:
    0
    Trofej poeni:
    1
    Pol:
    Ženski
    Horoskop:
    Blizanci
    Zdravo svima,interesuje me da li i za trudnice-preduzetnike vazi isti nacin ostvarivanja prava na trudnicko bolovanje kao i za zaposlene...Hvala:)

21. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    18.810
    Galerija:
    2
    Albumi:
    2
    Sviđa im se:
    5.510
    Trofej poeni:
    618
    Pol:
    Muški
    Interesovanja:
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan